20.10. – České dráhy tento týden převzaly další dvě nejnovější třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2, a to konkrétně vozidla 640.206 a 640.213. V Olomouckém kraji tak jezdí již sedm RegioPanterů druhé generace, které nahrazují starší vozidla na všech páteřních elektrifikovaných linkách v Olomouckém kraji a budou zajíždět také do sousedního Zlínského kraje.
Železniční doprava
20.10. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) prodává svou zahraniční dceřinou firmu Arriva, která působí i v České republice. Firmu získá americká společnost I Squared Capital, která investuje do infrastruktury. Deutsche Bahn to uvedla ve svém včerejším sdělení. Podle zpráv z médií za Arrivu dostala 1,6 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč), firmy samy ale částku nezveřejnily.
19.10. – Soukromý dopravce RegioJet rozšířil od října počet vlakových spojů mezi Prahou a Bratislavou. Dosud zde provozoval tři páry spojů, nově vypravil ještě jeden spoj navíc. Dopravce také ponechá posílené spojení mezi Prahou a Košicemi a čeká, zda dostane od polského drážního úřadu povolení k provozu spojů mezi německým Hannoverem a polskou Přemyšlí. Zároveň chce příští rok zahájit provoz na lince z Prahy do Berlína, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Alexandra Janoušek Kostřicová.
19.10. – K návrhu vedení vysokorychlostních tratí jižní Moravou obdržel Jihomoravský kraj připomínky od jedné obce a devíti zástupců veřejnosti, jde o stejné podání. Obdržel také dvě námitky od správce vedení vysokého napětí a horkovodu, které procházejí koridorem pro plánované tratě. Nyní se musí kraj s námitkami seznámit, vypořádat je a poté může dále připravovat třetí aktualizaci zásad územního rozvoje (ZÚR), řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Kraj má v plánovacím dokumentu zatím pouze územní rezervy, které nyní na návrh Správy železnic potřebuje převést do tzv. návrhových koridorů.
17.10. – Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, z rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, investuje do jednotného evropského vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System). ORLEN Unipetrol Doprava, jeden z významných železničních nákladních dopravců v České republice, bude provozovat ETCS na devatenácti vozidlech. Tímto krokem zvyšuje bezpečnost, efektivitu a interoperabilitu svého vozového parku jak na domácích, tak i na zahraničních tratích, a dále posiluje spolupráci a synergii mezi železničními přepravními společnostmi skupiny ORLEN v Polsku a České republice. Projekt je spolufinancován Státním fondem dopravní infrastruktury a Operačním programem Doprava Ministerstva dopravy.
17.10. – Správa železnic (SŽ) zahájila projektovou přípravu úseku vysokorychlostní trati mezi Prosenicemi a Brodkem u Přerova ve směru na Olomouc. Projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí připraví sdružení společností Sagasta a Egis Rail. „Dvanáct kilometrů nové vysokorychlostní trati zkvalitní zejména dopravní obslužnost Olomouce,“ sdělil mluvčí SŽ Jan Nevola. Plánovaná trať mezi Prosenicemi a Brodkem u Přerova naváže na již projektovanou první část vysokorychlostní trati Moravská brána mezi Prosenicemi a Hranicemi na Přerovsku. Využívat ji budou pouze osobní vlaky, jezdit po ní budou moci rychlostí až 320 kilometrů za hodinu.
17.10. – Správa železnic požádala o územní rozhodnutí na modernizaci železniční trati z Plzně-Koterova do Horažďovic, 55 kilometrů dlouhé části hlavního tahu Plzeň – České Budějovice. Tříletou stavbu podle starších odhadů za více než deset miliard korun chce zahájit v roce 2026. Řekl to Roman Kesl, vedoucí oddělení přípravy projektů SŽ Stavební správy západ.
16.10. – Dokumentaci pro územní rozhodnutí k modernizaci tratě Brno – Přerov bude mít Správa železnic pro první úsek mezi Brnem a Blažovicemi až v polovině příštího roku. Termín prodloužila o dva roky kvůli tomu, že bylo potřeba rozšířit zadání s ohledem na přestavbu brněnského železničního uzlu, jehož plánovaná podoba se v minulých letech částečně upravovala. Do dokumentace bylo potřeba doplnit čtvrtou traťovou kolej a změnit řešení nástupišť v zastávce Brno-Černovická terasa. Aktuální předpoklad modernizace tohoto úseku je v letech 2028 až 2030, uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
14.10. – Ministr dopravy Martin Kupka a německý spolkový ministr digitálních záležitostí a dopravy Volker Wissing podepsali společné prohlášení o dalších plánech rozvoje železničního spojení mezi Českou republikou a Německem. Obě ministerstva se chtějí soustředit na vybudování vysokorychlostního spojení na ose Praha – Drážďany – Berlín, modernizaci a elektrizaci trati Praha – Plzeň – Domažlice – Norimberk/ Mnichov a na zlepšení parametrů spojení Norimberk – Marktredwitz – Cheb – Praha. Ministři také chtějí postupovat koordinovaně při jednáních o získání finančních prostředků na železniční infrastrukturu na úrovni Evropské unie.
14.10. – Modernizace železniční tratě v německém úseku Schöna – Bad Schandau ovlivní ve dnech od 17. do 27. října 2023 provoz mezistátních dálkových vlaků mezi Prahou, Drážďany, Berlínem a Hamburkem. Během výluky budou všechny dálkové vlaky EuroCity a railjet nahrazené mezi Ústím nad Labem a Drážďany autobusy. V úseku z Drážďan do Berlína a dále na sever Německa využijí cestující náhradní vlaky IC. Výluka omezí také přeshraniční regionální spoje v úseku z Děčína do Bad Schandau. Oznámil to Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.