6. října 2014
Na konci září se v Brně otevřely brány již 56. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, který letos představí produkty přes 1630 firem z více než 30 zemí celého světa. Uskuteční se v době, kdy český průmysl hlásí poměrně zajímavé hodnoty svého růstu, vládní agentura CzechInvest zase registruje rekordní zájem investorů o podnikání na českém trhu během prvních šesti měsíců letošního roku.
Zprávy o postupujícím oživení tuzemské ekonomiky mají podporu i v údajích Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji průmyslu. Ten v červenci zrychlil růst na 8,6 procenta z červnových 8,3 procenta. Z krize se zřejmě dostává také stavebnictví, které sice v červenci kleslo o 3,7 procenta, je ale třeba vzít v úvahu, že údaj za loňský červenec byl ovlivněn tím, že tehdy se mohutně opravovalo po povodních. „Výsledky průmyslu zůstávají navzdory rizikům v Evropě nadále velmi dobré. Průmysl tak bude i nadále hlavním motorem české ekonomiky a zároveň i jedním z nejvýznamnějších tvůrců nových pracovních míst,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Jako tradičně se nejvíce daří automobilovému průmyslu, výroba motorových vozidel se meziročně zvýšila o 46,6 procenta. „Průmysl těží z přílivu zakázek, který přineslo ekonomické oživení a příznivé vyhlídky z loňského a začátku letošního roku,“ míní Petr Smutný z oddělení podnikových financí a restrukturalizací poradenské firmy PwC ČR. Hlavním rizikem pro další vývoj české ekonomiky je jednak situace v Rusku a okolních východoevropských státech, ale také vývoj dalších ekonomik eurozóny, zejména té německé.
CzechInvest přilákal rekordní počet investic
Obnovená chuť zahraničních i tuzemských firem investovat, to je zpráva vyplývající z pololetních statistik zprostředkovaných investičních projektů agentury CzechInvest. Za prvních šest měsíců roku 2014 eviduje agentura 116 investičních projektů. Údaj nejenže převyšuje počet projektů zprostředkovaných v roce 2013, zároveň je nejvyšší v historii všech dosavadních pololetních statistik. Letošní investice přinesou českému hospodářství více než 78 miliard Kč a vytvoří přes 14 tisíc nových pracovních míst. Téměř polovina, konkrétně 5745 míst, vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Do Ústeckého kraje zamířilo v prvním pololetí roku 2014 s pomocí agentury CzechInvest 18 firem, sever Moravy si jako nejvhodnější lokalitu pro umístění své investice vybralo 19 firem. „Na nárůst investic má velmi pozitivní vliv aktivita české vlády, která podporu investic vrátila mezi své priority,“ zdůraznil Ondřej Votruba, pověřený vedením agentury CzechInvest. Statistiky dokládají přetrvávající trend expanzí a reinvestic. Z celkových 116 projektů se o nové investiční projekty jedná pouze ve 14 případech. „Svou roli v tom samozřejmě hrají investiční pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů,“ vysvětlil Votruba. „Zároveň pozorujeme, že expanduje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulsem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy,“ dodal.
Pomineme-li investice českých firem, nejvíce investorů, kteří v prvním pololetí roku 2014 zamířili do České republiky, pochází z Německa, bylo jich konkrétně 25 za 12,5 miliardy Kč. Následují Nizozemci (devět investičních projektů za 5,5 miliardy Kč), Američané (osm investičních projektů, 2,9 miliardy Kč) a Japonci (pět investičních projektů, 1,3 miliardy Kč). Mezi sektory tradičně dominuje výroba dopravních prostředků – 35 investičních projektů zprostředkovaných v prvním pololetí roku 2014 v souhrnné výši 19,9 miliardy Kč by do budoucna mělo vytvořit přes šest tisíc nových pracovních míst. Nejvyšší do konce června oznámenou investicí ve výši 22,8 miliardy Kč je projekt společnosti Nexen Tire, která ve strategické průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji zahájí v příštím roce výstavbu provozu na výrobu pneumatik. Obecně bude rok 2014 z pohledu investiční aktivity velmi úspěšný,“ předpokládá Ondřej Votruba.
Tomáš Johánek