14.6. – Dopady skokového zvyšování cen vstupních materiálů a energií, rozpad dodavatelských řetězců či válečný konflikt na Ukrajině, situace, která vede ke zdražování výrobků a služeb. Jsou obory, které si tyto náklady promítnou do cen. Jinak je to s dodávkami na železnici, kde jsou výběrová řízení na dodávky výrobků a služeb kalkulována na fixní cenu.
Železniční doprava
14.6. – Železniční trať mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem čeká rekonstrukce. Součástí bude například změna trakční soustavy, vybudování nových nástupišť ve všech stanicích v úseku, protihlukových stěn nebo zabezpečovacího systému ETCS. Práce, pro něž nyní Správa železnic hledá zhotovitele, budou stát kolem 142 milionů korun. Uvedla to mluvčí správy Nela Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.
13.6. - Nejmodernější lokomotivy a vlakové soupravy v České republice a ve střední Evropě obsluhují západočeské tratě. Od neděle je na Západních expresech a Krušnohorech spolu s komfortními jednotkami InterJet nasazeno také více nejmodernějších elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Spěšné vlaky Karlovy Vary – Cheb – Plzeň pak obsluhuje čtveřice bezbariérových jednotek RegioPanter.
13.6. - Od včerejšího dne začal na regionální železnici platit upravený jízdní řád. Ve většině krajů jde pouze o mírné změny časů odjezdů nebo kapacit vlaků, případně jejich označení. Největší úpravy musí cestující očekávat na Děčínsku, kde začnou výluky při cestách do Německa. Nejde o jedinou změnu v provozu Českých drah, dopravce rozšířil vlakové spojení z Prahy do Hamburku do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici.
12.6. - Společnost AŽD aktivovala a technicky předala polskému správci infrastruktury PKP PLK dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení železniční tratě v úseku Poznań Główny – Wronki. Jde o poslední etapu stavby „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“ v celkové hodnotě 650,7 mil. zł (cca 3,7 mld. Kč).
11.6. - Evropská komise (EK) obvinila České dráhy (ČD) a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise ve svém předběžném stanovisku včera uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách, ke kterému se mohou dopravci vyjádřit. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let. České dráhy na dotaz odmítly, že uzavřely kartelovou dohodu. Majitel RegioJet uvedl, že si počká na konec vyšetřování a přihlásí se o náhradu škody.
11.6. - Ve čtvrtek oficiálně skončil letošní mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. Fakticky první ročník přilákal za 3 dny přesně 10 820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.
10.6. - Optimalizace trati ze stanice Praha-Smíchov do Černošic se blíží ke svému konci. Od 1. července začne fungovat železniční zastávka ve Velké Chuchli v nové poloze, skončí také výluky mezi Radotínem a Smíchovem. V příštím roce začnou práce mezi Karlštejnem a Berounem, v Chuchli se má také začít stavět nadjezd nad železniční tratí.
10.6. - Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD nadále usiluje o to, aby Správa železnic vzala v potaz veškeré požadavky, které zajistí dostatečnou kapacitu a propustnost nového brněnského železničního uzlu pro všechny druhy dopravy. Některé věci se sice v posledních letech posunuly k lepšímu, ale stále není stav projektu takový, aby s ním byli nákladní dopravci spokojení, řekl výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek na brněnském veletrhu Business Rail Days.
10.6. - Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.