3. ledna 2024, čtk
3.1. - Dánská firma Maersk zatím neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře, kterou přerušila v neděli po útoku jemenských povstalců na jedno z jejích plavidel. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní firma rovněž oznámila, že některé její lodě budou přesměrovány kolem afrického Mysu Dobré naděje. Přesměrování nákladní dopravy prodloužila včera také německá společnost Hapag-Lloyd, která se rovněž Rudému moři z bezpečnostních důvodů už nějakou dobu vyhýbá.
Firma Maersk zastavila nákladní dopravu Rudým mořem v neděli nejprve na 48 hodin. Už v sobotu večer tam její plavidlo Maersk Hangzhou zasáhla raketa vypuštěná povstalci z Jemenu, posádce se nic nestalo. Další dvě rakety zneškodnila americká armáda. V neděli pak na loď Maersk Hangzhou znovu zaútočili jemenští povstalci, kteří stříleli ze čtyř lodí. Opět zasáhla americká armáda, která tři jemenská plavidla potopila.
Německá společnost Hapag-Lloyd včera podle Reuters oznámila, že dopravu Rudým mořem neobnoví nejméně do 9. ledna. Jedna z lodí tohoto dopravce se stala terčem útoků jemenských povstalců už 15. prosince.
Jemenští povstalci tvrdí, že na lodě plující Rudým mořem útočí kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy, ve které podporují palestinské hnutí Hamás. Akce na moři jsou podle nich reakcí na podporu, kterou západní země poskytují izraelské vládě.
Kolem Jemenu vede důležitá námořní trasa, po níž musí plout lodě směřující do Suezského průplavu, který je klíčový pro přepravu zboží z Asie do Evropy. Proudí jím zhruba třetina světového kontejnerového nákladu. Nebezpečná je jižní část Rudého moře, kde musí lodě proplout úžinou Báb al-Mandab kolem Jemenu, ve kterém od roku 2014 trvá občanská válka.
Kvůli ochraně lodní dopravy v Rudém moři zahájily Spojené státy před dvěma týdny mezinárodní bezpečnostní operaci nazvanou Operation Prosperity Guardian, k níž se připojilo přes dvacet zemí.
(čtk)
Ilustrační foto: Pixabay