23.12. – Od dnešního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech. Oznámil to ministr zahraničí Tomáš Petříček.
COVID-19
23.12. – Hranice mezi Francií a Británií se od půlnoci otevřou pro Francouze i občany všech členských zemí Evropské unie, pokud předloží negativní test na koronavirus. Informoval o tom včera úřad francouzského premiéra Jeana Castexe. Do Francie se od středy budou moci s negativním testem dostat též Britové a občané třetích zemí, kteří v některé ze zemí EU trvale žijí. Hranici o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace viru SARS-CoV-2.
23.12. – Evropská unie proplatila Česku 76,5 milionu korun za repatriační lety v jarní vlně epidemie koronaviru. Ministerstvo zahraničí mezi polovinou března a dubna zajistilo návrat 5082 Čechům a zhruba tisícovce cizinců. Evropská komise zaplatila zhruba tři čtvrtiny nákladů, celkové výdaje činily 108 milionů korun.
22.12. – Obavy z šíření nové mutace koronaviru přerušily dopravní spojení kontinentální Evropy a Velkou Británií. Logistická společnost Gebrüder Weiss na tuto situaci zareagovala a zákazníky informuje o aktuální dostupnosti leteckého spojení. „Na území Velké Británie zůstávají v tento moment stovky zásilek mířících do Evropy. Nákladní vozidla mohou dosud do Velké Británie z kontinentální Evropy vjíždět, nemohou se však vrátit,“ upozornil Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.
21.12. – Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezilo mnoho zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly čtyři desítky zemí včetně Česka. Kvůli rozhodnutí Francie uzavřít na 48 hodin svou hranici s Británií kolabuje pozemní nákladní doprava mezi oběma státy. Odborníci se zatím staví opatrně k informacím o nové mutaci viru a nespojují ji jednoznačně s rychlým růstem případů nákaz v Británii. Zatím podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by tato mutace ovlivnila účinnost očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí doporučila registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech, takže v EU by mohlo rychle očkování začít.
8.12. – Francouzská vláda hodlá na jaře příštího roku vložit další čtyři až pět miliard EUR (zhruba 106 až 132 miliard Kč) do domácí letecké společnosti Air France a zdvojnásobit svůj podíl v podniku ze současných 14 procent.
7.12. – V německé letecké společnosti Lufthansa do konce roku kvůli pandemii covidu-19 zanikne celkem 29 000 pracovních míst. Uvedla to včera podle agentury DPA mluvčí podniku, která tak potvrdila informace listu Bild am Sonntag. Lufthansa by v důsledku toho měla na konci roku zaměstnávat 109 000 lidí. V příštím roce by pak měla zrušit dalších 10 000 pracovních míst.
30.11. – Již na jaře letošního roku přistoupilo v souvislostí s pandemií onemocnění COVID-19 Letiště Praha k implementaci celé řady ochranných opatření, jejichž cílem je chránit zdraví cestujících i zaměstnanců. Správné kroky letiště v této oblasti nyní potvrdilo i získání mezinárodní certifikace ACI Airport Health Accreditation, která oceňuje, že standardy nastavené na Letišti Václava Havla Praha odpovídají požadavkům mezinárodních organizací působících v letectví. Obdržení této akreditace zároveň dokládá, že vysoká úroveň fungujících ochranných opatření vede k větší bezpečnosti cestujících, kteří přes Prahu létají.
14.11. – Nejvyšší ztrátu mezi dopravci kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 v pražské integrované dopravě (PID) zaznamená pražský dopravní podnik (DPP). Dosáhne pravděpodobně až 1,15 miliardy korun. Celkové ztráty v PID se mohou vyšplhat až na 1,31 miliardy. „Finální vyúčtování bude příští rok v únoru,“ řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vloni činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.