3.9. – Železniční dopravci v Česku plánují kvůli zlepšení dostupnosti a kvality mobilního signálu ve vlacích upravit 670 vagonů. Využijí k tomu dotaci 300 milionů korun od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který o tom včera informoval v tiskové zprávě. „Zájem o naši první dotační výzvu předčil naše očekávání a jsme rádi, že v krátké době by měla vést k zásadnímu zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb pro cestující ve vlacích,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.
Veřejná doprava
2.9. - Vozy pražské MHD a Pražských služeb (PSAS) budou moci využívat vodíkový pohon. Město zahájí společně s Pražskou plynárenskou (PPAS) a PSAS projekt dekarbonizace Prahy prostřednictvím vodíkové mobility. Cílem je snížení emisí. Pilotní projekt výroby a využití zeleného vodíku je financovaný z evropských fondů a zahrnuje vypracování studie na výrobu a užití zeleného vodíku. Hlavní město letos v březnu požádalo o evropskou dotaci zhruba 1,56 milionu Kč. Spolupráci na rozvoji technologií schválili pražští radní v polovině srpna, kdy odsouhlasili memorandum o spolupráci se zmíněnými firmami. Pilotní projekt potrvá do 31. prosince 2025.
1.9. - V souvislosti s novým systémem emisních povolenek se mohou zdražit náklady na dopravu, což nejvíce dopadne na nízkopříjmové domácnosti. Takzvaná dopravní chudoba ale nemusí být pouze finančního rázu. Jde také o infrastrukturní dostupnost a fyzickou použitelnost, řekla ČTK výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Podle ní pomůže například rozšíření veřejné dopravy, pronájem elektrokol či elektrických mopedů nebo zlepšení cest pro chodce a cyklisty.
31.8. - Zavedení všech autobusových zastávek v pražské integrované dopravě (PID) na znamení se obešlo bez problémů. Mezi cestujícími naopak přibývají hlasy, že by měla skončit hlášení „pro výstup stiskněte tlačítko“ upozorňující na nutnost, zmáčknout pro zastavení v zastávce tlačítko. Na dotaz ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Všechny autobusové zastávky na znamení fungují od letošního 29. června. PID zahrnuje a sjednocuje systémy pražské a středočeské veřejné dopravy.
30.8. - V okolí Lipníku nad Bečvou na Přerovsku bude v pondělí 2. září zahájen zkušební provoz operativní veřejné dopravy. Mikrobusy tam budou zajíždět do vybraných obcí na objednávku podle aktuální poptávky místních obyvatel. Flexibilní veřejná autobusová doprava využívá moderní technologie včetně umělé inteligence. Pokud se projekt osvědčí, bude tato služba od příštího roku postupně zavedena i v dalších okrajových částech Olomouckého kraje, kde zlepší dopravní obslužnost. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek.
29.8. - Na autobusových zastávkách ve Středočeském kraji začne do konce srpna instalace prvních chytrých informačních panelů. Cestující budou informovat o odjezdech spojů, zpoždění či bezbariérovosti, část panelu mohou pro zveřejnění informací využívat obce. Organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) jich do čtyř let plánuje umístit nejméně 500, informoval ČTK mluvčí IDSK Oldřich Buchetka.
28.8. – Kladno a tamní MHD je na prahu elektrické revoluce. Do městských ulic vyjíždí 16 tichých elektrobusů za 232 milionů korun a v českém prostředí mají několik prvenství.
27.8. - Konsorcium SOR Libchavy a Škoda Group podepsalo s Dopravním podnikem města Košice rámcovou smlouvu na dodávku až 30 kloubových 18metrových elektrobusů. Tento významný úspěch potvrzuje vedoucí postavení konsorcia na trhu s inovativními dopravními prostředky. V první fázi je plánované dodání 11 vozidel s možností opce na dalších 19 elektrobusů. Celková cena zakázky včetně opce dosahuje 610 mil. Kč. Dodání prvních vozidel je plánováno na přelomu roku 2025 a 2026. Košice se po dodávce vozidel stanou jedním z lídrů v oblasti elektrifikace MHD na Slovensku.
26.8. - Dopravu na Expo 2025 budou zajišťovat nejen„létající auta“, ale také automatizované autobusy na elektrický pohon, lodě na vodíkové palivové články a další. Informoval o tom japonský deník Jomiuri šimbun.
23.8. - Krajská Jihlava se chystá v příštích třech letech rozšířit síť trolejbusových tratí o 3,3 kilometru. Trolejové vedení dovede od CityParku v Hradební ulici v centru ke křižovatce ulic Žižkova a Rantířovská na výpadové silnici směrem na Pelhřimov. Zhotovitel stavby by mohl být vybrán ještě letos. Novinářům to dnes řekl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy. Na uskutečnění projektu počítá s evropskou dotací.