18.5. – Propad výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku se v dubnu v době pandemie nemoci covid-19 prohloubil. Zatímco v březnu zaznamenal provozovatel mýtného systému SkyToll proti stejnému období loňska šestiprocentní výpadek, v dubnu pokles dosáhl již 25,8 procenta. V České republice výběr mýtného navzdory letošnímu rozšíření systému v dubnu meziročně klesl o 19 procent.
Infrastruktura
1.5. – Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, což je o téměř půl miliardy více než o rok dříve. Tržby a výnosy společnosti meziročně vzrostly o skoro čtyři miliardy na 30,4 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy organizace.
30.4. – Celkem 8 miliard Kč budou chtít vzhledem k vzniklé ekonomické situaci hejtmani českých a moravských krajů od státu pro letošní a příští rok na opravy silnic II. a III. tříd. Na vládu se také Asociace krajů ČR obrátí kvůli kompenzaci ztrát ve veřejné dopravě. Po včerejší videokonferenci představitelů krajů to potvrdil 1. místopředseda Rady Asociace krajů pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
27.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 45 000 Kč Správě železnic za dodatek ke smlouvě na technický dozor na stavbě železničního tunelu Ejpovice. Správa železnic nepodala proti pokutě rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.
27.4. – Ministr dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v pátek vyslovil vážné podezření, že do násypu pod budoucí dálnicí D4 použil koncesionář nebezpečný odpad. Ministr si proto neumí představit, že by přicházelo v úvahu jiné řešení než odstranění problematického násypu při Jarovciach.
26.4. – Správa železnic podepsala se společností SNCF smlouvu o poskytování služeb při přípravě výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Smlouva je dalším logickým a navazujícím krokem, který zajistí průběžnou kontrolu dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) a pokračování prací na dalších technických předpisech, jež umožní v budoucnu nejen další stupně projektové přípravy VRT, ale i jejich výstavbu, zprovozňování, pravidelný provoz a údržbu.
25.4. – Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy včera oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy USD (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané Nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.
24.4. – Správa železnic učinila další významný krok v přípravě vysokorychlostních tratí (VRT). Po roce intenzivních prací dokončila Manuál pro projektování VRT ve stupni DÚR. Jedná se o důležitý milník, neboť umožní zpřesnění podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků.
23.4 – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19 Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek.
21.4. – Dokončování silniční sítě propojující evropské země postupuje pomalu a hrozí, že do roku 2030 nebudou dokončeny některé klíčové přeshraniční úseky. Konstatuje to dnešní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), která zkoumala situaci ve čtveřici zemí EU včetně Česka. ČR podle auditorů v porovnání s dalšími zeměmi vydává nejmenší podíl peněz z unijních fondů na úseky patřící do transevropské silniční sítě. Naproti tomu pouze Česko zvyšuje částky investované do údržby silnic.