25. února 2022, lan
25.2. - Ochrana životního prostředí je jednou z nejdůležitějších priorit snad pro všechny oblasti podnikání. A právě sílící tlak na udržitelnost je jedním z nejvýraznějších trendů, který v posledních letech udává směr v obalovém průmyslu. Čím dál častěji se setkáváme s udržitelnými alternativami obalů a snaha o snížení dopadu na životní prostředí se stává pro řadu firem samozřejmostí. Jaké jsou možnosti recyklace, snižování množství odpadu a celkového množství obalového materiálu?
„Obal je, a stále bude, nedílnou součástí našich životů. Téměř všechno zboží, které denně využíváme se prodává zabalené – ať už se jedná o potraviny, kosmetiku, elektroniku nebo domácí potřeby,” říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA, s tím, že „výrobci a distributoři ale uvědomují zvyšující se zájem o životní prostředí, to ilustruje i zvýšená poptávka našich zákazníků po ekologických alternativách balicího materiálu se kterými se setkávají naši obchodní prodejci prakticky denně – jak na telefonický lince nebo při tvorbě cenových nabídek, tak i naši kolegové v terénu.”
Obaly a recyklace v České republice
Podle údajů neziskové společnosti EKO-KOM bylo v roce 2020 jen českými výrobci na trh uvedeno přibližně 1,23 milionu tun jednorázových obalů. Nicméně 926 tisíc tun odpadu bylo vytříděno – přibližně 73 % Čechů totiž odpady třídí. Při volbě materiálu, do kterého je baleno zboží, je proto potřeba myslet i na možnosti jeho recyklace, případně dalšího zpracování. „Většina obalů je dnes dostupná v ekologické verzi, která je recyklována, resp. recyklovatelná, případně vyrobená z přírodních zdrojů, proto mají firmy a e-shopy opravdu na výběr. Navíc neplatí, že by ekologické obaly ztrácely na své funkčnosti,” říká Fabianová.
Systém 5R: Cesta ke snížení ekologické zátěže
Dopad na životní prostředí je možné snížit v případě balení zejména tím, že se sníží množství odpadu při balení. Toho je možné dosáhnout prosazováním oběhového hospodářství, používáním méně materiálu při balení a používáním ekologických produktů. „V odvětví obalů existuje 5 zásad, které pomáhají optimalizovat spotřebu obalových materiálů a snižují dopad na životní prostředí. Snažíme se tímto systémem řídit, a především se podílíme na další edukaci našich klientů,” vysvětluje Gabriela Fabianová z RAJA.
Jedná se o jednoduchý model balení, jehož cílem je snížit náš dopad na životní prostředí: REDUKCE hmotnosti a objemu balení na minimum nezbytné k zajištění řádné ochrany snižuje nejen množství odpadu ale také náklady na přepravu. Obaly je potřeba navrhovat tak, aby bylo možné jejich OPAKOVANÉ POUŽITÍ. OBNOVA: používání obnovitelných materiálů. RECYKLACE, která minimalizuje dopad na životní prostředí. Poslední zásadou je NAHRAZENÍ obalů, které nejsou šetrné k životnímu prostředí.
Co to je udržitelné balení?
Udržitelné obaly jsou vyráběny z udržitelných a etických zdrojů. Jedná se například o papírové obaly, při jejichž výrobě byl za každý použitý strom na výrobu papíru zasazen další. Kromě toho je takové balení znovu použitelné, snadno rozložitelné a případně vyrobeny ze recyklovaného materiálu. Jinými slovy si pod pojmem udržitelné balení můžeme představit veškeré obaly, které přispívají ke snížení dopadu na životní prostředí.
Díky technologickém pokroku rozhodně neplatí, že by biologicky rozložitelné obaly byly méně kvalitní a odolné, než jejich „nezelené” alternativy. Téměř ve všech případech se ekologicky odpovědné a biologicky rozložitelné obaly vyrovnají kvalitě standardních obalů. Ty, které jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. To platí zejména u plastů – jsou stále ty stejné plasty pouze rozdrcené a znovu použité.
Některé obalové materiály jsou snadněji recyklovatelné než jiné. Například jeden z nejpoužívanějších dostupných obalových materiálů, bublinková folie, je recyklovatelná! Některé mohou být recyklovány spolu s dalšími plasty při běžném recyklačním sběru, včetně produktů, jako jsou krabice od mléka, láhve od nápojů nebo plastové tašky. Naopak pěnové fólie, které jsou oblíbeným ochranným materiálem, není snadno recyklovatelná právě pro její nízkou hmotnost a hustotu.
Ekologickou a zároveň stylovou alternativu různých výplňových materiálů představuje Flo-pak natural. Ten je lehký a zároveň poskytuje skvělou ochranu. Navíc neprodukuje žádný nadbytečný odpad. Je vyrobený z kukuřičného škrobu, proto ho stačí pokropit vodou a sám se rozloží.
(lan)
Foto: RAJA