Námořní doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – duben 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

24. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÝ KONGRES EUROLOG 2018 V MAROKU

Kongres se uskuteční v konferenčním centru Palmeraie v Marrákeši ve dnech 9. až 11. května. Na akci s očekávanými 400 účastníky uvedou obchodní lídři z Evropy, Maroka a dalších zemí, jakož i výzkumníci trendy a strategie v evropském a globálním logistickém sektoru. Proběhne rovněž série workshopů zaměřených na současná témata logistických řetězců. Bude také udělená Marock logistická cena (MLA) a dojde na ocenění logistického projektu roku. Eurolog je příležitostí pro účastníky rozšířit odborné sítě a setkat se s národními a mezinárodními operátory. V rámci kongresu bude zasedat jeho vědecký výbor.

Aktuality ze světa 19/2018

Aktuality ze světa 19/2018 Premium

15.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský Hupac převzal soukromou dráhu ERS Railways. A to včetně 47procentní účasti na drážním podniku Boxxpress, sídlícím v Hamburku. Oznámili to zástupci švýcarského operátora kombinované dopravy Hupac. Nabídka ERS z německých přístavů doplňuje sít firmy Hupac, zaměřenou na Antverpy a Rotterdam. ERS podle informací zůstává „plně nezávislým podnikem“. Kooperace s britskou nákladní dráhou Freightliner s kontinentální dopravou „má pokračovat a dále se rozvíjet“. ERS byla založena v roce 1994 a od roku 2015 je dceřinou společností americké železnice Genesee & Woming Inc. Podnik spojuje velké německé přístavy s německým vnitrozemím, zejména přes Boxxpress. Navíc ERS provozuje spojení uceleným vlakem mezi Lübeckem a Ludwigshafenem. Loni jeho tržba činila 50 milionů € a dopravil po kolejích přes 200 000 kontejnerů.

Aktuality ze světa 17/2018

Aktuality ze světa 17/2018 Premium

3.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Kdo má dopravní kapacity vyhrává. Německý Spolkový úřad nákladní dopravy přisuzuje v příštím roce dopravě zboží ještě mírný nárůst. Opravdové překvapení to není. Trhy v Německu a v Evropě jsou převážně nasyceny, zákaznická poptávka zůstává na konstantní úrovni a pracovní trh je stabilní. Cena nafty roste přiměřeně a nevede k citelnému poklesu nabídky na trhu. Velký význam bude muset mít Brexit. Největší tíhu ponese jako dříve silnice. Je současně dopravcem, jehož problémy jsou vždy větší: nedostatek řidičů, ekologické restrikce, kapacitní úzká místa. Ceny v silniční dopravě zboží půjdou nahoru. Pro dopravní podniky je potěšitelné, pokud disponují řidiči, a mohou příkazy spolehlivě plnit. Uvolnění situace v silniční nákladní dopravě bohužel není rychle v dohledu. Stoupá také riziko, že nebude možné dopravní příkazy rychle plnit. Inteligentní management kapacit bude tak významnější než kdy jindy.

Hapag-Lloyd chce snížit emise do roku 2020 o 20 procent

Hapag-Lloyd chce snížit emise do roku 2020 o 20 procent Premium

2.5. – Rejdařství Hapag-Lloyd zveřejnilo na konci dubna poprvé své klimatické cíle: do roku 2020 plánuje snížení emisí CO2 o 20 procent (přepočet na TEU-kilometr, ve srovnání s úrovní roku 2016). Koncern rovněž oznámil, že výrazné úspěchy zaznamenal i v minulých letech, kdy v období 2007 až 2016 omezil emise CO2 své flotily o 46 procent.

Aktuality ze světa 16/2018

Aktuality ze světa 16/2018 Premium

17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.

