10. srpna 2022, čtk
11.8. - Náklady osobních dopravců v Česku v posledních měsících prudce vzrostly. Důvodem jsou především rostoucí ceny energií a paliv či inflace. Výdaje Českých drah kvůli tomu stouply o miliardy korun, o stovky milionů korun navíc zaplatí i ostatní dopravci. Vyplývá to z ankety mezi dopravci. Dopravci uvádí, že se snaží zvýšené náklady pokrýt úsporami a zefektivněním provozu či jednáním s objednateli o úpravě kompenzací za dopravu.
"Oproti předchozím letům půjde o růst nákladů na energie v řádu miliard korun za rok," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Upozornil, že růst energií, což je v případě drah hlavně trakční elektřina a nafta, představuje významný vliv na náklady společnosti. Růst cen je pro dopravce patrný hlavně při spotřebě elektřiny.
RegioJet vyčíslil meziroční nárůst výdajů za trakční energií na zhruba 110 procent. O desítky procent ovšem rostou náklady i za naftu pro motorové vlaky, případně autobusy, uvedla firma. RegioJetu tyto výdaje proti loňsku stouply asi o 45 procent. Podobný nárůst za paliva pro vlaky i autobusy hlásí také Arriva. Podle mluvčího Jana Holuba jde meziročně asi o 200 milionů korun.
Zvýšené výdaje řeší dopravci několika způsoby. Jde především o úspory v provozu či úpravu některých služeb. Manažer RegioJetu Jiří Jahelka rozdělil opatření zavedená jeho společností do tří oblastí. "První bylo mírné zvýšení cen jízdného, reflektující uvedenou skutečnost a přetrvávající finanční dostupnost služby veřejnosti. Druhým krokem byla optimalizace nabídky míst v rámci přepravních špiček a exponovaných spojů. Třetím krokem bylo zefektivnění obratové technologie za účelem odstranění nepotřebných dlouhých prostojů železničních vozů," řekl.
Úspory v provozu v minulých měsících řešili i ostatní dopravci. Náklady, které ovšem nejsou schopni řešit vlastními silami projednávají i s objednateli přepravy, tedy s úřady. Podle Šťáhlavského mají České dráhy ve většině smluv zajištěn růst nákladů například na energie jejich valorizací. "Jen ve většině případů nastává s časovým zpožděním. V současnosti se proto snažíme s objednateli dohodnout na pružnější formě valorizace a zajištění úhrad vyšších nákladů v kratších termínech oproti předchozí praxi, která ale přestala fungovat v okamžiku výrazného rozkolísání trhů," popsal. Vysoké ceny energií a paliv aktuálně řeší s úřady také Arriva.
(čtk)
Foto: LAN