Výběr mýta na Slovensku za pololetí klesl o 1,6 procenta na 120,4 milionu eur

Výběr mýta na Slovensku za pololetí klesl o 1,6 procenta na 120,4 milionu eur

18.7. - Výběr mýta na Slovensku prvním letošním pololetí meziročně klesl poprvé od roku 2020, kdy ekonomickou aktivitu v zemi ovlivnily dopady šíření nemoci covid-19. Letos vybraná částka na mýtném je ale stále vyšší než před vypuknutím koronavirové nákazy. Vyplývá to z údajů, které poskytl mluvčí skupiny ITIS Holding Miroslav Beneš, do které patří také slovenský provozovatel mýtného systému SkyToll.

Dopravci na Slovensku od začátku letošního ledna do konce června zaplatili na mýtném 120,4 milionu EUR (2,86 miliardy Kč). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to znamená pokles o 1,6 procenta, oproti předcovidovému roku 2019 naopak nárůst o zhruba desetinu.

Více než 70 procent výnosů z mýtného tvoří na Slovensku poplatky za jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích. Autobusy a nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny musejí platit mýtné také za jízdu po vybraných úsecích silnic I. třídy.

SkyToll vybírá mýtné na Slovensku od roku 2010. Původně mu smlouva měla skončit loni, správce slovenských dálnic NDS ji ale prodloužil i na letošek. Na konci června pak NDS ohlásila, že SkyToll by měl vybírat mýtné na Slovensku i v příštím roce. Bratislava totiž dosud nestihla dokončit soutěž na nový mýtný systém, od kterého si slibuje snížení nákladů na výběr mýtného.

SkyToll v roce 2009 vyhrál tendr na vybudování a provoz stávajícího mýtného systému na Slovensku s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních zájemců ze soutěže. Slovenské úřady pak upozornily, že SkyTollu ve zkoumaném období připadla až polovina z mýtného, kterou zaplatili dopravci.

Slovenský úřad pro dohled nad veřejnými zakázkami ÚVO letos v květnu zrušil už druhý výsledek tendru NDS na vybudování klíčové části nového mýtného systému, ve kterém opakovaně uspěl provozovatel mýtného systému v Česku, společnost CzechToll. Ta rovněž patří do skupiny ITIS Holding.

Osobní vozidla platí za používání dálnic a rychlostních silnic na Slovensku prostřednictvím elektronické dálniční známky, jejíž cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na době její platnosti.

(čtk)

Ilustrační foto: Národná diaľničná spoločnosť

spinner