8.4. – Evropskému výrobci letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 11 procent na 127 strojů. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Výsledek podle ní odráží tlak, pod nímž jsou dodavatelské řetězce. Airbus odmítl věc komentovat, oficiálně odbytová čísla zveřejní 11. dubna, stejně jako konkurenční Boeing.
Letecká doprava
7.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury včera podle agentury AFP podepsal příslušnou smlouvu v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.
5.4. – Londýnské letiště London City jako první z letišť v britském hlavním městě ruší omezení týkající se tekutin v příručních zavazadlech. Díky novým špičkovým skenerům budou moci cestující, kteří procházejí bezpečnostní kontrolou na letišti, mít u sebe až dva litry tekutin. Nebudou si také muset dávat toaletní potřeby do samostatného obalu a notebooky a další elektroniku budou moci nechat v příručním zavazadle, uvedla agentura Reuters.
4.4. – Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma usiluje o prodej majetku, a proto dál hledá kupce, informovala agentura Reuters. Minulý týden podnik oznámil, že propustí zhruba 85 procent z celkových 750 zaměstnanců. V dokumentech pro konkurzní řízení teď firma uvedla, že k loňskému 30. září měla aktiva přibližně za 243 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč) a dluh 153,5 milionu dolarů.
4.4. – Globální logistická skupina Kuehne+Nagel přivítala 2. dubna na mezinárodním letišti Birmingham-Shuttlesworth v americké Alabamě první charterový nákladní let z německého Stuttgartu. Společnosti Kuehne+Nagel a Birmingham Airport Authority oznámily rozšíření leteckých nákladních kapacit do jihovýchodního koridoru USA letos v únoru. Od začátku dubna pak Kuehne+Nagel zajistí mezinárodní nákladní přepravu ze Stuttgartu do Birminghamu v Alabamě dvěma lety týdně.
30.3. – Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. Data obdržená na základě oficiální žádosti o informace také ukazují, že komerční lety od začátku svého mandátu na konci roku 2019 do prosince 2022 Michel využil 18krát.
29.3. – Každé pondělí, středu a pátek bude dopravce Korean Air spojovat Prahu a jihokorejský Soul. Přímé spojení s Asií odstartovalo na Letišti Václava Havla Praha inauguračním letem za přítomnosti významných hostů nejen z oblasti letectví. Postarali se o symbolické přestřižení pásky. Letištní hasiči letoun Boeing 777–300ER pro 291 cestujících přivítali slavobránou.
28.3 – Evropská komise včera nařídila Itálii, aby vymohla 400 milionů eur (9,5 miliardy Kč), které v roce 2019 poskytla jako pomoc letecké společnosti Alitalia. Komise úvěr považuje za nezákonnou státní podporu, uvedla v tiskové zprávě. Itálie musí vedle původně poskytnuté částky doplatit ještě úroky.
27.3. - Po nejistotě pandemických let se čeští cestující přestávají bát kupovat letenky i s několikaměsíčním předstihem. Také zájem o lety v prvních dvou měsících roku se meziročně zvýšil, v závislosti na prodejci od 20 do 60 procent. ČTK to sdělili prodejci letenek, kteří očekávají, že v dalších měsících bude prodej sílit ještě výrazněji. Prodeje za leden a únor se však stále ještě nevyrovnaly předcovidovým číslům.
27.3. - Veřejná doprava v Německu se dnes prakticky zastaví kvůli stávce za vyšší mzdy. S problémy musí počítat statisíce lidí, kteří spoléhají na železniční, leteckou, lodní i místní dopravu. Potíže se nevyhnou ani cestujícím z Česka, některé mezistátní spoje podle Českých drah skončí na hranicích s Německem.