12.7. – Evropská komise včera navrhla opatření ke zvýšení účinnosti a udržitelnosti nákladní dopravy tím, že zlepší řízení železniční infrastruktury, poskytne silnější pobídky pro nákladní automobily s nízkými emisemi a zlepší informovanost o emisích skleníkových plynů z nákladní dopravy. Cílem je zvýšit účinnost v tomto odvětví a pomoci mu přispět k cíli snížit do roku 2050 emise z dopravy o 90 %, jak je stanoveno v Zelené dohodě pro Evropu, a zároveň umožnit, aby jednotný trh EU nadále rostl.
Železniční doprava
11.7. - Veřejnou přípřežní a postrkovou službu Správy železnic využilo za více než dva roky 5 930 nákladních vlaků, celkem je posílilo 8 233 lokomotiv. Tato nabídka byla zavedena od dubna 2021 na sklonově náročné trati Brno – Havlíčkův Brod – Kutná Hora, která sloužila jako odklonová trasa v souvislosti s rozsáhlou modernizací koridorového úseku z moravské metropole do Prahy přes Českou Třebovou.
11.7. – Na nedávném CEO Summitu velkých železničních dopravců v Evropě, který se konal ve švýcarském Bernu, prezentoval Michal Krapinec, předseda a generální ředitel Českých drah, novinky v mobilní aplikaci Můj vlak a sdílel úspěchy aplikace s ostatními šéfy evropských železničních dopravců.
11.7. - Strany zúčastněné v evropském železničním sektoru vyjádřily pevný závazek a podporu zavedení digitálního automatického spřáhla (DAC). DAC představuje inovativní prvek, který automaticky spojuje a odděluje kolejová vozidla v nákladním vlaku jak fyzicky (mechanické spojení a vzduchové vedení pro brzdění), tak digitálně (elektrické napájení a datové spojení).
10.7. - Do roku 2050 by mohly mít dvě třetiny Evropanů přístup k vysokorychlostní železnici, která by propojila všechny evropské metropolitní regiony a velká města. V nově zveřejněné studii o rozvoji evropských rychlotratí to uvádí německé dráhy Deutsche Bahn (DB). Výhody by z toho měla i Česká republika, neboť by se zkrátila dostupnost Prahy ze vzdálenějších evropských regionů, jak vyplývá z dokumentu, na kterém DB spolupracovaly s dalšími evropskými železničními společnostmi včetně Českých drah (ČD).
10.7. - Společnost Heavy Haul Power International (HHPI), přední německý provozovatel nákladní železniční dopravy se sídlem v Erfurtu v Německu, dále rozšiřuje svou spolupráci s pronajímatelem vozů Ermewa, která byla zahájena v roce 2021, o pronájem 110 zcela nových vozů Faccns. První várka dorazí do HHPI v červenci 2023, zbylé vozy budou dodávány postupně v průběhu roku.
9.7. - Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Hradce Králové, která může sloužit jako odklonová trasa 1. tranzitního koridoru. Důležitým milníkem v celém procesu je vyhlášení tendru na projektanta dokumentace pro stavební povolení modernizace traťového úseku od odbočky Kanín nedaleko Velkého Oseka do Chlumce nad Cidlinou. Projekt zahrnuje zdvoukolejnění trati, na které se díky několika přeložkám zvýší rychlost až na 160 km/h. Zahájení samotné stavby se předpokládá v průběhu roku 2026, práce potrvají více než tři roky.
8.7. - Premiéři východoněmeckých spolkových zemí chtějí od spolkové vlády Olafa Scholze rychlejší rekonstrukci dopravních tepen na východě země a větší tempo dopravního propojování východu Německa na východní a střední Evropu. Shodli se na tom na včerejším jednání se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem. Saský premiér Michael Kretschmer k tomu na tiskové konferenci řekl, že Německo stále není s Polskem a Českou republikou provázáno vysokorychlostními tratěmi.
8.7. - Správa železnic (SŽ) vyhlásila tendr na projektanta pro modernizaci 19kilometrového úseku mezi Velkým Osekem a Chlumcem nad Cidlinou na trati z Prahy do Hradce Králové. Trať by pak měla sloužit jako odklonová trasa prvního tranzitního koridoru. Po zdvoukolejněné trati se má díky přeložkám zvýšit rychlost až na 160 km/h. Práce by měly začít v roce 2026 a potrvají déle než tři roky. Předpokládaná cena projektových prací je 254 milionů korun. V tiskové zprávě o tom včera informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda.
7.7. - Brněnská technologická společnost Betrian ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vyvíjí zabezpečovací technologii, která sleduje nepřetržitě polohu vlaku s přesností na centimetry a hlásí jeho polohu i vlakům v okolí. V případě hrozící srážky by dokázala nezávisle na strojvůdci vlak i zastavit. Vyvíjený systém podle zakladatele společnosti Jana Lerche využívá dostupných technologií, které by mohly za minimální náklady zvýšit bezpečnost hlavně na tratích, kam se drahé technologie ETCS nedostanou. A těchto tratí je v EU většina.