30. listopadu 2024, lan
30.11. - V největších stravovacích a ubytovacích zařízeních Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) běží od roku 2021 energeticky úsporný projekt, díky kterému se zde doposud podařilo snížit náklady na elektřinu, teplo, plyn a vodu o 96 milionů korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO. Energeticky úsporný projekt na české vysoké škole potrvá do roku 2031.
Sčítání úspor předcházela realizace energeticky úsporných opatření v objektech kolejí Strahov, Podolí, Bubeneč a Orlík, dále v Masarykově, Sinkuleho a Dejvické koleji. Úpravy se týkaly i Studentského domu a historické Hlávkovy koleje, otevřené roku 1904 a postavené podle projektu Josefa Fanty, autora budov Hlavního nádraží v Praze nebo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
„Začít modernizovat, zlepšovat prostředí pro studenty i zaměstnance a snižovat náklady na energie bylo velmi prozíravé. Vyplatilo se, že jsme EPC projekt realizovali ještě v době před energetickou krizí a v době rostoucích cen jsme už mohli realizovat úspory a miliony korun z rozpočtu. Důležité pro nás je i dosavadní snížení uhlíkové stopy o 15 000 tun CO2, a v neposlední řadě i navýšení hodnoty našich objektů díky modernizaci. Cením si i toho, že se podařilo modernizovat také historické budovy, jejichž energetická náročnost byla vysoká a jejichž zázemí neodpovídalo standardům 21. století,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Úsporný projekt, jehož cílem bylo snížit náklady na energie v těchto objektech nejméně o třetinu, je řešen metodou EPC (energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel smluvně ručí za dosažení úspory. Pokud by byla nižší, rozdíl musí zákazníkovi uhradit.
„Vysoké školy často sídlí v objektech, kde se dlouhá léta jejich energetickou náročností málokdo zabýval. Doba se ale rychle mění a zájem o projekty energetických úspor a dekarbonizaci obecně mezi vzdělávacími institucemi roste. Jsem rád, že můžeme v ČEZ ESCO pomáhat nejen spořit, ale i výrazně zvyšovat komfort pro studenty technických oborů, které energetika bude v dalších letech naléhavě potřebovat. Projekt ČVUT ukazuje, že úspory jsou možné v jakýchkoliv budovách včetně těch s vysokou historickou hodnotou,“ dodává generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Součástí projektu je energetický management, jehož úkolem je i sběr a analýza dat o spotřebách objektů v rámci EPC projektu. „Další úsporu ve výši až 140 000 korun by mohlo přinést doplnění pohybových čidel na chodbách a schodištích v jednom z kolejních areálů. Z našich měření také vyplývá, že by bylo možné postupně snížit rezervovanou kapacitu spotřebované elektřiny v budovách univerzity,“ uvedl Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA.
Výsledky EPC projekt 2023 v číslech:
Úspora ve finančním vyjádření: 46,6 mil. Kč
Úspora v technických jednotkách:
Roční úspora tepelné energie a zemního plynu: 8 190 MW
Roční úspora elektrické energie: 2 716 MWh
Roční úspora spotřeby vody: 71 508 m3
Ekvivalent emisí CO2: 5 170 tun
Dosažená celková úspora: 96 milionů korun