3. června 2004
Důležitou součástí pojistných programů dopravních firem je pojištění léčebných výloh v zahraničí. Asi není nutné blíže vysvětlovat, co je obsahem tohoto pojištění – setkal se s ním jistě téměř každý. V souvislosti se vstupem České republiky do EU je však dobré si stručně připomenout, k jakým změnám došlo i v této oblasti pojištění.
Poskytování zdravotní péče v zemích EU
• V zemích Evropské unie a některých dalších má český pojištěnec nárok na zdravotní péči na účet své české zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek jako místní pojištění občané.
• Tento princip znamená i to, že pojištěnec bude muset zaplatit stejnou spoluúčast jako místní pojištěnci.
• Dále tento princip znamená, že pojištěnec musí čerpat zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. V zařízeních, která nejsou napojena na veřejný systém, bude pojištěnec muset zpravidla zaplatit celou péči sám. Pro uplatnění nároku je vždy nutné prokázat se formulářem vystaveným českou zdravotní pojišťovnou. Tento formulář si pojištěnec musí nechat vystavit před vycestováním do daného státu.
• Nárok na zdravotní péči nekryje náklady na přepravu zpět do ČR ani repatriaci ostatků. Pokud pojištěnec za ošetření zaplatil v hotovosti, má po návratu do ČR nárok na vrácení vynaložených nákladů, a to až do výše tarifů platných v zemi, kde byla péče poskytnuta. Náklady na spolu-účast však nebudou refundovány.
Formuláře (Evropská karta zdravotního pojištění)
• Turisté (formulář E111, po jejím zavedení Evropská karta zdravotního pojištění)
Před vycestováním na území členského státu EU si pojištěnec musí na pobočce české zdravotní pojišťovny vyzvednout formulář E111 nebo Evropskou kartu zdravotního pojištění – pokud ji pojištěncova zdravotní pojišťovna už vydává. (Evropská karta zdravotního pojištění bude v průběhu letošního a příštího roku postupně vydávána pojištěncům v členských zemích Evropské unie. Na základě předložení této karty bude mít pojištěnec jednoho členského státu na území druhého členského státu nárok na nutnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu.) Formulář či kartu pak v případě náhlého onemocnění nebo úrazu v jiném členském státě pojištěnec předloží lékaři.
• Vyslaní pracovníci (formulář E128)
Pojištěnec by se měl před vycestováním do země, na jejímž území hodlá pracovat pro svého zaměstnavatele, obrátit nejdříve na okresní správu sociálního zabezpečení. Zde by měl požádat o vystavení formuláře E101 (doklad o tom, že nadále podléhá českým předpisům a nemusí v zemi, do níž je vyslán, platit pojistné). Poté by se měl obrátit na pobočku své české zdravotní pojišťovny a požádat o vystavení formuláře E128. Ten mu bude vydán, pokud se prokáže formulářem E101 potvrzeným Českou správou sociálního zabezpečení.
Rozsah nároků na zdravotní péči v zemích EU
• Čeští turisté – nutná a neodkladná péče (péče, kterou nelze odložit na dobu po návratu do ČR)
• Čeští pracovníci vyslaní svým podnikem do jiné členské země – nutná péče (všechna péče, kterou zdravotní stav vyžaduje po dobu pobytu v jiné členské zemi EU)
• Čeští pracovníci v mezinárodní dopravě – nutná péče
Komerční pojištění
Pokud se pojištěnec chce vyhnout tomu, že na svůj účet ponese náklady na spoluúčast nebo převoz zpět do ČR, je vhodné, aby před odjezdem uzavřel komerční cestovní zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že i plnění z komerčního připojištění může být omezeno (například peněžní částkou), je vhodné využít při krátkodobých pobytech na území jiného členského státu EU kombinaci obou způsobů pojištění, tzn. vyzvednout si ve své zdravotní pojišťovně formulář či Evropskou kartu zdravotního pojištění a zároveň si sjednat i komerční cestovní zdravotní pojištění.
Petr Veselý,
Interway Insurance Brokers, s. r. o.