30.5. – Vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe by v základní variantě stálo 610 miliard Kč. Tato cena zahrnuje vybudování všech tří větví včetně napojení na území Slovenska a Polska. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou včera na Oderském fóru v Bohumíně na Karvinsku představil ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. V případě schválení záměru a nejoptimističtějšího průběhu povolovacích procesů by se podle něj mohl kanál začít stavět nejdříve v roce 2028, záleží ovšem také na schválení stavby na polské straně.
Vnitrozemská plavba
23.5. – Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou dnes podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu. Platit by měla nejpozději od října. Ministerstvo dopravy si od zavedení povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Opatření by mělo pomoci také v ochraně životního prostředí a ke zvýšení efektivity plavebního provozu.
23.4. – V mělnickém přístavu letos pokračují úpravy, jeho provoz po jejich dokončení bude ekologičtější. Vzniknou například nové manipulační plochy, silnice a koleje, které umožní vjezd vlakových souprav o celkové délce až 700 metrů bez dalších komplikací v silniční dopravě. Oznámila to vedoucí přístavu Lucie Petržílková.
23.2. – Pardubice by do pěti let mohly mít vlastní přístav a u něj logistické centrum. Takzvaný dopravní uzel, který počítá i se silničními a železničními stavbami a leteckou dopravou, bude stát 3,5 miliardy Kč. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Stavbu navrhují politici, kteří se postupně ve vedení samospráv střídají, už více než deset let.
12.2. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Managementy tří největších námořních přístavů Francie – Le Havre, Dunquerque a Marseille – jsou s loňským rokem spokojeny. „Haropa“, svazek přístavů Le Havre, Rouen a Paříž, zaznamenal růst o 6 procent při dosaženém překladu 92,2 milionu tun. Dunquerque se dostal po deseti letech přes hranici 50 milionů tun a Marseille při překladu 80,6 milionu tun zůstal jen 0,4 % za loňským výsledkem a dosáhl této stability. V Marseille se snížila množství tekutých hromadných substrátů všeobecně o pět procent a import ropy o 14 procent. Pozitivní vývoj se týkal všech oblastí kromě suchého hromadného zboží. Objem přepraveného tekutého zboží vzrostl o 5 % na 49,7 milionu tun, protože řada rafinerií zakončila své rekonstrukce a obnovený provoz se odrazil ve zvýšení importu ropy o 18 % na 28 milionů tun. Loňský rok byl mimořádným i pro kontejnery a dopravu Ro-Ro. Překládaly se tři miliony TEU, tedy o 14 % více než v roce předchozím. V rámci toho se zvýšil překlad kontejnerů z velkých plavidel z Dálného východu o 39 %.
23.1. – VNIZTROZEMSKÁ PLAVBA – Řeka Rýn je krátce před zavřením. Stav vody se zde zvyšuje již po řadu dní. Podle „Rheinische Post“ je situace zejména napjatá v prostoru Kolína nad Rýnem. Plavba na úseku mezi Mondorfem a Dormagenem je možná jen omezeně. „Znamená to, že loď zde nesmí jet rychle a musí být stále dosažitelná přes rádio,“ sdělil mluvčí oznamovacího střediska vysoké vody. Stav vody v řece u Kolína nad Rýnem může zakrátko dosáhnout osmi metrů. Při 8,50 metru musí být plavba úplně zastavena. Spolková správa vodních cest, které přísluší dozor nad nimi, již zastavila dopravu na některých tocích. Nesmí se už jezdit na úsecích řek Neckar, Lahn, Mosela, Saar a Wesera. Podle zvyšování stavu vody na Rýnu je třeba počítat, že v nejbližší době bude zastavena plavba na úseku z Maxau do Kolína nad Rýnem.
18.1. – Koncepci vodní dopravy pro období 2016 až 2023, která počítá s výstavbou plavebního stupně v Děčíně, včera přijala vláda. Podle kabinetu se tak zlepší splavnost Labe od Ústí nad Labem ke státní hranici s Německem. Vyplývá to z tiskové zprávy kabinetu.
12.1. – Firmy mají velký zájem o služby v mělnickém přístavu. Podle vedoucí přístavu Lucie Petržílkové je důvodem růst poptávky po službách v překladní logistice. Výrobní společnosti mají zvýšený zájem o překladní činnost těžkých investičních celků, technologických zařízení a strojírenských výrobků, které vyvážejí. Přístav Mělník umí jako jediný na území České republiky zajistit překladní služby statickým kolejovým jeřábem až do hmotnosti břemen 300 tun.
Celkově utěšená situace v národních ekonomikách se pozitivně odrážela prakticky ve všech dopravních oborech. S pokrýváním požadavků na dopravu měly některé obory dokonce značné problémy.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.