24.1. - Zájem českých turistů o cestování leteckou dopravou na Letišti Praha loni vzrostl o 33 procent oproti předcovidovému roku 2019. Loni do zahraničí z pražského letiště cestovalo více 3,3 milionu českých turistů, meziročně o téměř půl milion více. V roce 2019 to bylo 2,5 milionu českých cestovatelů. Růst počtu přepravených cestujících v řádu milionů v tomto roce letiště neočekává, cílí na 15,5 milionu pasažérů. Novinářům to včera řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos při příležitosti dokončení nových gastro zón letiště. Na pražském letišti je provozuje společnost Lagardere Travel Retail.
Letecká doprava
23.1. - Prodej letenek za účelem pracovních cest loni v Česku podle prodejců meziročně stoupl. Portál Letuška.cz zaznamenal 20procentní nárůst a firma Student Agency Travel osmiprocentní. ČTK to řekli zástupci těchto firem, které jsou jedněmi z hlavních prodejců podnikatelských letů v zemi. U portálu Letuška.cz tvoří podnikatelské cesty 58 procent všech prodaných letenek firmy a u Student Agency Travel 15,2 procenta.
22.1. - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v neděli nařídil aerolinkám, aby prověřily model letadla Boeing 737–900ER. Stroj má totiž stejnou konstrukci dveří, které se začátkem tohoto měsíce za letu utrhly stroji 737 MAX 9. Úřad po nehodě nařídil ponechat na zemi více než 170 letadel typu 737 MAX 9 a přezkoumání starších strojů 737–900ER označil za posílení bezpečnostních opatření, uvedla agentura Reuters.
18.1. - Letištěm Václava Havla Praha prošlo v loňském roce celkem 13 828 137 cestujících. Jde tak o meziroční nárůst o 29 procent. Pasažéři mohli využít nové dálkové linky do Soulu, Tchaj-peje nebo exotických dovolenkových destinací. Celkem letiště nabídlo 167 destinací, více než 30 nových či obnovených linek a 69 dopravců. Původní prognózy odbavených cestujících mířily ke zhruba 12,5 milionům a byly tak úspěšně překonány.
Britský regulační úřad pro reklamu ASA minulý týden zakázal reklamy leteckých společností Lufthansa, Air France‑KLM a Etihad Airways. Podle názoru úředníků vytvářely zavádějící dojem o vlivu leteckých společnV reklamách na stránkách Googlu, které se daly vidět v červenci, Lufthansa uváděla, že lidé budou s touto leteckou společností „létat udržitelněji“. Reklama společnosti Air France-KLM pak tvrdila, že se firma „zavázala chránit životní prostředí“ a pomáhá lidem „cestovat lépe a udržitelně“. Aerolinky Etihad lákaly zákazníky sloganem, že mohou prozkoumávat svět s „naprostým klidem“, a zároveň zmínily své angažmá pro ekologii.
Úřad pro reklamu uvedl, že reklamní upoutávky porušily pravidla reklamy a v této podobě se už nesmějí objevit. Úřad zkoumal všechny tři reklamy kvůli obavám, že vytvářejí zavádějící dojem ohledně vlivu leteckých společností na životní prostředí. Jeho výbor pro reklamní praxi požaduje, aby tvrzení leteckých společností o dopadech jejich působení na životní prostředí byla podložená a zdůvodněná. Podle agentury Reuters to není poprvé, co britský úřad pro regulaci reklamy rozhodl v neprospěch letecké společnosti z důvodu ochrany životního prostředí. V roce 2020 úřad ASA rozhodl, že zavádějící byly tři reklamy společnosti Ryanair.
(čtk)
Foto: Heathrow Airport
15.1. – Thein Private Equity SICAV, podfond Industry, průmyslově zaměřená odnož investiční skupiny Thein, úspěšně dokončila akvizici české společnosti Top Alulit s.r.o. Tato strategická transakce posiluje portfolio skupiny o společnost s obratem více než 400 milionů korun a přibližně 180 zaměstnanců. Thein Industry tak rozšiřuje své služby v oblasti výroby hliníkových odlitků a inteligentního obrábění s cílem efektivněji sloužit svým stávajícím i novým klientům. Tato expanze přináší navýšení kapacit i posílení odbornosti v oblasti výroby a zpracování.
12.1. – Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce obdržel rekordní počet objednávek na letadla a jeho dodávky zákazníkům stouply o 11 procent na 735 letadel. Vyplývá to z včerejšího oznámení firmy. Airbus si tak pátým rokem za sebou udržel pozici největšího výrobce letadel na světě. Společnost loni dostala 2319 hrubých objednávek. Po odečtení zrušených získala 2094 čistých objednávek, v roce 2022 jich bylo 820. Počet nevyřízených objednávek stoupl na 8598 letadel ze 7239.
9.1. – Akcie amerického výrobce letadel Boeing zahájily včerejší obchodování na burze v New Yorku propadem o více než devět procent. Reagují tak na nehodu z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu. Akcie firmy již výrazně klesaly i po zahájení obchodování v Evropě.
8.1. – Letouny typu Boeing 737 MAX 9 budou pod drobnohledem po páteční nehodě, kdy se jednomu ze strojů ve Spojených státech za letu vytrhla část trupu s oknem. Americké úřady v sobotu z provozu dočasně stáhly 171 těchto letadel, která mají projít zevrubnou inspekcí. Včera stejný krok oznámila panamská společnost Copa Airlines, která má 21 těchto strojů, a aerolinky Turkish Airlines s pěti boeingy, napsala agentura Reuters.
5.1. – Představenstvo Letiště Praha má od ledna pět členů. Výběrové řízení na novou pozici vyhrál Martin Kučera. Jeho stávající pozice výkonného ředitele leteckého provozu současně s jeho posunem do představenstva zanikne. Do kompetencí nového člena představenstva patří oblast provozu a bezpečnost. Obě tyto agendy se tak přesouvají od předsedy představenstva, který bude nadále odpovědný za rozvoj leteckého obchodu, řízení kvality a safety procesů, komunikaci, právní oddělení a corporate governance. Rozšířením představenstva se tak Letiště Praha vrací do standardního režimu řízení společnosti z předcovidového období.