10.9. – METRO Properties, realitní společnost skupiny METRO AG, prodala realitní portfolio o velikosti 11 prodejen Cash & Carry v Polsku, Maďarsku a České republice v rámci transakce prodeje a zpětného pronájmu. Portfolio získala společnost FLE GmbH, Vídeň, dceřiná společnost francouzské skupiny LFPI, která investovala jménem regulovaného fondu AIF.
Spedice, logistika
10.9. – Index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal v srpnu v Německu již osmý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů, ačkoli oproti velmi slabému červenci mírně vzrostl z 43,2 na 43,5 bodu. Výrobní sektor v Německu je tak stále pod silným tlakem. Podle londýnské společnosti IHS Markit pokles objednávek způsobuje u mnoha firem omezování produkce a může vést k dalšímu propouštění.
9.9. – Unikátní zamykací systém TOKOZ PRO založený na bázi lamelových stavítek žďárské firmy TOKOZ zaujal společnost Daken, poskytovatele komplexního zabezpečení v logistice. Ta bude nyní montovat výrobek ze Žďáru do vlastních bezpečnostních mechanismů pro desítky tisíc zákazníků.
6.9 – LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Kühne + Nagel a Air France KLM Martinair Cargo hodlají vzájemně propojit své elektronické knihovací procesy. Odpovídající zkušební běh byl v červenci úspěšně absolvován, jak uvádí společné tiskové prohlášení. Řešení se má nyní dále vyvíjet a potom má být uplatněno v Evropě a v jihoasijském prostoru.
3.9. – Společnost Gerlach, poskytovatel celních služeb, zvýšil v roce 2018 obrat na 213 milionů Kč, což je o 6 % více než v předchozím roce. Přestože trh s celními službami zažívá útlum, brokerovi se daří výrazně navyšovat počet vystavených celních prohlášení, které tvoří největší podíl na obratu. Roste rovněž zájem o poradenství, zejména v souvislosti s novým bezcelními dohodami s velkým vlivem na zahraniční obchod. Firmy chtějí nejčastěji poradit, jak platit snížené nebo dokonce nulové clo či jak zažádat zpětně o vrácení již uhrazeného cla.
2.9. – Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic ohlásil personální změnu ve vedení své největší české pobočky. Novým General Managerem DACHSER Kladno se stal Michal Křižan.
30.8. – LOGISTIKA – Internetový zásilkový obchod Zalando a výrobce sportovního zboží Adidas testují ve Francii společné využívání logistických kapacit. V rámci pilotního projektu dodává Zalando zboží z vlastního logistického centra v Moissy-Cramayel ještě týž nebo další den zákazníkům Adidas ve Francii. Přitom zákazníci neobjednávají v Zalando e-shopu, nýbrž na francouzské webové stránce výrobce zboží. Pilotní projekt, probíhající od počátku srpna, je prvním projektem firmy Zalando v oblasti multi-channel, přes který podnik dále zjednodušuje napojení značkových partnerů na svou platformu. Firma v tiskové zprávě uvádí, že první balíky byly konečným zákazníkům už doručeny. Ti profitují z rychlejšího doručení a obdrží svůj balík v neutrálním zásilkovém kartonu v rámci dvouhodinového dodacího okna ve stejný večer nebo příští den. S aktuálním projektem oba podniky reagují na změny v oblasti e-commerce a na skutečnost, že zákazníci očekávají stále rychlejší doručení. „Značky chtějí dosahovat na své zákazníky přes více než jeden kanál a v různých zemích. Obojí vede k tomu, že se zboží musí stále častěji rozdělovat na rozmanitá stanoviště,“ uvedl zásilkový obchod. Nasazení multi-channel má perspektivně doplnit službu firmy Zalando „Fulfillment Solutions“ (ZFS). V rámci ZFS skladuje více než 100 partnerů části svého sortimentu v logistických centrech zásilkových obchodníků. Zalando přejímá v současnosti zasílání na zákazníky ve 14 evropských zemích. Test nejprve poběží šest až dvanáct měsíců, potom partneři zhodnotí výsledky.