Aktuality ze světa 15/2018

Aktuality ze světa 15/2018 Premium

13.4. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Tříměsíční intervalové stávky francouzských železničářů. Od 3. dubna stávkují po tři měsíce až do 28. června, aby vyjádřili svůj protest proti plánované reformě francouzské dráhy SNCF. Pracovní boj je pojat tak, že po dvou dnech stávky následují tři dny pracovní. Tím chtějí odbory účinně narušovat drážní provoz, avšak současně chtějí držet v mezích hněv cestujících, jakož i své mzdové ztráty. V dotazovacích akcích 63 % Francouzů neprojevilo porozumění pro odpor proti reformě. Posledním popudem k tvrdým bojovým akcím byly závěry ministerské rady ze 14. března. Tím bylo zřejmé, že vláda chce prosadit drážní reformu v případě potřeby dekretem. Měl by jej projednávat parlament, kde se neočekává zásadní problém při schvalování, a to s ohledem na hlasovací většinu vládní koalice. Zásadní elementy drážní reformy má přinést návrh zákona včetně otevření francouzského drážního trhu konkurenci a k tomu změnu organizace, managementu a právní formy státní dráhy SNCF. Cílem má být, aby SNCF byla efektivnější a tím byla fit pro soutěž se soukromými konkurenčními podniky

Aktuality ze světa 14/2018

Aktuality ze světa 14/2018 Premium

9.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Přístav Antverpy bude zásobovat lodě elektrickým proudem ze břehu. Přístav se rozhodl umožňovat zásobení proudem ze země i námořním lodím. Přístavní správa podepsala v tomto smyslu dvě prohlášení o záměru. Jedno se zástupci soukromých firem v přístavu a druhé s „technickými partnery“, mezi nimi s firmami ABB a Siemens. „Již zakrátko budeme schopni zásobovat proudem ze země vnitrozemské lodě,“ řekl šéf přístavu Jacques Vandermeirer. Nyní chce druhý největší evropský přístav připravit potřebné instalace i pro námořní lodě. Zásobování proudem ze břehu umožňuje, aby oceánští obři v přístavu své turbíny vypínali. To omezuje emise CO2 a NOx, které způsobují velké ekologické problémy v přístavních městech. Jacques Vandermeier zdůraznil, že takový projekt může fungovat jen za spolupráce přístavů, technických partnerů, kontejnerových terminálů a rejdařů. Přitom nezbytné investice vyčíslil na 8 až 12 milionů € a přístav je připraven na převzetí části nákladů.

Přístav Zeebrugge odbavil přes 37 milionů tun zboží

Přístav Zeebrugge odbavil přes 37 milionů tun zboží Premium

3.4. – V obchodním roce 2017 odbavil belgický přístav Zeebrugge celkem 37,12 milionů tun zboží. Z toho 14 962 878 tun připadlo na ro/ro provoz (plus 4,3 procenta). Výrazný nárůst zaznamenaly především spoje se Skandinávií, a to o 23 procent. Tyto trasy masivně posilují již několik let po sobě.

Aktuality ze světa 13/2018

Aktuality ze světa 13/2018 Premium

29.3. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Další oheň na lodi Maersku. Na palubě nákladní lodi dánského rejdařství Maersk Line došlo během krátké doby opět k požáru. Podle informace z rejdařství hlásila „Maersk Kensington“ oheň v nákladním prostoru. Oheň byl pod kontrolou a všech 26 členů posádky bylo v bezpečí. Loď byla na cestě ze Salalahu v Ománu směrem na Suezský kanál. Kontejnerová loď o kapacitě 6188 TEU byla následně zakotvena mimo přístav Salalah. Důvod vzniku požáru je dosud neznámý. Spojitost s ohněm, k němuž došlo 6. března na palubě lodi „Maersk Honam“, není dosud prokázána. Rejdařství informovalo, že pokud by mělo dojít ke zpoždění v přepravě nákladu, bude informovat přímo zákazníky.

Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu

26.3. – Řecko dokončilo prodej svého podílu 67 procent v přístavu Soluň, který je druhým největším přístavem v zemi. Novým majitelem podílu je konsorcium vedené německou firmou Deutsche Invest. Oznámila to řecká privatizační agentura HRADF.

spinner