8. května 2017
„Na našich přístavech závisí mnohé,“ uvedla spolková kancléřka Angela Merkelová v zahajovacím projevu 10. národní námořní konference v Hamburku. „Přístavy zajišťují našim podnikům přístup na globální trhy, pomáhají zásobovat německou výrobu, jsou efektivním článkem logistického řetězce a motorem růstu německé ekonomiky,“ zdůraznila dále.
Spolková vláda podporuje inovace a digitalizaci přístavního hospodářství prostřednictvím nového programu IHATEC. Národní koncepce rozvoje přístavů přináší navíc strategický rámec pro přístavní politiku příštích let. Cílem je zajistit pro německé přístavy takové podmínky, aby byly v mezinárodním měřítku maximálně konkurenceschopné. Nezanedbatelný je ovšem i aspekt ochrany životního prostředí. Prioritou spolkové vlády je volný obchod a pokračování úsilí při odstraňování obchodních bariér jako brzdy inovačního růstu. Spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt se vyslovil pro „více úlev, více podpory a více finančních prostředků“ pro přístavy. Ze spolkového rozpočtu jde na dopravní infrastrukturu rekordní objem investic, zejména pak na odstranění problémů, s nimiž se potýká spojení přístavů s vnitrozemím. Na výstavbu vodních dopravních cest byla rozpočtová kapitola dokonce ztrojnásobena, a to ze 7,5 na 24,5 miliardy €. I když se realizace projektů protahuje kvůli extrémně dlouhé plánovací fázi nebo vleklým soudním sporům, garantuje spolková vláda dostatek finančních prostředků.
Na digitalizaci námořního sektoru byl vyčleněn investiční balík v hodnotě 400 milionů € poskládaný částečně z podpory fondu IHATEC, speciálního fondu pro instalaci optických vláken pro přístavy a průmyslové zóny, a také fondu na podporu nových firem. Vzniklo také Německé námořní centrum, které těží ze spolupráce odborů a spolkových a zemských orgánů v oblastech, jako je digitalizace, vzdělávání personálu, ochrana životního prostředí a sdílení informací.
Spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt na konferenci potvrdil prodloužení podpůrného programu IHACE za rok 2020. Navrhl vytvoření „digitálního testovacího přístavu“ po vzoru dálnice A9 (testy obřích kamionových souprav), kde by bylo možné zkoušet různé projekty digitalizace přístavního hospodářství v reálném provozu.
Také spolková ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová ve svém příspěvku vyzdvihla význam zavádění digitální agendy do námořního sektoru. „Chceme společně pracovat na tom, aby si odvětví a Německo udrželo konkurenceschopnost a pozici technologického lídra v mezinárodním měřítku.“ Vyslovila se stejně jako Angela Merkelová pro odstraňování obchodních bariér a volný obchod s rovnými podmínkami.
Na konferenci schválili zástupci spolkové vlády, spolkových zemí a zájmových svazů včetně odborů společné memorandum o digitalizaci. Prvořadými cíli jsou mimo jiné masivní výstavba digitální infrastruktury či inteligentní výměna dat v celém námořním zásobovacím řetězci.
(tj)