22.11. - Největší německá letecká společnost Lufthansa hodlá přijmout celkem 20 000 zaměstnanců. Firma to oznámila ve své včerejší zprávě. Lufthansa v době pandemie covidu-19 přikročila k rozsáhlému rušení pracovních míst, na konci letošního září měla přibližně 108 000 zaměstnanců. Poptávka po letecké dopravě už se výrazně zotavila z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.
Letecká doprava
18.11. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně neudělí certifikaci letounu Boeing 737 MAX 7 do klíčového termínu na konci roku. Řekl to podle agentury Reuters úřadující šéf úřadu Billy Nolen. Společnost Boeing se k věci zatím nevyjádřila. Americký výrobce letadel žádá Kongres o výjimku z termínu na konci roku. Po 27. prosinci musí být všechna letadla vybavena moderními výstražnými systémy v kokpitu, aby je mohl úřad FAA certifikovat. Zahrnutí výstražného systému znamená, že by Boeing musel po Novém roce přepracovat konstrukci pilotní kabiny a vyškolit piloty pro létání v nové konfiguraci.
17.11. – Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily sloučení do Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP). V jejím čele bude dosavadní prezident ALV ČR a ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) Josef Kašpar. Představenstvo tvoří šéfové Aera Vodochody, VZLÚ, LOM PRAHA, Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš a Jihostroje. Informovala o tom informovala mluvčí asociace Anna Uljačenková. ALKP zastupuje 53 členů s více než 10 000 zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 miliard korun.
15.11. – Na Ministerstvu obrany ČR podepsali dne 14. listopadu 2022 představitelé společnosti Aero Vodochody Aerospace a státního podniku LOM Praha kontrakt na dodávku čtyř nových proudových letounů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky. Součástí smlouvy je i pozáruční podpora či vybavení. Dle smlouvy bude první letadlo dodáno nejpozději do 28 měsíců od začátku její účinnosti.
9.11. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus dodal v říjnu na trh opět více strojů, celkem 60, oproti září o pět více. Dodávky amerického rivala Boeingu se naopak snížily. Airbus a Boeing to uvedly ve svých včerejších sděleních. Od začátku roku do konce října poskytl Airbus zákazníkům 497 strojů. To podle agentury DPA znamená, že v posledních měsících roku musí dodat ještě 200 letadel, aby naplnil svůj roční plán 700 komerčních strojů.
9.11. – Novým berlínským letištěm Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, prošlo v říjnu 2,1 milionu cestujících. To je rekord od konce roku 2020, kdy byl tento vzdušný přístav pro obsluhu metropole otevřen. Nynější bilance nicméně i tak o více než milion cestujících zaostává proti předpandemickému říjnu 2019, kdy Berlín spoléhal na letiště Tegel a Schönefeld. Ta jsou už nyní uzavřená.
8.11. – Ukrajinská letecká firma Antonov staví na utajeném místě druhý exemplář největšího nákladního letounu světa An-225 Mrija (ukrajinsky Sen) jako náhradu za stroj, který na počátku invaze zničila ruská vojska na letišti Hostomel u Kyjeva. Nová Mrija je hotova ze 30 procent, uvedl generální ředitel společnosti Jevhen Havrylov podle listu Bild při otevírání výstavy na lipském letišti, kde původní Mrija bývala pravidelným hostem.
7.11. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za první pololetí svého finančního roku zisk po zdanění 1,37 miliardy eur (33,4 miliardy Kč). Výsledek hospodaření zaostal za odhady analytiků, je ale dosud nejvyšší za období od dubna do září, které zahrnuje klíčové letní měsíce. Firma očekává, že se u zisku letos vrátí na úroveň z doby před pandemií covidu-19, ve výsledcích hospodaření jej odhadla nejméně na jednu miliardu eur.
6.11. – Společnost KLM získala podruhé za sebou ocenění APEX World Class Award. KLM bylo oceněno v kategoriích bezpečnost, pohoda zákazníků i udržitelnost. V soutěži se hodnotí také pohostinnost a osobní kontakt. Prestižní ocenění každoročně uděluje Asociace leteckých společností pro zkušenosti cestujících (APEX). Vítězové jsou vybíráni na základě celosvětových auditů a hodnocení zákazníků – cestujících.
5.11. – Izraelská letecká společnost Israir nabídla 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč) za české aerolinky Smartwings. Informovaly o tom včera některé specializované weby, které se odvolávají na povinné informace určené pro akciovou burzu v Tel Avivu. Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková sdělila, že akcionáři společnosti se k publikovaným informacím nebudou vyjadřovat.