24.1. – V rámci nového ekologického cíle skupiny Deutsche Bahn se DB Schenker zavázal snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 40 procent ve srovnání s rokem 2006. Cílem celé skupiny je pak snížení emisí uhlíku o polovinu.
Letecká doprava
23.1. – VNIZTROZEMSKÁ PLAVBA – Řeka Rýn je krátce před zavřením. Stav vody se zde zvyšuje již po řadu dní. Podle „Rheinische Post“ je situace zejména napjatá v prostoru Kolína nad Rýnem. Plavba na úseku mezi Mondorfem a Dormagenem je možná jen omezeně. „Znamená to, že loď zde nesmí jet rychle a musí být stále dosažitelná přes rádio,“ sdělil mluvčí oznamovacího střediska vysoké vody. Stav vody v řece u Kolína nad Rýnem může zakrátko dosáhnout osmi metrů. Při 8,50 metru musí být plavba úplně zastavena. Spolková správa vodních cest, které přísluší dozor nad nimi, již zastavila dopravu na některých tocích. Nesmí se už jezdit na úsecích řek Neckar, Lahn, Mosela, Saar a Wesera. Podle zvyšování stavu vody na Rýnu je třeba počítat, že v nejbližší době bude zastavena plavba na úseku z Maxau do Kolína nad Rýnem.
22.1. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podala stížnost k evropským úřadům pro hospodářskou soutěž na polskou letištní společnost, která údajně odmítá rozšířit varšavské letiště Modlin, které používá Ryanair jako svou polskou základnu. Ryanair je v současnosti jedničkou na polském trhu s podílem zhruba 30 procent. Mezi jeho největší konkurenty patří polské státní aerolinky LOT, které působí na hlavním varšavském letišti Frédérica Chopina, uvedla agentura Reuters.
17.1. – Pražské Letiště Václava Havla loni zvýšilo počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,415 milionu lidí. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec s 1,7 milionu pasažérů. Počet vzletů a přistání letadel stoupl o osm procent na 148 283 pohybů. Rekordní počet cestujících hlásí za loňský rok také nedaleké letiště ve Vídni, a to navzdory krachu německého dopravce Air Berlin a jeho dceřiné rakouské společnosti Niki. Vídeňské letiště loni odbavilo 24,4 milionu pasažérů, což představuje nárůst o 4,5 procenta oproti předchozímu roku.
Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu Czech Airlines Technics získala jako první v České republice od Úřadu pro civilní letectví osvědčení, které její pracovníky opravňuje provádět traťovou údržbu pro nové verze letadel Airbus A320 NEO a Boeing 737 MAX. Certifikaci a proškolené zaměstnance na letadla, jež přicházejí teprve postupně do provozu, má v Evropě zatím jen několik nezávislých společností.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGY CONFERENCE V HELSINKÁCH 8. A 9. ÚNORA 2018
16.1. – Společnost East Bohemian Airport (EBA) otevře nový letištní terminál nejspíš do konce ledna. Oznámila to ředitelka společnosti Hana Šmejkalová. Jeho výstavba začala předloni v květnu a stála 267 milionů Kč. Pro původní halu, která již neodpovídala současných standardům pro letištní přepravu, provozovatel letiště teprve hledá využití.
15.1. – České aerolinie pravděpodobně zařadí od konce března na celý letní letový řád do své flotily Airbus A321. Pronajmou si jej včetně pilotů od ukrajinské společnosti Windrose Aviatiation. Lety s daným typem letadla jsou už v letovém řádu.
12.1. – Osmdesát metrů vysoká má být nová řídící věž na Letišti Václava Havla v Praze. Bude tak o 30 metrů vyšší než současná věž, která bude sloužit jako záložní staviště. Stavba začne zhruba za dva roky, věž by měla fungovat za pět let. Včera o tom informovala Česká televize.
12.1. – Největší světová nákladní letecká společnost, Emirates SkyCargo, zaznamenala v loňském roce růst. Na vysokém výkonu přepravy se projevil nejen nárůst celosvětové poptávky, ale také zavedení specializovaných leteckých přepravních řešení pro klienty z jednotlivých průmyslových odvětví, stejně jako pokračující investice do přepravní infrastruktury dopravce.