Vnitrozemská plavba

​SD: Investice do vodních cest pod povodími ohrozí vodní dopravu

22.2. – Převedení veškerých investic na tuzemské vodní cesty na správy jednotlivých povodí řek ještě více omezí peníze na vodní dopravu. Povodí totiž ze zákona nemají potřebné kompetence ani odborníky pro zlepšování podmínek vodní dopravy. Ve stanovisku k připravovanému převodu staveb na vodních cestách z ministerstva dopravy na ministerstvo zemědělství to včera uvedl Svaz dopravy ČR.

​Vodní stavby přejdou z ministerstva dopravy na zemědělství

21.2. – Stavby na vodních cestách převezme od ministerstva dopravy ministerstvo zemědělství. Ve včerejším vydání to píše deník Mladá fronta Dnes (MfD). O stavby se budou místo Ředitelství vodních cest (ŘVC) starat správy jednotlivých povodí řek. Povodí se už nyní starají třeba o plavební komory. ŘVC ale ještě podle mluvčího ředitelství Jana Bukovského dokončí rozestavěné projekty. Po převodu výstavby na povodí bude ŘVC dohlížet na projekty vzniklé v povodích, zavádět IT systémy v říční plavbě nebo spravovat české přístavy v Hamburku.

​Komise Akademie věd nesouhlasí se stavbou jezu na Labi u Děčína

11.2. – Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR nesouhlasí se stavbou jezu na Labi u Děčína. Podle komise stavba poškodí životní prostředí a investice se státu nevrátí. V tiskové zprávě to v pátek oznámil předseda komise Radim Šrám. Podle ministerstva dopravy jez posílí nákladní lodní dopravu, a proto převažuje veřejný zájem nad zásahy do krajiny. Jez je na seznamu staveb, u kterých má být ze zákona zjednodušeno povolování. Podle komise je to protiústavní. Loni skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu zrušit část zákona týkající se urychlení staveb.

​Stavbu jezu v Děčíně ve středu projednají Ťok, Brabec a Toman

5.2. – O výstavbě vodního jezu u Děčína budou ve středu jednat ministři dopravy Dan Ťok, životního prostředí Richard Brabec a zemědělství Miroslav Toman. Po schůzi vlády to včera řekl Dan Ťok. Se stavbou jezu, který je podle ministerstva dopravy klíčový pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy, počítá Koncepce vodní dopravy do roku 2023. Její projednání včera kabinet odložil na 18. února.

​Lodě v Česku patrně budou muset mít zařízení ke sledování pohybu

30.1. – Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Počítá s tím novela o vnitrozemské plavbě, kterou včera Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Uskuteční se nejdříve v únoru. Poslanci Jan Bauer a Martin Kolovratník chtějí do výjimek přidat převozní lodi.

​Zástupci vodní dopravy kritizují vyřazení Labe z vodního koridoru

25.1. – Návrh na vyřazení labské větve z připravovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Podle nich je rozhodnutí předčasné a stát tím do budoucna zahodí strategicky významnou investici. Vyplývá to z jejich vyjádření. Podle ekologů je naopak vyřazení Labe ze zvažovaného kanálu pozitivní, protože zásahy do krajiny by u této řeky byly největší. Centrální komise ministerstva dopravy navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.

Plavební dráha pro lodě na Vltavě bude hlubší

22.1. – Speciální stavební stroje začaly v Praze prohlubovat koryto Vltavy, aby bylo možné lodě nakládat na vyšší ponor. Jedná se o další projekt komplexního zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty z Mělníka do Prahy. Větší naložení lodí vede nejen k lepší šanci vodní dopravy uspět na dopravním trhu oproti těžké silniční dopravě, ale také ke snížení dopadů na životní prostředí.

ŘVC: stavba plavebních stupňů na Labi začne nejdřív za čtyři roky

4.1. – Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení, uvedl ředitel Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v České republice. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC Premium

27.12. – Ředitelství vodních cest ČR v rámci zakázek na stavby infrastruktury vodních cest kompletně přechází na smlouvy mezinárodního standardu FIDIC. Ministerstvo dopravy nyní schválilo obchodní podmínky tzv. zelené knihy FIDIC pro menší stavby vodních cest. Navázalo tak na obchodní podmínky tzv. červené knihy FIDIC užívané Ředitelstvím vodních cest ČR pro velké stavby od počátku letošního roku, na jejichž základě se v současné době již realizují dvě stavby modernizace Vltavské vodní cesty.

spinner