27.8. – LOGISTIKA – LKW Walter: 10 000 návěsů a žádná motorová vozidla. Zákazníci rakouské společnosti LKW Walter nepozorují váznoucí dopravu na Brennerské ose. Ačkoli je firma vzdálená pouze pár set metrů od vysoce frekventované dálnice A12 a trasy inntalské dálnice, sází v moderní kufsteinské filiálce na kombinovanou dopravu v severojižní ose. Pro tradiční podnik to je řešení, když na přetížených silnicích a hlavně v alpském tranzitu narůstá dopravní omezení. Čísla dávají této strategii za pravdu: LKW Walter rostl v posledních letech každoročně mezi 5 a 10 procenty. Rakouská logistická společnost organizuje především ucelené zásilky po silnici a v kombinované dopravě, a to v celé Evropě i do a z Ruska, Střední Asie, Blízkého východu a severní Afriky. Již od roku 1984 hraje přitom kombinovaná doprava důležitou roli. Zejména v kombinaci železnice/silnice, ale také v krátké námořní dopravě. LKW Walter proto knihuje dlouhodobě pevné kapacity na námořních lodích a ve vlacích – od jednotlivých vozů až po ucelené vlaky – po vlastní „Company Trains“. Nasazuje standardizované, pro jeřáby vhodné typy návěsů o délce 13,60 m a kapacitou 29 t či místem pro 34 europalet. Více než 10 000 návěsů je opatřeno výrazným logem firmy. Třetina jsou mega návěsy a firma disponuje ještě asi 600 plachtovými návěsy. Všechny jsou vybaveny telematickým systémem a splňují bezpečnostní požadavky podle normy EN 2642 Code XL. Vysoká standardizace umožňuje pružné a optimální plánování. Firma nemá žádná tažná vozidla. Dopravu do a z terminálů kombinované dopravy a přístavů přebírají svými motorovými vozidly speciálně školení a pravidelně kontrolovaní dopravní partneři. Pro firmu jsou zásadní k životnímu prostředí přátelská dopravní řešení. „V kombinované dopravě silnice – železnice snižujeme emise CO2 o 55 procent. Ve spojení silnice a krátká námořní doprava to je dokonce 65 procent,“ uvádí firma. Kolem 400 000 jízd nákladních aut převedl podnik v loňském roce ze silnice na intermodální dopravu, dvě třetiny z toho na železnici. Silniční dopravu mohou zajistit jen motorová vozidla s motory Euro V a Euro VI. V Porúří probíhají také zkoušky s vozidly na zkapalněný zemní plyn LNG. Společnost LKW Walter byla založena ve Vídni v roce 1924 a dodnes je v rodinném vlastnictví; zaměstnává 1800 pracovníků, kteří se s partnery a zákazníky dorozumí v 35 jazycích.
22.8. – Investiční dceřiná firma UPS Ventures získala menšinový podíl ve společnosti TuSimple, která se zabývá autonomními vozidly. Obě firmy společně testují samořiditelné tahače návěsů na trase v Arizoně, aby zjistily, zda taková vozidla mohou zvýšit kvalitu a efektivitu sítě UPS. Tento krok je pokračováním stávajícího obchodního vztahu mezi UPS a TuSimple, v rámci kterého společnost UPS nakupuje od TuSimple přepravní služby.
Nebezpečný náklad v podobě minerálních olejů, ale také plynů a chemikálií či kovové produkty, paletové zásilky nebo stavební materiál. To, kromě přeprav vozidel, patří nejčastěji k nákladu, který společnost GEFCO přepravuje po železniční síti. Kromě toho na vagony nakládá i koks či uhlí nebo zemědělské produkty, jako je obilí či hnojiva.GEFCO jako jednička v přepravách FVL (Finished Vehicles Logistics) disponuje flotilou zhruba 3500 kusů vlastních vagonů pro přepravu aut a další vagony si najímá.