11.2. – Nedávno zmodernizovaná jednokolejka z Olomouce do Uničova byla vybrána pro pilotní provoz pod dohledem jednotného evropského zabezpečovače ETCS. Jak vyplývá ze statistik Správy železnic, od konce loňského listopadu systém správně fungoval v téměř sto procentech případů. Za poslední dva měsíce se situace zlepšila o více než 50 procent. V souvislosti s přípravou na provoz pod výhradním dohledem ETCS na dalších tratích budou pokračovat také zátěžové testy celého systému.
Železniční doprava
11.2. – České dráhy (ČD) loni cestujícím kvůli zpoždění zaplatily téměř 7,6 milionu korun, meziročně o zhruba 31 procent více. K růstu částky podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vedl například vyšší počet cestujících, podpořilo ho i zavedení automatického vyplácení odškodnění bez nutnosti žádosti. Téměř 2,8 milionu korun vyplatil národní dopravce za zpoždění ve vnitrostátní dopravě, přibližně 4,8 milionu v mezistátní dopravě. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.
9.2. – Systém univerzální vlakové jízdenky OneTicket má za sebou rekordní rok. Loni se prodalo více než 2,5 milionu jízdenek v hodnotě přes 322 milionů korun. To je téměř o 66 tisíc jízdenek a 58 milionů korun více než v roce 2022. Na výsledku se nejvíce podílely letní měsíce, kdy lidé tradičně hodně cestují. „Například v červnu 2023 poprvé padla hranice čtvrt milionu prodaných jízdenek za jediný měsíc a ten se tak zároveň stal nejúspěšnějším prodejním měsícem od počátku OneTicket,“ řekl Tomáš Tichý, zástupce ředitele státního podniku CENDIS, který systém OneTicket provozuje. „Od zavedení univerzální jízdenky na českou železnici v prosinci 2020 jsme do dnešních dnů prodali už přes 6,5 milionu jízdenek a v prodejích stále kontinuálně rosteme, z čehož máme velkou radost,“ doplnil.
8.2. – Správa železnic hledá zhotovitele dokumentace pro povolení záměru na úsek VRT Vysočina II. Trať dlouhá přes 90 km povede ze Světlé nad Sázavou do Velké Bíteše, nacházet se na ní bude sjezd do centra Jihlavy. Jedná se o hlavní spojení mezi Prahou a Brnem a stěžejní úsek pro napojení správního centra Vysočiny na vysokorychlostní trať.
7.2. – Za uplynulých 70 se společnost významně změnila, ale stále zůstává v rukou českých vlastníků a má tomu tak být i nadále. Stabilní dominantní postavení v tuzemsku, expanze do zahraničí, rozšíření silniční telematiky a zejména pak spolupráce s americkou společností v oblasti nanotechnologií donutily management společnosti k přechodu na holdingovou strukturu.
6.2. – Cestující včera začali využívat zrekonstruovanou nádražní budovu v Českých Budějovicích. Památkově chráněný objekt ze začátku minulého století prošel největší přestavbou ve své historii. Práce probíhaly od roku 2020, stavbaři provedli obnovu střechy, fasády a interiérů. Vznikl multifunkční objekt s obchody, nabídkou služeb i moderními kancelářemi, potřebný bezbariérový přístup zajišťují výtahy. Výsledkem renovace je také pasáž propojující severní věž s hlavní odbavovací halou. Celkové náklady přesahují miliardu korun.
6.2. – České dráhy převzaly na přelomu ledna a února od leasingové společnosti RSL další 4 lokomotivy Siemens Vectron. Jsou to první stroje z letošní dodávky. V roce 2024 převezmou České dráhy 22 nových lokomotiv. Na konci roku bude národní dopravce disponovat 61 lokomotivou značky Siemens. Od prosince 2025 je pak plánovaná dodávka 50 moderních interoperabilních lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h, které budou přímo v majetku Českých drah.
2.2. – Na půdě evropských institucí dostává transevropská dopravní síť (Ten-T) první reálné obrysy. V polovině loňského roku přijal Dopravní výbor Evropského parlamentu stanovisko k revizi tohoto dokumentu, v prosinci bylo jednání o změnách zakončeno. Ve středu 17. ledna organizoval europoslanec Ondřej Kovařík ve spolupráci se Správou železnic dvě diskuzní setkání, kde se probíraly základní parametry vznikající transevropské dopravní sítě.
1.2. – Na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince funguje už rok inteligentní kamerový systém, který umí zaznamenávat přestupky řidičů. Jde zejména o vjezd na koleje ve chvíli, kdy je spuštěná výstražná signalizace. Za celý loňský rok zaznamenal systém celkem 280 přestupků, na pokutách se za ně vybralo už téměř 700 tisíc korun. Inteligentní kamery nyní Správa železnic testuje také na přejezdu ve Studénce, jejich instalaci prověřuje u dalších 33 lokalit.