„Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu.“ V bezprostřední reakci na opatření přijatá vládou minulý týden to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jaroslav Hanák.
COVID-19
6.11. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu dvě miliardy EUR (53,7 miliardy Kč), tedy ještě více, než se čekalo. Ve včerejším prohlášení také varovala před dopadem dalších restrukturalizačních nákladů ve čtvrtém kvartálu. Kvůli stále slabé poptávce bude i v závěrečném čtvrtletí nabízet nanejvýš čtvrtinu letů obvyklých v této části roku.
5.11. – Celosvětová poptávka po osobní letecké dopravě se v září v meziročním srovnání propadla kvůli koronaviru o 72,8 procenta. Nižší byl zájem o domácí i zahraniční lety, v případě zahraničních byl však propad mnohem vyšší. Známky oživení však vykazuje přeprava nákladů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
2.11. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se v prvních šesti měsících svého finančního roku propadla do ztráty 197 milionů EUR (5,4 miliardy Kč). Je to poprvé za desítky let, co firma vykázala ztrátu v letních měsících, tradičně pro letectví klíčovém období. Společnost dnes uvedla, že v zimním období zvažuje další omezování kapacit kvůli druhé vlně covidu-19 a nově zaváděným protikoronavirovým opatřením.
1.11. – Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla dát souhlas se zmrazením mezd do roku 2025. Podle agentury Reuters by odmítnutí mohlo ohrozit snahy o zajištění budoucnosti firmy v době koronavirové krize.
V důsledku novely č. 367/2019 Sb., která která novelizovala zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách (dále jen „ZoD“) přibyla některým provozovatelům železničních vleček jedna nová starost a sice povinnost nahlásit svou vlečku Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (dále jen „UPDI“). Zatím ne všichni tak učinili.
10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.
10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.
29.9. – Globální osobní letecká doprava se v letošním roce v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadne o 66 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zhoršilo tak svou předchozí prognózu, která počítala s celoročním poklesem o 63 procent.
26.9. – Nákladní přepravce Emirates SkyCargo a organizace International Humanitarian City (IHC), největší centrum humanitární pomoci na světě, podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti humanitární logistiky a řešení krizových situací. Memorandum podepsali Nabil Sultan, viceprezident Emirates pro nákladní přepravu, a Giuseppe Saba, generální ředitel International Humanitarian City.