​DHL: Změny ve zdravotnictví mají dopad i na dodavatelské řetězce

​DHL: Změny ve zdravotnictví mají dopad i na dodavatelské řetězce

Rychlá transformace zdravotnického odvětví urychluje také změny v logistice. Hráči v tomto oboru musejí přehodnocovat své metody doručování i celý koncept dodavatelského řetězce. Společnost DHL nyní zveřejnila odbornou zprávu s názvem Poskytování zdravotní péče nové úrovně (Delivering Next-Level Healthcare).

Popisuje v ní šest významných trendů, které přetvářejí odvětví zdravotnictví: zdravotní péče zaměřená na pacienta, vyspělé terapie, digitální technologie, nové průmyslové ekosystémy, trvale udržitelná řešení a odolnost. Zpráva se také podrobněji zabývá dopady těchto trendů na dodavatelské řetězce a poskytuje cenné informace o řešeních a osvědčených metodách pro doručování ve zdravotnictví a rozvíjení potenciálu dodavatelského řetězce.

„Revoluční terapie jsou výsledkem stále rychlejšího lékařského pokroku a vytvářejí podmínky pro transformační změnu v poskytování zdravotnických služeb na základě modelů zaměřených na pacienty, digitálních technologií a metod ohleduplných vůči životnímu prostředí. Díky tomuto vývoji se objevují nové obchodní ekosystémy. Budoucnost přinese změnu paradigmatu, protože vyšší úroveň zdravotnictví si vyžádá vytvoření odpovídajících dodavatelských řetězců,“ řekla Claudia Roa, prezidentka odpovědná za odvětví zdravotnictví v divizi DHL Customer Solutions & Innovation.

Rostoucí individualizace vyžaduje nové koncepty udržitelnosti

Z důkladnějšího průzkumu trendu, jímž je zdravotnictví zaměřené na pacienta, vyplývá nutnost přiblížit farmaceutickou výrobu koncovému uživateli. Lidé mění například nejen způsob vyhledávání a výběr lékařské péče, ale i celkový přístup. Pozoruhodných 90 procent spotřebitelů z generace Z před návštěvou lékaře vyhledává informace o nákladech a možnostech lékařské péče na internetu. Ke změně došlo také ve vývoji klinických studií. Celkem 89 procent sponzorů využívá minimálně u jedné ze svých klinických studií decentralizovaný model. Udržení účastníků studie je v tomto případě mnohem vyšší než u studií, které vyžadují návštěvu kliniky.

Změny v segmentu spotřebních produktů pro péči o zdraví urychlují také demografické a průmyslové trendy. Tlak na veřejné výdaje na zdravotnictví, stárnoucí populace a rostoucí zájem spotřebitelů o zdraví – to vše přispívá k prognóze 12procentního růstu do roku 2025. Objevují se navíc nové modely služeb a modely produktového předplatného, které zvyšují objem internetového prodeje a přinášejí nové kategorie produktů. To znamená další požadavky na dodavatelské řetězce a logistiku.

Dalším významným trendem je růst nových terapeutických přístupů včetně biofarmaceutických produktů a genetického lékařství. Prognózy předpovídají trhu s těmito terapiemi růst z cca 5 miliard USD v roce 2012 na téměř 37 miliard USD do roku 2027. Biofarmaceutické produkty jsou navíc choulostivé a drahé a vyžadují pečlivou manipulaci v průběhu celého dodavatelského řetězce.

Tato rostoucí poptávka po komplexních a často více individualizovaných dodavatelských řešeních vytváří z trvalé udržitelnosti další význačný trend, který se týká i ostatních odvětví. Zatímco 75 procent farmaceutických společností úspěšně snížilo do roku 2021 své vlastní přímé a nepřímé emise, nevlastní nepřímé emise tvoří významných 83 procent vlivu tohoto odvětví na klima. Farmaceutické odvětví tak překvapivě vykazuje vyšší intenzitu emisí CO2 než globální automobilový průmysl.

Různé zdravotnické obory vyžadují odlišná logistická řešení

Rozpoznané trendy přetvářejí dodávky ve zdravotnictví napříč různými zdravotnickými obory včetně lékařských přístrojů, spotřebitelské zdravotní péče, léčiv, klinických studií a vládních i nevládních organizací. Tyto transformace kladou nové a někdy proměnlivé požadavky na zdravotnické dodavatelské řetězce buď zvyšováním složitosti stávajících procesů, nebo nutností zavádět zcela nové modely dodavatelského řetězce. Uvedené změny sahají od zlepšování transparentnosti a kontroly nad distribucí přes segmentaci dodavatelských řetězců a distribučních kanálů až po pečlivou ochranu zásilek a monitorování podmínek v reálném čase po celou dobu přepravy, aby byla zajištěna integrita produktu. V důsledku nedostatku vakcín v průběhu pandemie onemocnění covid-19 zvažují země kompletní reorganizaci logistických procesů.

DHL jako přední globální logistická společnost zmiňuje ve své odborné zprávě osm klíčových aspektů, které musejí společnosti zvažovat při přípravě svých dodavatelských řetězců budoucnosti. Jedná se o přepravu chlazených zásilek, mimořádně šetrné přepravní služby, modely přímých dodávek, digitalizaci dodavatelského řetězce, organizování dodavatelského řetězce, udržitelná řešení pro dodavatelské řetězce, optimalizaci zásob a soulad s legislativou. Společnosti musejí například ve svých sítích pro přepravu chlazených zásilek preferovat rozšiřitelnost, univerzálnost a agilitu, aby mohly efektivně uspokojovat měnící se poptávku.

(lan)

Foto: DHL

spinner