17. března 2023, čtk
17.3. - Vlakovou dopravu na regionálních tratích v oblasti Ostravska, tedy ve větší části Moravskoslezského kraje, budou i v příštích deseti letech zajišťovat České dráhy (ČD). Hodnota kontraktu činí 18 miliard korun a bude v tzv. režimu brutto, kdy národní dopravce zajistí vlaky, jejich provoz a údržbu, ale tržby za jízdné půjdou kraji. Novinářům to řekli zástupci ČD a kraje, kteří smlouvu, jež začne platit od prosince, dnes podepsali v Ostravě.
Předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec uvedl, že firma v regionu masivně investuje, půjde o čtyři miliardy korun do nových vlakových jednotek, kterých bude postupně až 24. "Z těch 24 kusů bude 19 naprosto unikátních a bude se jednat o bezemisní čistě bateriovo-elektrická vozidla. Věříme, že jak je smlouva postavena, jsme schopni ta vozidla dostat do regionu ve velmi krátkém čase," řekl Michal Krapinec. Smlouva je podle něj pro ČD stěžejní.
Bateriové vlaky, které budou jezdit v kraji, mají mít příští rok na českých kolejích premiéru. "Aktuálně jednáme s budoucím dodavatelem bateriových vlaků, tak abychom byli schopni dostát závazkům a nasadit je do grafikonu, tak jak je předjímáno, to znamená, je to přelom 2024/2025," řekl Michal Krapinec. Do té doby podle něj bude pro bateriové vlaky hotova i dostatečná infrastruktura.
Náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Radek Podstawka řekl, že díky nové smlouvě se vyřeší i problém s údržbou starých vozidel, které už neplní nové přísné emisní požadavky. V kraji navíc začne jezdit řada nových přímých spojů, například z Ostravy do Nového Jičína, Budišova nad Budišovkou nebo Veřovic či z Krnova do Českého Těšína.
Nová vozidla nahradí současných 46 vozidel provozního stáří 40 a více let. Počítá se se zavedením takzvaného Ostravského okruhu. Podle Radka Podstawky je model, kdy vlaky jezdí dokola, v evropských zemích už běžný. Právě proto je ale třeba mít bateriové vlaky, protože pojedou i po tratích, které nejsou elektrifikované. "Všude, kde nejsou troleje a navazují na zatrolejované trati, budou jezdit bateriové vlaky," řekl náměstek.
Kraj se s ČD na nové smlouvě dohodl bez vypsání soutěže. Podle Radka Podstawky ho k tomu vedlo několik důvodů, například změna napájení nebo instalace evropského zabezpečovacího systému ETCS. "Pak jsme měli pět smluv, které nebyly mezi sebou kompatibilní, takže jsme vlastně neuměli ani pořádně zadání na soutěž vypsat," řekl Radek Podstawka.
Kraj si nechal na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) zpracovat studii, na jejímž základě rozdělil region na Ostravsko a Bruntálsko. Na Bruntálsku, kde jsou všechny koleje neelektrifikované, vypíše na dopravce klasickou soutěž. "Chceme tam už samozřejmě vodíkové vlaky, takže předpokládám, že v roce 2029 nebo 2028 tam už vyjedou vodíkové vlaky," řekl Radek Podstawka.
Záměr podle náměstka visel rok na úřední desce v Evropské komisi. "Nikdo se neozval. Potom přišly České dráhy s tím, že nám nabídly ukončit o dva roky dříve smlouvu z důvodu ECM (evropský údržbový řád), z důvodu technického stavu vozidel, a protože to bylo v souladu s naší studií z ČVUT, tak jsme na to přistoupili a je to určitě výhodnější, než kdybychom soutěžili. I cena se určitě podařila dobrá," řekl Radek Podstawka. Dodal, že do letošního prosince mohou kraje takové smlouvy zadávat napřímo.
(čtk)
Foto: České dráhy - zleva Radek Podstawka, Michal Krapinec a Jiří Ješeta