14. dubna 2013
Globální ekonomické klima a nejistota budou i během druhého čtvrtletí přispívat k velmi střídmým náborovým plánům zaměstnavatelů. Ukázaly to výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce, které minulý týden zveřejnila společnost Manpower.
V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v České republice položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ Zaměstnavatelé podle odpovědí očekávají pro druhé čtvrtletí stabilní náborové aktivity. Pět procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovníků, dalších pět procent předpovídá naopak jejich snížení a 90 procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.
Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody a odvětví ubytování a stravování s indexem 12 procent. Negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé v pěti odvětvích. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí obor dopravy, skladování a logistiky s indexem –14 procent.
Čistý index trhu práce klesl pro druhé čtvrtletí na hodnotu –4 procenta. Jedná se již o sedmé následné čtvrtletí, kde je hodnota indexu negativní. Proti minulému čtvrtletí je index slabší o jeden procentní bod a v meziročním srovnání o deset procentních bodů.
Jak však na dotaz Dopravních novin upozornila ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová, v průzkumu jsou do oboru doprava a logistika zařazeny také telekomunikační služby, což může výsledný pohled na situaci v dopravně-logistickém oboru zkreslit.
Z průzkumu vyplývá přetrvávající nejistota zaměstnavatelů v celém světě. Hodnota čistého indexu trhu práce má pro druhé čtvrtletí různou úroveň a vypadá to, že mnoho zaměstnavatelů vyčkává na jasné vyřešení evropské dluhové krize a na signály ozdravení globální ekonomiky. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Naproti tomu nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Španělsku, Řecku a Nizozemsku. Index ve Španělsku a Itálii odpovídá nejnižší dosažené hodnotě za dobu průzkumu.
(pat)