Evropská rejdařství sdružená v ECSA (European Community Shipowners’ Associations) podporují nejnovější návrh směrnice o nakládání s odpadem v přístavech. Chystaná úprava má učinit recyklační zařízení v přístavech dostupnější, bude požadovat po majitelích lodí potvrzení o likvidaci odpadu a posílí elektronickou výměnu dat mezi všemi zainteresovanými subjekty.
Námořní doprava
Mezinárodní logistický provider DACHSER zavádí další nové linky námořní sběrné služby, tzv. LCL kontejnery. Jako evropský lídr ve sběrné službě disponuje DACHSER hustou logistickou sítí pozemních přeprav, na kterou je napojena i síť sběrné služby v oblasti námořních přeprav (LCL). V letošním roce plánuje DACHSER spustit dalších 26 LCL spojení a u šesti stávajících destinací zvýší frekvenci pravidelných odplutí ze 14 dnů na jeden týden. Nové LCL služby budou zavedeny i z další čínské destinace přímo do České republiky.
Evropští rejdaři společně s poslancem Evropského parlamentu Wimem van de Campem zorganizovali na půdě Evropského parlamentu seminář, jehož hlavním tématem byla diskuse o strategii Mezinárodní námořní organizace (IMO) při snižování emisí skleníkových plynů v námořní dopravě. Tu schválilo 72. zasedání Výboru IMO pro ochranu životního prostředí na moři (MEPC) letos v dubnu.
Ekologie, nekalé praktiky některých rejdařů i nasazování stále větších lodí. To jsou témata, která v současné době hýbou trhem námořních přeprav. Na to, jak se za posledních dvacet let změnily podmínky při přepravě zboží po moři, i na další aktuální témata týkající se námořních přeprav jsme se zeptali předsedy Pracovní skupiny pro námořní přepravu Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jiřího Šťastného.
27.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Podle Baltské a mezinárodní námořní rady (BIMCO) se sídlem v Dánsku je rok 2018 „absolutely horrible“ pro tankery surové ropy pokud jde o nákladní sazby a využití flotily. Tržby nebyly dosud tak špatné od počátku jejich pravidelného sledování. Tržby obřích lodí (VLCC) činily v první polovině letošního roku v průměru pouze 6001 USD za den, tankery parametrů Suezmax pak 10 908 USD za den, Aframax 9914 USD. Sektor potřebuje výrazné zlepšení základní tržní rovnováhy ke zlepšení nákladních sazeb, aby dosáhl do ziskové oblasti. Tento tankerový sektor se těšil velmi silnému roku 2015, kdy platily nejvyšší sazby pro tankery surové ropy po sedmi letech; rok 2016 byl už krokem dolů. V roce 2017 jejich flotila rostla rychleji než poptávka a do sektoru se po třech ziskových letech vrátila ztrátovost. Hlavní lodní analytik BIMCO Peter Sand uvedl, že rok 2017 je „absolutně děsný“ s rekordně nízkými výsledky. Zbožový trh sektoru byl několikrát postižen velmi chabou poptávkou. Čím dříve přijde zlepšení tím lépe, ale chce to prý trpělivost.
20.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – V Německu pokračuje výprodej námořní flotily. Německá obchodní flotila se nadále zmenšuje. V letošním prvním pololetí prodali němečtí rejdaři 133 lodí. Mezi nimi bylo 72 kontejnerových nosičů, 27 bulkerů, 15 víceúčelových lodí, 13 tankerů a šest jiných plavidel. Pokračoval tedy loňský výprodejový kurs. V roce 2017 se vyprodalo 300 jednotek – jako nikdy předtím během jediného roku. Německá obchodní flotila, která v roce 2015 dosáhla špičky počtem 3 784 lodí, se zmenšila ke konci loňského na 2343 jednotek. V současnosti je stav 2227 plavidel. Z tohoto důvodu rostou obavy, že se HSH Nordbank může oddělit od dalších stovek jednotek, což vede v branži k poplašné náladě. Prezident Svazu německých rejdařů řekl: „Očekáváme jenom v souvislosti se změnou majitelů u HSH Nordbank, že se může prodat dalších 400 lodí. Když tyto lodě půjdou do ciziny, znamená to významnou škodu pro námořní stanoviště Německa.“ Alexander Geisler, předseda lodních makléřů v Hamburku uvedl: „Z našeho pohledu by stálo přinejmenším za zvážení pokusit se ovlivnit vývoj ve vlastní odpovědnosti – také v zájmu námořního sektoru a co nejnižšího dopadu na podniky. Na straně kupujících jsou hlavně rejdaři z jiných zemí, zejména z Řecka. Ceny byly 50 až 70 procent pod pořizovací hodnotou.“
Evropská logistická asociace – ELA
PŘÍPRAVA UDĚLENÍ EVROPSKÝCH LOGISTICKÝCH CEN ELA 2018
ELA informuje o letošních finalistech v obou hlavních soutěžích – Projektech roku a Profesionálech roku.
