Automobilka MAN a její složka vývoje a výroby pohonných jednotek MAN Engines představí v dubnu v Mnichově na veletrhu Bauma nové motory – dvanáctiválec D2862 LE13× a šestiválec D3876 LE12×. Oba agregáty mají oproti předchozí generaci vylepšené výkonnostní charakteristiky a plní přísné emisní normy 4. třídy v USA a evropské Euro 5.
Silniční doprava
Společnost Volvo Truck představuje nového člena rodiny I-Shift: převodovku I-Shift s plazivými převody. Do automatizované převodovky nově přibyly převody, které zaručují vozidlům přepravujícím těžký náklad v náročných podmínkách výjimečnou schopnost rozjezdu. Podle výrobce se jedná o systém, který je v kategorii sériově vyráběných těžkých nákladních vozidel výjimečný.
Třetí měsíc tohoto roku především připomněl zahájení činnosti významné organizace v silniční užitkové dopravě před rovnými padesáti lety – Sdružení československých mezinárodních automobilových dopravců ČESMAD. Tato událost byla v minulých dnech důstojně vzpomenuta a netřeba opakovat dosti známé skutečnosti. Jde mi spíše o to poukázat na situaci kolem vzniku této organizace a na nesmírně povzbudivou atmosféru „zlatých šedesátých“.
8.4. – Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií. Česká města se proto připravují na výzvy, které s sebou tento rozvoj přinese. Řešením se mají stát chytrá města. Koncept Smart City už začíná nabírat konkrétní rysy. Například ve třicetitisícovém Písku, který je v této oblasti považován za průkopníka, chystají nové dobíjecí stanice pro elektromobily, kogenerační jednotky nebo chytré řízení dopravy. Už brzy by tak řidiči díky senzorům mohli projet na zelenou vlnu nebo se nechat navést na parkoviště s volným místem.
7.4. – Poptávka po dopravě zboží v Německu alespoň ještě do roku 2019 slabě poroste. Ukazuje to aktuální „Střednědobá prognóza nákladní a osobní dopravy – zima 2015/2016“, kterou dalo vypracovat spolkové ministerstvo dopravy. Všechny dopravní obory podle ní v roce 2016 porostou a také do roku 2019 budou rok od roku více dopravovat. Tím by se měl celkový dopravní objem zvětšit v průměru o 0,8 procenta ročně na 4,4 miliardy tun v roce 2019.
7.4. – Stále více českých cestujících využívá FlixBus pro cestování po Evropě. Přes velikonoční víkend zaznamenal FlixBus o 50 procent více rezervací a nový rekord v počtu cestujících na lince z Prahy. Vzhledem k vysoké poptávce zde poprvé provozovatel zařadil posilové spoje do Německa a Rakouska. „Přes velikonoční víkend jsme naše kapacity některých našich spojů ztrojnásobili. Dokonce i obsazené jízdy na www.FlixBus.cz byly zase velmi brzy k dispozici,“ uvedla tisková mluvčí FlixBus Bettina Engert.
5.4. – Podle aktuálního průzkumu společnosti Continental, který se zaměřil na postoj Čechů k bezpečnosti na silnicích, věří 82 procent respondentů moderním bezpečnostním technologiím v autech, ne každý je ovšem v praxi využívá. Například aktivní parkovací asistent zná 80 procent řidičů, ale k dispozici jej má jen sedm procent z nich. Mezi nejčetnější pokročilé technologie ve výbavě českých vozů se řadí adaptivní tempomat nebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (oboje s 13procentním zastoupením).
5.4. – Od 4. dubna 2016 začíná síť žlutých autobusů STUDENT AGENCY využívat novou marketingovou značku RegioJet. Pod ní dosud tato společnost rozvíjela aktivity v oblasti vlakové dopravy. „Naším cílem je další růst, a to jak v České republice, tak zejména na mezinárodních trzích. Proto se od dnešního dne prezentujeme jako jednotná vedoucí středoevropská síť autobusových a vlakových spojů s přepravními službami špičkové kvality pod novou marketingovou značkou RegioJet,“ uvedl majitel skupiny STUDENT AGENCY Radim Jančura.
4.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením pozastavil tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce za 5,6 miliardy korun bez DPH. Na úterý plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil. Uvedla to mluvčí kraje Martina Götzová. Zadávací podmínky tendru, který měl vybrat dopravce pro roky 2017 až 2026, kritizují autobusové odbory. Odboráři, kteří žádají zrušení soutěže, rozhodnutí přivítali.
30.3. - Mezinárodní unie silniční dopravy IRU kritizuje zákazy jízd kamionů na úsecích v rakouském Tirolsku. IRU napadá údajně nelegální přijetí těchto zákazů, jež považuje za omezení volného pohybu zboží v EU. Jde o úseky na dálnici A12 v údolí Innu s plánovaným zákazem jízdy kamionů od července 2018. Má jít o třetí pokus Tirolska dosáhnout takového zákazu. Evropský soudní dvůr již dvakrát konstatoval, že tato opatření jsou v rozporu s evropským právem.