23. června 2014
Evropská unie v dubnu vydala nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o snížení nebo odstranění cel na zboží pocházející z Ukrajiny. Nařízení vstoupilo v platnost od 23. dubna 2014 a použije se do doby, než vstoupí nebo se začne prozatímně uplatňovat dohoda o přidružení mezi EU a Ukrajinou, a to nejpozději do letošního 1. listopadu. Na svých stránkách o tom informovala Celní správa České republiky.
Nařízení zavádí formou autonomního (jednostranného) preferenčního opatření snížení nebo odstranění cel na dovoz zboží pocházejícího z Ukrajiny do EU. Preferenční režim je podmíněn dodržováním pravidel o původu zboží v souladu s ustanoveními hlavy IV kapitoly 2 oddílu 2 nařízení Komise (EHS) č. 2454/93, kterým se provádí nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, jímž se vydává celní kodex společenství (dále jen prováděcí předpis). Příslušná ustanovení prováděcího předpisu stanovují, za jakých podmínek zboží získá preferenční původ na Ukrajině, a tím podle nařízení nárok na preferenční zacházení při dovozu zboží do EU. V prováděcím předpise je rovněž upraven způsob prokázání preferenčního původu zboží, a to formou osvědčení EUR.1 nebo prohlášení na faktuře podle vzorů stanovených v příslušných přílohách prováděcího předpisu. Důkazy původu vystavené v souladu s tímto prováděcím předpisem a nařízením bude potvrzovat Hospodářská komora Ukrajiny (Chamber of Commerce and Industry of Ukraine).
Preferenční zacházení lze uplatnit na zboží, které bude propuštěno do volného oběhu v EU od 23. dubna 2014 a bude u něj prokázán preferenční původ na Ukrajině důkazem původu vydaným rovněž 23. dubna 2014 a později v souladu s prováděcím předpisem a nařízením. U zboží, které bude propuštěno do volného oběhu od 23. dubna 2014 a nebude u něj prokázán preferenční původ zboží, lze preferenční zacházení uplatnit dodatečně v případě dodatečného prokázání preferenčního původu zboží důkazem původu vydaným 23. 4. 2014 a později. Preferenční celní sazby a kvóty uplatňované v souladu s nařízením na jednotlivé druhy zboží pocházející z Ukrajiny jsou uvedeny na internetových stránkách TARICová konzultace EU.
S ohledem na skutečnost, že došlo k nově zavedenému autonomnímu preferenčnímu opatření na dovoz zboží pocházejícího z Ukrajiny do EU, zůstává souběžně i nadále platné uplatňování všeobecného preferenčního systému EU (GSP) na toto zboží. Je tedy vhodné upozornit, že při uplatnění/požádání o preferenční zacházení na zboží pocházející z Ukrajiny by měla být věnována pozornost tomu, jaký důkaz původu je ke zboží vystaven, zda se jedná o důkaz původu vystavený v rámci GSP nebo autonomního preferenčního opatření, a podle toho pak žádat o příslušné preferenční zacházení, které se může odlišovat.