27. října 2005
USA zavedly po útoku na newyorské World Trade Centrum z 11. září 2001 takzvaná Pravidla 24 hodin. Vyžadují, aby rejdaři a námořní speditéři americkým úřadům předkládali podrobnosti o zásilkách určených pro USA, o zásilkách v tranzitu i o zásilkách překládaných v amerických přístavech do jiných zemí. Světová federace spedičních svazů FIATA letos nechala vypracovat zhodnocení toho, jak se nová pravidla dosud osvědčila. Komentář je dílem externích odborníků pro oblast dopravy nebezpečného zboží a obchodního práva a souhrnnou informaci pro své členy podle něj připravil i Svaz spedice a logistiky ČR.
Ochrana proti terorismu Záměrem pravidel je ochránit USA před teroristickými útoky zbraněmi hromadného ničení. V rámci změn se Celní služba USA změnila na Úřad cel a ochrany hranic (US CBP) a byla podřízena ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Údaje o zásilkách, jež se mají podle Pravidel 24 hodin hlásit US CBP, zahrnují kromě data příjezdu do USA i takové podrobnosti, jako adresu exportéra a příjemce, zemi určení či popis zboží a jeho hmotnost. Pohromadě tyto informace, jež se mají v rámci Pravidel 24 hodin předkládat US CBP, představují citlivé obchodní údaje. Normálně by taková praxe neměla představovat žádný problém. Ovšem podle platné právní úpravy v USA má US CPB právo poskytovat podrobnosti o zásilkách dalším subjektům ve všech případech, pokud ji odesílatelé nebo příjemci oficiálně nepožádají, aby údaje byly považovány za důvěrné. Žádost je navíc nutné vždy po dvou letech obnovovat. Údaje, pro něž nebyla vyžádána důvěrnost, se dostávají v USA k soukromým informačním společnostem, které informace prodávají zainteresované veřejnosti proti předplatnému a dávají je k dispozici na internet. Americkému úřadu se sdělují citlivé komerční údaje nejen o importu do USA, ale i o zboží, které USA prochází při tranzitu do jiných zemí – například do Kanady či do Mexika, a dále o charakteru FROB (Freight Remaining on Board – zboží, které zůstává na palubě). Takové zboží zůstává uloženo na lodi, která po odjezdu z amerického přístavu pokračuje do jiné země. V USA se tak mohou publikovat i citlivé obchodní informace o zboží, určeném pro třetí země, pokud exportér či importér US CBP nepožádal o zachování důvěrnosti. Kromě toho, že musejí absolvovat náročné byrokratické cvičení, si odesílatelé a příjemci zboží v mnoha případech ani neuvědomují, že jejich zásilky se tím či oním způsobem dotknou USA. Přitom US CBP zakázal zajišťovat důvěrnost záznamů, požadovaných dopravci a speditéry, kteří mohou být obeznámeni se směrováním zásilek. Vedle současných existujících problémů, týkajících se přístupu veřejnosti k citlivým komerčním údajům prostřednictvím soukromé americké obchodní informační služby, příslušná zaváděcí pravidla stanoví, že US CBP může ve své pravomoci určit, které údaje jsou důvěrné a které nikoli. Toto právo platí i pro selektivní poskytování informací stranám, které v tomto smyslu podají žádost na základě zákona USA o svobodě informací (FOILA – US Freedom of Information Act) – pokud individuální majitel zboží po konzultaci s US CBP neprokáže, proč musí být informace drženy jako důvěrné.
Odhodlaní teroristé Informace ze zbožového manifestu kategorie FROB a informace o pohybu tranzitního zboží přes USA nemají nic společného s jejich obchodem. Odhalování citlivých obchodních informací, vyžadovaných podle Pravidla 24 hodin, veřejnosti a jejich předávání zainteresovaným stranám v USA slouží výlučně americkým obchodním zájmům. Účelem je snížit konkurenceschopnost třetích zemí a poškodit jejich zahraniční obchod, konstatovala zpráva zpracovaná pro FIATA. To potvrzují i nedávné informace o tom, že dovozci v Latinské Americe, kteří nakupují tradičně v Evropě, již byli kontaktováni exportéry z USA, aby do budoucna nakupovali jejich zboží. Odhalování dodacích údajů nemá nic společného se zájmy americké bezpečnosti, naopak, poskytuje teroristům prvotřídní informace. Ing. Jiří Kladiva, Svaz spedice a logistiky