13.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Známka 3 za služby námořních rejdařství. Spokojenost zákazníků s výkony kontejnerových linkových rejdařství jde nahoru. V posledním dotazování britského poradenského podniku námořního výzkumu Drewrya Evropské rady odesílatelů (ESC) je kvalita služby hodnocena ve škále od 1 (= velmi nespokojen) do 5 (= velmi spokojen) známkou 3,2. Odpovídalo 400 odesílatelů a speditérů, kteří vycházejíce ze zkušeností roku 2017 uváděli hodnocení k různým bodům. Pokud šlo o přesnost dokumentace, dosáhli rejdaři známky 3,4 – tedy více než kritéria služby zákazníkům (2,9), spolehlivost v knihování (2,9) nebo doby dopravy (3). Na dotaz, v čem zejména pociťovali zhoršení v roce 2017 oproti roku 2016, odpovídali někteří odesílatelé a speditéři, že jde o šíři spektra výkonů služeb a jejich celkovou kvalitu. „Je zarážející, že velká reorganizace kontejnerových služeb na počátku roku 2017 nepřinesla žádoucí zlepšení, dokonce tu jde někde o opak“ řekl N. Delmeire, generální sekretář svazu ESC.
4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Euroports rozšiřuje skladovou kapacitu v Tarragoně. Provozovatel námořních přístavů Euroports rozšiřuje kapacitu skladů pro celulózu a papír ve španělském přístavu Tarragona. Podél 300 metrů dlouhého překládkového mola s hloubkou vody 16,5 metrů je nyní k dispozici 30 tisíc m2 plochy. Odpovídá to navýšení kapacity o 24 procent, jak uvedli představitelé Euroports. Celkově provozuje podnik deset terminálů pro lesní produkty v pěti zemích. Tarragona patří k nejrychleji rostoucím přístavům pro tyto komodity v prostoru Středozemního moře. Přístav slouží jak pro přepravu zboží z jižní Ameriky a severní Evropy do Španělska, tak i jako tranzitní hub pro další země ve Středomoří jako jsou Turecko, Řecko, Rumunsko a severní Afrika.
29.6. – LOGISTIKA – DB Schenker: v Berlíně začne projekt elektrických nákladních vozidel. Společnost DB Schenker představila v Berlíně projekt, který se má zabývat integrací elektrických nákladních aut do flotily vozidel. Před třemi roky iniciovaný projekt iHub má ukázat, jak IT podporovaný systém nákladní flotily může efektivně fungovat při tom, že ji tvoří vozidla elektrická a naftová. DB Schenker přitom kooperuje s Framo, výrobcem elektrických nákladních aut v Sasku, jakož i se softwarovým domem PVT z Karslruhe, Freuenhoferovým institutem pro dopravní a informační systémy a s Institutem postfosilní logistiky z Münsteru. Projekt podporuje spolkové ministerstvo hospodářství a energie. Pobočka DB Schenker v Berlíně byla vybrána k testování vozidel, protože je umístěna v blízkosti vnitřního města a tedy v dosažitelnosti vozidel s e-pohonem. Zde by také v budoucnu měla jezdit elektrická nákladní auta o celkové povolené hmotnosti až do 18 tun. Software přesně stanoví, které trasy vozidla použijí. Pro potřebu efektivního nasazení baterií se budou jejich provozní údaje zachycovat online a z toho odvozovat provozní doporučení.Je žádoucí, aby se zkušenosti s elektrickými užitkovými vozidly kurýrů a balíkových firem dostávaly do logistické branže.