SÖDERTÄLJE (18.3.) – Společnosti Scania a Siemens vytvořili partnerství, v rámci kterého chtějí sjednotit technologii společnosti Siemens k pohonu vozidel s odborností a zkušenostmi společnosti Scania v oblasti elektrifikace pohonných soustav v nákladních vozidlech a autobusech. Partnerství znamená, že Švédsko se možná stane první zemí na světě, která bude mít nákladní vozidla s elektrickým pohonem a elektrifikované silnice pro komerční využití.
Silniční doprava
PRAHA (18.3.) – Skupina Volvo zahájila na konci roku revizi své prodejní a servisní sítě Volvo Trucks a Renault Trucks v Evropě s cílem zlepšit hustotu servisní sítě a kvalitu služeb pro zákazníky v jednotlivých zemích. Síť Volvo Trucks a Renault Trucks v České republice byla součástí této revize, na jejímž základě bylo rozhodnuto o jejich sloučení s účinností od 15. března roku 2013.
SEATTLE (16.3.) – Výrobce nákladních vozidel, společnost Kenworth Truck Company, dceřiná společnost koncernu PACCAR, slaví letos své 90. výročí. Vše začalo v roce 1923, když Harry W. Kent a Edgar K. Worthington registrovali Gersix Motor Company jako akciovou společnost Kenworth. Jméno společnosti vzniklo spojením několika počátečních písmen příjmení obou zakladatelů.
PRAHA (16.3.) – Jedenáctý ročník mezinárodního veletrhu Autosalon Brno se letos uskuteční nikoli v červnu, jako v předchozích letech, ale nově již od 4. do 8. dubna. Jarní termín jednak navazuje na historické prvorepublikové autosalony v Praze (konaly se již od roku 1904) a jednak umožní návštěvníkům seznámit se se žhavými novinkami, které byly k vidění v březnu v Ženevě.
Ochrana životního prostředí
Vláda schválila pravidla zavádění nízkoemisních zón
Vláda na začátku února schválila pravidla pro zavádění nízkoemisních zón. Do roka mohou obce zakázat vjezd vozidlům uvolňujícím velké množství škodlivin. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Nečas.
Správce systému TIR – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU – loni ve spolupráci se záručními sdruženími revidoval znění Manuálu pro držitele karnetu TIR. Jeho nové znění odráží poslední vývoj systému TIR a nové podmínky jeho uplatňování. Změny, které loni na podzim schválilo valné shromáždění IRU, jsou účinné letos od 1. března. Minulý týden na to upozornila vedoucí celního odboru Sdružení ČESMAD Bohemia Michaela Havelková.
Elektronické mýto
Ani růst počtu transakcí nenahradí slevy pro ekologické motory
PRAHA (11.3.) – Ředitelství silnic a dálnic by za letošní únor mělo na mýtném vybrat zhruba 649,5 milionu Kč, což je meziročně přibližně o 6,4 procentního bodu méně. Po započítání loňského jednoho pracovního dne navíc se jedná o pokles dvouprocentní. Počet mýtných transakcí však hovoří o tom, že letos během února projelo mýtnými branami o tři procenta nákladních vozidel a autobusů více.
V České republice jezdí již pět tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG), o téměř 44 procent více než loni v lednu. Nejvíce – o 49 procent – meziročně vzrostl počet osobních a dodávkových vozidel. V České republice je již v provozu také 385 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG, oznámila na začátku února Asociace NGV.
Mezinárodní tranzitní systém TIR vytvořený na základě Konvence TIR Organizace spojených národů v roce 1959 a revidovaný v roce 1975 je podle Mezinárodní unie silniční dopravy IRU jediným skutečně globálním systémem, který umožňuje zvýšit bezpečnost přepravy tranzitního zboží a zajistit jeho efektivní celní odbavení mezi 68 státy celého světa. Sekretariát IRU to uvedl ve své únorové zprávě.
Každá dopravní a spediční firma by se měla chránit před případnými podvodníky především sama a nespoléhat na někoho jiného. V prvé řadě by si měla zjistit, jaká bezpečnostní opatření provádí konkrétní provozovatel internetové burzy, a na tomto základě vypracovat vlastní doplňující bezpečnostní pravidla, která bude pak důsledně dodržovat. Minulý týden to uvedl obchodní ředitel českého zastoupení burzy nákladů a volných vozidel TimoCom Soft- und Hardware GmbH Daniel Priban.