Silniční zákon

Novela zákona upravuje odpovědnost majitele auta za jeho provoz

Novela zákona upravuje odpovědnost majitele auta za jeho provoz

PRAHA (21.1.) – Pro pachatele přestupků za volantem je zase o něco těžší vyhnout se zaslouženému trestu. V sobotu 19. ledna totiž začala platit novela silničního zákona, která přisuzuje u přestupků odpovědnost za vozidlo jeho provozovateli.

Ministerstvo dopravy tím reaguje na častou praxi řidičů, kteří se vyhýbali sankcím odkazem na právo nevypovídat a vymlouvali se na tzv. osobu blízkou. Nyní podle úřadu ručí provozovatel za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním bude jezdit podle zákona. Pokud se tak nestane, provozovatel má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body.

Ministerstvo si od novelizace slibuje jednodušší a rychlejší řešení drobných přestupků a jejich vymáhání. „Pokud se v případě přestupku nepodaří řidiče dohledat, norma umožňuje zastavit správní řízení a zaměřit se na majitele či provozovatele vozu,“ prohlásil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. „Obecně se dá říct, že pro poctivé řidiče to bude nyní výhodnější. Pokud na základě písemné výzvy u přestupku s možností řešení ve formě blokové pokuty, tj. do 2500 Kč, uhradí ve lhůtě do 15 dnů určenou částku, nebude už dále vedeno správní řízení se všemi důsledky. Úřad pak případ odloží," upřesnil mluvčí.

V opačném případě hrozí provozovateli auta pokuta za příslušný přestupek, nejvýše 10 tisíc Kč. „Zde se ovšem samozřejmě jedná jen o drobné přestupky, ne závažné případy jízdy pod vlivem alkoholu nebo vysokého překročení rychlosti, kde je zahájení správního řízení nevyhnutelné," dodal Neusar. Úřady musí podle ministerstva o přestupku pravomocně rozhodnout do jednoho roku od jeho spáchání. Co se týká správního deliktu, je nutné zahájit řízení do dvou let od okamžiku, kdy se o něm správní orgán dozvěděl, nejpozději ale do čtyř let od jeho spáchání.

spinner