23. listopadu 2016
23.11. - To, co začalo jako pilotní projekt „zeleného“ dodavatelského řetězce mezi Švédskem a Čínou v roce 2006, se postupně proměnilo ve strategické partnerství v oblasti ochrany životního prostředí a světových oceánů. Logistická společnost DB Schenker a kontejnerový přepravce Hapag-Lloyd se nyní mohou společně ohlédnout za dekádou intenzivní spolupráce, která zásadně přispěla k omezení emisí oxidu uhličitého. Za posledních deset let společně dokázali omezit uhlíkaté zplodiny o 130 tisíc tun.
„Jako poskytovatel logistických služeb máme odpovědnost za plánování přeprav a jejich dopad na životní prostředí. Námořní přeprava tvoří až 22 procent všech přímých i nepřímých uhlíkatých zplodin v DB Schenker. Dlouhodobě tak ve spolupráci s rejdaři klademe velký důraz na investice do ochrany životního prostředí a naplňování našich ekologických cílů,“ říká Andrea Dorothea Schön, která v DB Schenker zodpovídá za ochranu životního prostředí a kontrolu emisí CO2. Díky seberegulaci bude moci DB Schenker do roku 2020 snížit emise škodlivých plynů přepočítané na jeden kontejner až o 23 procent ve srovnání s rokem 2014.
Oba partneři si poprvé smluvně určili cíle ochrany životního prostředí v roce 2015. Hamburské rejdařství chce do roku 2020 ušetřit dodatečných 20 tisíc tun emisí oxidu uhličitého z přepravy kontejnerů společnosti DB Schenker. „Tyto cíle můžeme naplnit tak, že budeme plout rychlostí, která snižuje spotřebu paliva. Naše lodě mají nejen speciálně navržený trup, ale také efektivní pohonné systémy a špičkové motory,“ uvedla Erika Sagert, která má v Hapag-Lloyd na starosti ochranu životního prostředí a udržitelnost. Klíčovou roli v úspoře paliva během plavby také hraje aktivní navigace v závislosti na počasí a optimalizace plavební trasy.
DB Schenker navrhl své první klimaticky šetrné produkty ve spolupráci s rejdařskou společností Hapag-Lloyd v roce 2006, který už tehdy využíval plavidla s omezenou rychlostí na trase ze Švédska do Číny. Celková úspora oxidu uhličitého se mohla vypočítat díky tomu, že rejdařství vyvinulo jednu z prvních metod reportingu CO2, která byla uznána Clean Cargo Working Group. O dva roky později, právě díky datům poskytnutým společností Hapag-Lloyd, si mohl DB Schenker stanovit první závazné limity pro uhlíkovou stopu na vybraných námořních trasách.
Dalším milníkem ve spolupráci mezi těmito dvěma firmami bylo uvedení kalkulátoru emisí EcoTransIT. V roce 2010, vyvinuli DB Schenker a Hapag-Lloyd ve spolupráci s dalšími partnery nástroj pro přesný a transparentní výpočet dopadu přepravy na životní prostředí. Tento nástroj je obecně přijímán jako spolehlivý standard pro měření spotřeby energie a emisí CO2 i dalších škodlivých plynů pro jakoukoliv nákladní přepravu.
(tj)