25.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Turkish Airlines zakládají joint venture se ZTO (Čína) a s Pal Air. Turkish Airlines, čínská expresní služba ZTO i v Hongkongu sídlící Pal Air uzavřely v minulých dnech v Istanbulu strategické partnerství. Podle něho zakládají joint venture se sídlem v Hongkongu a vytvářejí tím nového globálního integrátora. Podnik bude podle potřeby zajišťovat logistické služby „dům – dům“, tak i správu skladů, management objednávek a management dodavatelských řetězců. Partneři plánují s ohledem na světově rostoucí poptávku po e-commerce v příštích pěti letech obrat ve výši dvou miliard USD. ZTO patří v Číně k vedoucím poskytovatelům balíkových služeb. Roční objem vyčísluje podnik na 6,22 miliardy balíků (2017). Velká část aktivit ZTO připadá na podnik Alibaba. Tento obr v on-line obchodě a jeho logistická dceřiná společnosti Cainiao chtějí získat za 1,38 miliardy USD kolem 10 % podílu na ZTO. Transakce bude zřejmě završena ještě do konce června. Pal Air disponuje širokou sítí expresních poštovních služeb v Hongkongu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Indii a v USA. Turkish Airlines nalétává asi 300 destinací ve 121 zemích. 29. října má zahájit provoz nové letiště v Istanbulu.Bude fungovat jako nejdůležitější křižovatka pro Turkish Airlines. Postupně zde bude mít nákladní dceřiná společnost Turkish Cargo překládkovou kapacitu až čtyři miliony tun.
Námořní doprava
15.6. – LOGISTIKA – DACHSER v Německu rozšiřuje nabídku služeb LCL. V rámci námořního zboží DACHSER zkvalitňuje síť sběrných zásilek. Cestou cíleného propojování zboží se letos bude provádět 26 nových spojení LCL (Less Than Container Loads). V šesti již fungujících službách zvýší logistická společnost frekvenci ze dvoutýdenních na týdenní odjezdy. Časově jsou služby LCL zajímavou alternativou. Cíleným propojováním a pevnými běhy kontejnerů mezi přístavy profitují zákazníci z lepší plánovitosti, rychlosti a průhlednosti, pokud jde o jejich zásilky. Tak například zásilky mezi Bangalore a Hamburkem mají tranzitní dobu 22 dní. V současnosti jsou k dispozici následující pevné linky v rámci LCL: Z Brém do Los Angeles, New Yorku, Chicaga, Bostonu, Houstonu, Atlanty a Charlotte; z Hamburku na Nhava Sheva a Chennai v Indii. Od začátku června k tomu přistoupila linka z Hamburku do Dillí. V opačném směru jde o spojení z Chennai a Nhava Sheva na Hamburk, nově pojaté jsou linky Dillí a Bangalore na Hamburk. Další spojení funguje týdně ze Šanghaje v Číně do Santosu v Brazílii. Z Antverp organizuje podnik linky na Hongkong, Veracruz, Singapur Busan a Nhava Sheva.
11.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Rychle rostoucí ceny v silniční nákladní dopravě. Podle posledního čtvrtletního vydání Monitoru dopravního trhu, publikovaném v rámci Capgemini a Transporeon, se mají provozní náklady evropských silničních dopravců v roce 2018 dále zvyšovat s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot a pokračující nedostatek řidičů nákladních vozidel. Studie uvádí, že dopravní náklady za první čtvrtletí letošního roku představovaly nárůst větší než 7 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2017. Dále cenový index pro první čtvrtletí 2018 se zvýšil o 7,1 % ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. Manažer dodavatelských řetězců u Capgemini Lars Vitters uvedl, že existuje přímá korelace se zdražováním paliva a nedostatkem řidičů v celé Evropě. Navíc očekávaná zvýšení mezd řidičů, jež se v současnosti v Evropě projednávají, mohou vést k dalšímu zvýšení nákladů v dopravě po celé Evropě.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“
ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.
1.6. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U rejdaře Hapag-Lloyd hrozí rušení pracovních míst. Hamburská centrála koncernu Hapag-Lloyd bude po převzetí rejdařství CSAV a UASC přizpůsobovat strukturu výrazně narostlého podniku. Podnik plánuje pod názvem Headqarter Improvement program na zvýšení efektivnosti. Spadá sem i značné rušení pracovních míst. Podle tamního tisku má jít o jejich trojmístný počet. Dánský internetový zpravodaj „Shipping Watch“ zveřejnil zprávu, že k dispozici má být každé páté pracovní místo. Mluvčí podniku Nils Haupt sdělil: „Nyní bude vše projednáno s podnikovou odborovou radou.“ V centrále má pracovat kolem 1200 osob, celosvětově má Hapag-Lloyd 12500 zaměstnanců.
28.5. – Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový dopravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň za čtyři roky a zvyšuje své ceny. Lodní palivo od počátku roku zdražilo o více než 20 procent, v Evropě ceny dosahují 440 USD (asi 9700 Kč) za tunu a jsou nejvyšší od roku 2014, napsal list Financial Times.
25.5. – Dnes začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Podle výpočtů Hospodářské komory na základě čerstvého šetření zaplatili a ještě zaplatí podnikatelé za zavádění opatření souvisejících s GDPR asi 25 miliard Kč. Tyto peníze přitom firmy mohly investovat do technologií za účelem zvýšení produktivity ve výrobě, píše se v tiskovém prohlášení Hospodářské komory.
Mezinárodní námořní doprava v současné době produkuje dvě až tři procenta celosvětového objemu emisí skleníkových plynů. Pokud by nedošlo k přijetí účinných opatření, hrozí, že v roce 2050 bude její podíl činit až deset procent.
Zastoupení rejdařství COSCO pro středoevropský trh působí v České republice už 13 let. Před dvěma lety se mateřská společnost sloučila s China Shipping, která měla středoevropskou pobočku ve Vídni, a následně v únoru 2016 vznikla skupina COSCO Shipping se sídlem v Šanghaji. Ve stejném roce se sloučily i obě pobočky ve střední Evropě a v čele nově vniklé společnosti COSCO SHIPPING Lines (Central Europe) stanul Luo Zhongming jako výkonný ředitel.
18.5. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Rostocký přístav členem Hafen Hamburg Marketing. „Der Rostocker Fracht- und Fischereihafen (RFH)“ jde do partnerství s přístavem Hamburg. RFH se stává členem Hafen Hamburg Marketing. „Tímto krokem rozšiřujeme naši síť, abychom jako menší přístav upozornili nadregionálně na naše široké výkonové portfolio,“ řekl Steffen Knispel, ředitel RFH na výročním přijetí v Rostocku. Vedoucí Východní reprezentace hamburského přístavu v Drážďanech, Stefan Kunze uvítal marketingovou spolupráci. „Hamburg září do vnitrozemí a na přístavy na východě. Společně jde o to světově prodávat námořní stanoviště Německa.“