Děčínské doky České loděnice se během jara spojí s mělnickými Nova Shipbuilding a vytvoří jednu společnost s až 200 zaměstnanci. Mělnické doky patří nizozemskému koncernu VeKa, který s Českými loděnicemi na začátku letošního roku vytvořil společný podnik. Sídlo nové společnosti bude v Děčíně, uvedl minulý týden předseda představenstva Petr Duda.
Vnitrozemská plavba
Labská část koncepce reformy Spolkové správy vodních cest a plavby (WSV), kterou letos schválil rozpočtový výbor dolní komory německého parlamentu, se nelíbí německým ani českým lodním dopravcům. Strategie totiž počítá s rozvojem a investicemi jen na nejfrekventovanějších vodních cestách v zemi, což by se údajně nevztahovalo na Labe od české hranice.
Na konci února vyprší termín, do kterého se musí příslušné německé orgány vyjádřit k předložené dokumentaci týkající se plánované výstavby jezu u Děčína. „Německo požádalo o mezinárodní posouzení projektu, a české ministerstvo životního prostředí se tedy bude muset v rámci procesu EIA vypořádat i s připomínkami německých orgánů,“ řekl minulý týden ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.
České loděnice se několik dnů před Vánocemi definitivně dohodly na fúzi s nizozemskou společností VeKa. Informoval o tom předseda představenstva české společnosti Petr Duda. VeKa by měla přinést především lukrativnější zakázky, které děčínským dokům v posledních letech chyběly.
Ing. Miroslav Šefara (ŘVC ČR) pro DN
Výstavba dopravní infrastruktury čeká na novely zákonů
Jednou z hlavních brzd výstavby infrastruktury pro vodní a silniční dopravu jsou některé zákony, které umožňují, aby se například ekologickým sdružením celá léta dařilo blokovat výstavbu nezbytných dopravních staveb. „Změnit se musí zejména stavební zákon a zákon o ochraně přírody,“ domnívá se ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.
Současná ekonomická krize se projevila změnou struktury přepravovaných komodit, ale také dalším zvýšením poptávky po vodní dopravě jako levnější dopravní alternativě. Uvedl to jednatel společnosti Evropská vodní doprava Sped (EVD) Lukáš Hradský.
Návratnost stavby jezu s plavební komorou na Labi na okraji Děčína, který by téměř po celý rok umožňoval plavbu z děčínského přístavu do Německa, odhaduje Ředitelství vodních cest (ŘVC) na deset let. Vedoucí oddělení rozvoje ŘVC Jan Bukovský na konci září na prezentaci záměru stavby plavebního stupně v Děčíně uvedl, že vlastní jez by měl stát kolem 4,2 miliardy Kč. Vodní elektrárna za zhruba jednu miliardu Kč, s jejímž vybudováním projekt rovněž počítá, by se měla zaplatit během osmi let.
V letošním roce uplynulo 130 let od založení přístavu v Děčíně. Představitelé přístavu, ale i české i německé vnitrozemské plavby si jubileum připomněli první říjnový den na odborné konferenci v prostorách děčínského zámku. Akce se nesla ve velmi optimistickém duchu kvůli nadějnému posunu v kauze výstavby vodního stupně na Labi právě v blízkosti zdejšího přístavu (viz str. 1).
Ředitelství vodních cest minulý týden ministerstvu životního prostředí předložilo dokumentaci k posouzení vlivů stavby jezu u Děčína na životní prostředí (EIA). Na následné tiskové konferenci to uvedl ředitel ŘVC Miroslav Šefara. Ředitelství tak podle něj učinilo významný krok na cestě k vybudování jezu.
Suché a horké léto už zastavilo i lodní dopravu na dolním toku Labe. V kritickém úseku mezi Ústím nad Labem a Děčínem klesl vodní stav pod 150 centimetrů, což je nejnižší hranice pro smysluplnou dopravu po řece. V polovině července to uvedl ředitel dolní části Povodí Labe Jindřich Zídek. V omezeném rozsahu zatím pokračuje plavba z Děčína do Německa, ale i tam je zastavení plavby jen otázkou času.