8. srpna 2013
PRAHA (7.8.) – Ministr dopravy Zdeněk Žák jednal s řediteli podřízených organizací o dalším fungování státních podniků. „Cílem setkání mělo být nastavení podmínek a cílů, jak mají jednotlivé úřady řídit, řekl ministr. Zároveň uvedl, že požadoval po řediteli Řízení letového provozu (ŘLP) Janu Klasovi vysvětlení vysokých nákladů na fungování ŘLP a šéfovi Drážní inspekce vytkl slabé výsledky při obnově preventivních kontrol zabezpečení na tuzemských kolejích.
„Ti, kteří řídí firmy, mnohdy nedostávali jasné zadání," uvedl Žák s tím, že podle něj se v minulosti v této oblasti choval stát značně neracionálně a setkání mělo napomoci k tomu, aby vše opět fungovalo normálně. Všichni pozvaní ředitelé, mezi kterými byli kromě výše uvedených i šéfové Drážního úřadu a Ředitelství silnic a dálnic, nejdříve krátce shrnuli agendu svých úřadů a potíže, se kterými se potýkají. Poté naopak dostali instrukce a úkoly, jejichž splnění se od nich očekává, dodal Žák.
Z výtek, které si jednotliví ředitelé na dnešním setkání vyslechli, uvedl ministr příklad vysokých nákladů v ŘLP s tím, že Řízení letového provozu je podle něj bezkonkurenčně nejnákladnější státní firmou. Zároveň ale připustil, že to nemusí znamenat, že ŘLP je špatně řízeno, ale může to odrážet skutečnost, že ŘLP zaměstnává množství extrémně nákladných odborníků, což letečtí dispečeři bezpochyby jsou. „Špatnou zprávou by ale bylo, kdyby se ukázalo, že tam na nás vykukuje podobný problém jako u Českých drah,“ uzavřel šéf dopravního resortu.
Spekulace o možném odvolání Jana Klase se objevily v závěru předchozího týdne poté, co nový ministr kvůli přílišnému zadlužování prosadil obměnu vedení Českých drah. Na stranu šéfa ŘLP se už postavily odbory zastupující řídící letového provozu. Podle jejich prezidenta Stanislava Mrázka by bylo odvolání Klase nepřijatelné a odbory by na takovýto krok reagovaly s maximálním možným důrazem.
(čtk)