​Nová generace námořních přístavů sází na digitalizaci

​Nová generace námořních přístavů sází na digitalizaci

Jaké příležitosti nabízí digitalizace námořních přístavů? Které z nesčetných možností, spojovaných se zaváděním digitální agendy, povedou k dlouhodobému zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti? Tyto a podobné otázky si klade většina představitelů přístavního hospodářství i námořních zásobovacích řetězců. Hamburská přístavní správa a institut Fraunhofer CML společně připravily publikaci, která ukazuje řadu užitečných strategií na podporu digitalizace.

Námořní přístavy se pohybují v neustále se měnícím prostředí. Nové požadavky vyplývají z globálních trendů, ale také ze změn ve způsobu výroby a reagují na demografickou dynamiku a pokračující urbanizaci, s níž je spojená poptávka po udržitelném rozvoji logistických služeb. Digitalizace přináší obrovský potenciál pro námořní zásobování z hlediska zvyšování efektivity a pružnosti. Proces digitalizace ovšem také znamená, že na trhu se objevují další poskytovatelé služeb, jež dosud nabízely etablované subjekty. Obchodní modely se prolínají s jinými tržními segmenty a vedle žádoucí konkurence a komplexnosti se projevuje rovněž nepředvídatelnost a nepřehlednost prostředí.

Inovativní koncepty nabourávají dosavadní zvyklosti

„Například v rejdařské branži úspěšně nabourávají status quo firmy ,zvenčí´ s inovativními digitálními obchodními koncepty. Je nejvyšší čas, aby se digitální revoluce prosadila v celém logistickém řetězci za účasti etablovaných hráčů – včetně námořních přístavů. Touto knihou chceme podpořit diskuse o digitální budoucnosti. Nabízíme řadu scénářů pro budování vize, která nám ukáže cestu,“ zdůraznil ředitel pro digitální agendu hamburské přístavní správy HPA Sebastian Saxe.

Přístavy by měly využít své klíčové funkce jako integrátorů různých dopravních a logistických systémů a data sesbíraná ve všech částech zásobovacího řetězce soustředit a využít v digitálním obchodním modelu. Pro sdílení dat v reálném čase je naprosto nezbytné vylepšit propojení námořních přístavů mezi sebou i s dalšími partnery. Digitalizace je samozřejmě přínosem i pro jednotlivé přístavy, a to z hlediska zvyšování produktivity a budování jejich specifické sítě obchodních vztahů. Značných úspor lze dosáhnout i při spotřebě energií.

Digitalizace zvýší konkurenceschopnost přístavů

„Digitalizace je pro námořní přístavy velkou příležitostí být ještě efektivnější. Intenzivní výměna dat umožní optimalizaci celého zásobovacího řetězce, posílí i bezpečnost provozu a přispěje ke zlepšení životního prostředí. Přístavy jako integrující články vylepší svou konkurenční pozici na trhu a získají další potenciál pro pružnější reakci na změny obchodního prostředí,“ řekl ředitel Fraunhofer CML Carlos Jahn. 

(tj)

spinner