11.1. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Šanghajský námořní přístav dosáhl nového rekordu ve zbožovém překladu. Přes mola největšího námořního přístavu světa se loni podle místního tisku překládalo více než 40 milionů TEU. Tím překonala Šanghaj svou dosud největší dosaženou hodnotu 37,1 milionu TEU za rok 2016 téměř o osm procent. Čtvrtletní výsledky čínského přístavu již dříve tento výsledek naznačovaly. Jen mezi lednem a listopadem se překládalo 36,8 milionů TEU – téměř tolik, jako za celý rok 2016. Pozitivní vývoj pak pokračoval až do konce roku 2017.
Námořní doprava
7.1. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Jihokorejské liniové rejdařství Hyundai Merchant Marine (HMM) vstupuje do tonážní kategorie 22 000 TEU (40 stopých kontejnerů). Objednání těchto lodí naplňuje národní očekávání stát se světově vedoucím námořním národem – jak řekl generální ředitel C.K. Yoo v minulých dnech na podnikovém setkání.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PŘÍPRAVA 13. EVROPSKÉHO VÝZKUMNÉHO SEMINÁŘE (ERS) O LOGISTICE
Seminář se uskuteční v nizozemském Rotterdamu ve dnech 17. a 18. května 2018. Proběhne ve spolupráci s odbornými časopisy Journal of Business Logistics (JBL) a International Journal of Logistics Management (IJLM), jakož i s Erasmus University. Posláním semináře ERS je uvést a diskutovat současná témata evropské logistiky.
Navzdory všeobecně optimistickým ekonomickým vyhlídkám požaduje německé přístavní hospodářství od spolkových zemí i spolkových orgánů aktivnější podporu. „Můžeme být ještě lepší, můžeme dosáhnout více,“ zdůraznil Frank Dreeke, prezident Ústředního svazu německých přístavních podniků ZDS, na výroční tiskové konferenci v Hamburku. Varoval však také, že při zanedbání podpory přístavů ze strany odpovědných míst hrozí, že zákazníci dají přednost konkurenci z jiných zemí.
Celkově utěšená situace v národních ekonomikách se pozitivně odrážela prakticky ve všech dopravních oborech. S pokrýváním požadavků na dopravu měly některé obory dokonce značné problémy.
2.1. - ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Symbolickým prvním přejezdem vlaku v polovině prosince uvedla hamburská přístavní správa nový drážní sklopný most přes vodní přístavní cestu Rethe do provozu. Největší most tohoto druhu v Evropě spojí do budoucna přístavní nádraží Hohe Schaar s přístavními podniky v Neuhofu i s kontejnerovým terminálem Tollerort.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.
Zástupci německého námořního sektoru a politiky se shodli na nutnosti posílení spolupráce obchodu a logistiky, aby se podařilo prosadit „námořní revoluci“ v používání nízkoemisních pohonů v lodní dopravě – navíc pokud možno bez nárůstu tlaku na zvyšování cen. Jednoznačným závěrem setkání bylo konstatování, že palivem budoucnosti pro námořní dopravu má být zkapalněný zemní plyn LNG.
Správa polského přístavu Gdaňsk ustavila interní pracovní skupinu, jejímž úkolem bude koordinace procesu přípravy studie proveditelnosti modernizace vnitrozemské vodní cesty spojující Gdaňský a Viselský záliv s běloruským říčním systémem. Tento projekt je zaměřený na spojení Baltského a Černého moře přes síť východoevropských říčních kanálů. V následujících letech má pomoci Polsku v posílení jeho pozice jako jedné z klíčových tranzitních zemí v Evropě.
Na konci listopadu byl na všech čtyřech kontejnerových terminálech v hamburském přístavu zaveden systém rezervace časových slotů pro dodání a vyzvednutí kontejnerů na tahačích. Hamburk je prvním německým přístavem, který implementuje takovýto proces sloužící k řízení a optimalizaci provozu nákladních vozidel.