26. listopadu 2024, lan
27.11. - Zatímco Německo zažívá na trhu s komerčními nemovitostmi výrazné ochlazení a polský trh silně závislý na zahraničním kapitálu se rozvíjí spíše pomalu, Česká republika nadále zůstává v rámci Evropy relativně stabilním a bezpečným trhem. Německo bylo v oblasti komerčních nemovitostí řadu let evropským premiantem, ale dnes tento trh zejména díky vyšším úrokovým sazbám, rostoucím nákladům na energie a problémům v klíčových sektorech, jako je automobilový průmysl, zažívá výrazné zpomalení.
„Tyto faktory vedou k poklesu investiční aktivity a celkovému ochlazení trhu v Německu. Naše nedávná návštěva mnichovského EXPO REAL potvrzuje, že developmentu v Německu se aktuálně nedaří, nová výstavba výrazně zpomalila, a mnoho projektů zejména v oblasti kanceláří bylo pozastaveno nebo odloženo. Oproti této situaci představuje Česká republika stále jakýsi ostrůvek bezpečí,“ řekl Petr Narwa, SIOR, Head of Transaction & Consulting Services poradenské společnosti Prochazka & Partners.
Přestože i v České republice dochází k určitému zpomalení, trh stále drží lokální kapitál. To je významný rozdíl oproti Polsku, kde dominuje kapitál zahraniční a trh se zde rozvíjí a nadále bude rozvíjet pomalým tempem. „Aktuálně nejlepší výsledky vykazuje u nás rezidenční trh. Velmi dobře si vede také trh s kancelářskými nemovitostmi, kde poptávka dosahuje obdobné úrovně jako v silném roce 2018. Ceny za pronájem kancelářských prostor zůstávají relativně stabilní, s mírnými známkami poklesu, avšak i tak jsou přibližně o 20–25 % vyšší než před pěti lety. Naopak situace na trhu průmyslových nemovitostí není tak příznivá. V roce 2024 došlo ke korekci a ceny klesly o 10–15 %. Poslední čtvrtletí letošního roku je ale ve znamení oživení poptávky, což nám dává optimismus pro rok 2025,“ uvedluvádí Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.
Trh komerčních nemovitostí je stále více ovlivňován i tlakem na plnění ESG norem a zavádění udržitelných praktik, což se projevuje v preferenci energeticky úsporných budov, používání obnovitelných zdrojů a snižování uhlíkové stopy. „Řada firem zvažuje stěhování do nových prostor či vlastní budovy. V případě kanceláří se často poohlíží po menších, ale za to modernějších a kvalitnějších prostorách splňujících všechny aktuální normy,“ popsal situaci na trhu Roman Bohumínský, Senior Associate ve společnosti Prochazka & Partners. Petr Narwa k tomu dodal: „U průmyslových nemovitostí se většinou stále řídí pravidlem »location, location, location«, nicméně ne všichni musí či potřebují být v prémiových lokalitách. Mnoho těchto lokalit je dost drahých a mají již něco »odžito«. Proto se některé firmy uchylují k přesunu do vzdálenějších, ale kvalitnějších a levnějších projektů.“
(lan)
Ilustrační foto: Prochazka & Partners