17. ledna 2014
„Předpovídáme, že investoři se budou celosvětově zajímat o příležitosti na vznikajících zahraničních trzích. Evropští investoři se pak zaměří na Německo, Polsko, Španělsko a Irsko a čínští investoři se přesunou do Evropy a Ameriky,“ řekl KC Conway, hlavní ekonom Colliers International. Ve Spojených státech by podle jeho slov mohly rostoucí úrokové sazby rozhýbat náklady na kapitál a povzbudit investory, aby se zajímali o sekundární trhy, jako jsou Charlotte, Tampa, Indianapolis a Memphis.
Podle názoru analytiků Colliers International evropská ekonomika překoná recesi, investice budou posilovat, silná poptávka bude řídit oživení ve Velké Británii, Itálii, Německu a Španělsku. Výsledkem bude rostoucí důvěra mezi britskými investory, díky které poroste HDP až o 2,5 procenta. Ekonomiky Blízkého východu budou pokračovat v růstu díky ropnému průmyslu. Colliers předpokládá značné výdaje mezi členskými zeměmi Rady pro spolupráci v Perském zálivu a také zlepšení infrastruktury tím, jak urbanizace pokračuje v celém regionu.
Kancelářský trh poroste v hlavních asijských finančních centrech, úrokové sazby a ceny bydlení rostou, Spojené státy zaznamenají pomalý růst HDP. Investoři z celého světa očekávají novinky z amerického FEDu ohledně snižování úrokových sazeb. Zatímco pohyb má globální důsledky, Spojené státy zaznamenají i nadále pomalý růst HDP v průměru o dvě procenta.
Rezidenční trh se bude i nadále zotavovat, ceny domů porostou až o devět procent. Nejvýkonnějším sektorem realitního trhu bude průmyslový trh, výrobci v souvislosti s dokončením rozšíření panamského kanálu, jež je plánováno na příští rok, připravují plány na přizpůsobení svých dodavatelských řetězců.
„V nadcházejícím roce zaznamenají Spojené státy další změny, protože jsme o krok blíže k dokončení rozšíření Panamského průplavu v roce 2015, čímž se globální dodavatelský řetězec drasticky změní,“ řekl KC Conway. Přístavy ve Spojených státech budou profitovat ze zvýšené dopravy po otevření průplavu, čímž poroste průmyslový sektor.
(tj)