17. června 2004
Česká republika povolí průmyslovým odvětvím, která jsou zahrnuta do takzvaného obchodování s emisemi, druhou nejvyšší hodnotu znečištění oxidem uhličitým na obyvatele v celé Evropské unii. Dokazují to kalkulace, které ekologické organizace zveřejnily minulý týden.
Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA v analýze srovnávaly, kolik znečištění v přepočtu na jednoho obyvatele povolují státy, které již zveřejnily tak-zvané alokační plány. Česká republika je mezi nimi s 8,9 tuny na obyvatele na druhém místě. První příčku obsadilo Estonsko s 15,4 tuny. Za Českou republikou následují Finsko (8,8 tuny), Lucembursko (8,8 tuny) a Slovensko (6,6 tuny). Německo svému průmyslu dovolí 6,1 tuny na obyvatele a Rakousko 4,1 tuny.
Českou republiku by ještě mohla předstihnout Belgie, která dosud celostátní alokační plán nevydala. Belgie vytváří poměrně vysoké celkové exhalace, takže lze předpokládat, že odvětvím zahrnutým do obchodování belgická vláda povolí značný objem znečištění.
Počet rozdělených povolenek je nižší než celkové exhalace oxidu uhličitého (v České republice připadá přes 12 tun na obyvatele), protože obchodování s emisemi se týká pouze průmyslových sektorů, nikoli například spalování uhlí a plynu v domácnostech nebo v dopravě. V České republice se na znečištění v plánech zahrnutá odvětví podílejí asi 70 procenty.
„Analýza ekologických organizací ukázala, že pokud se týče příspěvku každého obyvatele Česka ke globálním změnám podnebí, nemáme v Evropě téměř konkurenci. Právě zveřejněný alokační plán, který počítá s necelými devíti tunami CO2 na obyvatele, je jen dalším potvrzením našeho nelichotivého prvenství mezi znečišťovateli,“ uvedla Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku. jet)