30. června 2024, lan
30.6. – Dne 27. června v Praze proběhlo první Evropské obalové sympozium, které přineslo zajímavé novinky ze světa obalové legislativy. Kromě zástupců české vlády zde vystoupila řada odborníků. Dlouhou diskuzi o obalové legislativě vyvolala například Gunda Rachut z Foundation Central Packaging Register, představitelka německé obalové legislativy, jež promluvila mimo jiné o ústředním registru obalů LUCID, do něhož se musí registrovat každý výrobce, který chce své zboží uvést na německý trh.
„V Německu od roku 2022 množství obalů klesá, důvodem je především pokles spotřeby kvůli ekonomické situaci. Pokles očekáváme i ve stavebnictví. Děje se to ze stejného ekonomického důvodu a také kvůli tomu, že máme nedostatek řemeslníků. To vše se samozřejmě pak projeví i na obalech. Co se týká samotných obalů, tak se nejvíce snažíme používat sklo, a to v podstatě všude tam, kde je to možné,“ uvádí Gunda Rachut. Zajímavým dotazem z publika k programu LUCID byl k vývozu obalů. „Do registru LUCID se musí registrovat všechny firmy, i ty co vyvážejí obaly. I obaly se totiž v něčem vyvážejí – jsou to vlastně obaly v obalu. Ale registrace je zdarma,“ dodala Gunda Rachut.
Co je cílem cirkulární ekonomiky?
Úvodní slovo na sympoziu měla Nerida Kelton z Australian Institute of Packaging a WPO, která uvedla, že cílem cirkulární ekonomiky je mít celosvětově harmonizovaný systém pro recyklaci. Řešila i tematiku zálohování, což považuje za důležitý prvek, protože jde vlastně popíchnutí spotřebitele, aby vrátil obal a ten se potom recykloval. „V mnoha rozvojových zemích se lidé zálohováním dokonce i živí a to se snažíme podpořit,“ dodala Nerida Kelton.
Plýtvání potravinami je stále velké téma
Po příspěvku Neridy Kelton si vzala slovo Iva Werbynská, organizátorka sympozia a ředitelka Obalového institutu Syba, která promluvila o plýtvání potravinami. „Z 53 % se na plýtvání podílí samotné domácnosti. Vhodnými obaly se tomuto plýtvání snažíme zabránit. Obaly potravin musí splnit celou řadu podmínek, ta hlavní však je, aby byly potraviny v bezpečí a bezpečné. A pak je třeba zvážit, co zvolíme. Někomu se například nelíbí, že je okurka v plastovém obalu. Ten však prodlouží její životnost a okurka je pak lépe skladovatelná,“ říká Iva Werbynská.
Speciální Cena ministra životního prostředí
Iva Werbynská je také organizátorkou prestižní soutěže Obal roku a dnes měla příležitost oznámit novinku, že v rámci letošního ročníku soutěže se bude udělovat i speciální ocenění – Cena ministra životního prostředí. Uzávěrka přihlášek do soutěže končí 5. 8. 2024. „Je pro mě zásadní, abychom budoucím generacím přenechali přírodu, krajinu i města nezahlcené plasty a dalšími odpady, snažili se neplýtvat materiály, ale naopak recyklovali a dávali výrobkům druhý život. Zkrátka hledali udržitelná řešení, která jsou šetrná k přírodě i našemu zdraví. Jsem proto rád, že můžeme podpořit ty nejlepší nápady, které v oblasti obalů vznikají. Chceme ocenit právě inovativnost, udržitelnost a ta řešení, která minimalizují negativní dopady na naši planetu,“ říká k ocenění ministr životního prostředí, Petr Hladík.
Ministerstvo představilo nové nařízení o obalech a obalových odpadech
Očekávanou přednášku měl také Jan Maršák, ředitel Odboru cirkulární ekonomiky a odpadů na Ministerstvu životního prostředí. Představil nové nařízení o obalech a obalových odpadech, jež zahrnuje například systémy zálohování či označování nádob. Velkou novinkou také je, že budou zakázané nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a smršťovací folie sloužící k ochraně zavazadel na letištích a na nádražích.
Jednotný trh stále potřebuje sjednotit
Evropské obalové sympozium se konalo na České zemědělské univerzitě v Praze a nechyběl ani Johannes Bergmair z World Packaging Organisation, jenž představil obaly pro styk s potravinami, či Martin Pospíšil z Ministerstva průmyslu a obchodu, který věnoval tématu jednotného trhu.
Další informace viz www.obalovaakademie.cz.
O Obalovém institutu SYBA
Obalový institut SYBA sdružuje a prosazuje zájmy subjektů činných v sektoru balení, obalů, obalových prostředků, balicích materiálů, balicích strojů a také zájmy výrobců baleného zboží týkající se balení. Jedná se o sdružení firem a odborníků, kteří se podílejí na vývoji, výrobě
a využívání obalů a obalových materiálů. Tento institut funguje jako platforma pro sdílení informací, vzdělávání, podporu inovací a spolupráce mezi různými aktéry v obalovém průmyslu.
(lan)
Foto: Obalový institut SYBA