​Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky jsou tři čtvrtiny Středočechů

​Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky jsou tři čtvrtiny Středočechů

28.6. - 74 procent obyvatel Středočeského kraje podporuje zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky. Podpora kopíruje naladění celé České republiky, kde jsou pro zavedení systému záloh tři čtvrtiny populace. Ve chvíli, kdy Středočeši ví, že dojde k opakované recyklaci obalů, je pro systém záloh dokonce 9 z 10 z nich. Vysokou podporu má zálohování také ve všech dalších krajích České republiky. Potvrdil to červnový průzkum společnosti Ipsos. Chuť zálohovat nápojové obaly je v Česku vysoká dlouhodobě. Lidé oceňují především zajištění opakovaného využívání zálohovaných obalů do nových PET lahví a plechovek a motivaci k ekologičtějšímu chování.

„Červnový průzkum opět potvrdil vysokou podporu zavedení systému záloh na PET lahví a plechovek, tři čtvrtiny spotřebitelů ve Středočeském kraji jsou pro zálohování. Zálohované nápojové obaly by uvítalo 76 % žen a 72 % mužů všech věkových kategorií od 18 do 65 let. Nejvyšší podpora je u generace 25 až 34 let, v které zálohování podporuje 8 z 10 obyvatel“ uvedl Michal Straka, analytik společnosti Ipsos, a dodal: „Podpora je vysoká také ve všech dalších krajích České republiky, ta se pohybuje od 68 % v kraji Vysočina až k 84 % v Ústeckém kraji.“

Pozitivní naladění Čechů je podle Iniciativy pro zálohování důležité především ve chvíli, kdy se o zavedení zálohového systému v ČR rozhoduje. „Češi si už dnes uvědomují, že přestože doma pečlivě třídí, není to to samé, co následná recyklace. Ta u nás bohužel nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina PET lahví k recyklaci vůbec nedojde. Nápojové obaly tak bohužel putují ve velké míře na skládky, do spaloven nebo zůstanou odhozené v přírodě,“ uvedla Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování. Podle Havligerové tak zavedení systému záloh dnes už dává smysl nejen výrobcům, kteří mají ze zákona odpovědnost za nápojové obaly po celou dobu jejich životního cyklu včetně toho, co se s nimi děje po použití, ale také českým spotřebitelům.

Vysoká podpora ve všech krajích

Vysokou podporu má zálohový systém ve všech 14 krajích České republiky. Průzkum potvrdil ve většině krajů chuť zálohovat minimálně u 7 z 10 respondentů. Nejsilnějšími podporovateli jsou kraje na severozápadě Čech s nejvyšší podporou 84 % v Ústeckém kraji.

Již 16 funkčních evropských systému záloh potvrzuje, že je zálohový systém jednoznačně jedinou funkční cestou k uzavření materiálové smyčky nápojových obalů, díky které se z PET lahve stane opět PET lahev a z plechovky nová plechovka. Jejich zkušenosti jasně ukazují, že právě systém záloh je moderním řešením, které je šetrné k životnímu prostředí a že opětovným využíváním materiálů do nových PET lahví a plechovek zabráníme plýtvání přírodními zdroji, až o 95 % snížíme spotřebu energie a až o 80 % uhlíkovou stopu těchto obalů. „Zálohový systém zajistí vysokou míru sběru obalů k recyklaci, a především jako jediný umí uzavřít materiálovou smyčku. Na Slovensku se po zavedení zálohového systému recyklace do nových obalů zásadně zvýšila, slovenský systém tak už dnes například recykluje všechen vysbíraný hliník zpátky do nových plechovek, přičemž v Česku z těch použitých nevznikne jediná nová plechovka.“ uvedla Havligerová.

Průzkum uskutečnila společnost Ipsos na vzorku 4247 respondentů, s minimálním zastoupením 300 respondentů v každém kraji, který svou strukturou odpovídá české populaci. Sběr dat byl realizován prostřednictvím online panelu respondentů Populace.cz.

Iniciativu pro zálohování založili významní výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek v České republice jako cestu k opravdové recyklaci těchto obalových materiálů.

(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner