Konec roku je poznamenán novou vlnou protipanemických opatření, poklesem ekonomiky i přechodem k nové vládě. O vyjádření k současné situaci a o pohled na bližší budoucnost jsme požádali prezidenta Hospodářské komory ČR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc.
Dopravní politika
Že se obor dálkové nákladní dopravy od vypuknutí covidové krize vyvíjí nebývale rychlým tempem a v nebývalém rozsahu rostou zisky jeho hlavních účastníků bez ohledu na jejich velikost, minulost a rozsah angažmá v některé ze tří dnes na trhu působících aliancí, jsme si již pomalu začali zvykat. S určitým znepokojením můžeme sledovat rychlé a zjevně nezvratné prorůstání dříve silně specializovaného oboru námořní dopravy do kontinentálních logistických systémů, tedy dříve domény zasílatelů a dalších poskytovatelů logistických služeb. Mohli jsme se domnívat, že na moři byly již „karty rozdány“, nakonec tržní podíl jedné každé ze tří aliancí je dnes prakticky stabilní a vyrovnaný s konkurenty, a proto ona snaha o přesun pozornosti na služby „za přístavem“. A přesto i dnes umí námořní trh překvapit: Na do ruda rozžhaveném trhu s pronájmem kontejnerových lodí (time charter) se zrodila neobvyklá dohoda o podnájmu mezi aliančními rivaly Yang Mingem a Maerskem. Maersk má převzít od Yang Minga do charterového provozu loď Express Berlin (10114 TEU) na období
7.12. – V dalších letech by se měly v Česku podle kandidáta na ministra dopravy Martina Kupky (ODS) stavět desítky kilometrů dálnic ročně. Prioritou je vedle dostavby dálniční sítě i příprava a budování vysokorychlostních tratí a jejich napojení na evropskou síť. Kupka to řekl novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.
6.12. – Stát rozdělil mezi 39 projektů půl miliardy korun z programu Doprava 2020+, který podporuje inovativní projekty v dopravě. Vybíral ze 199 návrhů. Vybrané projekty se věnují například automatizaci v dopravě, digitalizaci nebo novým postupům v jednotlivých dopravních i stavebních odvětvích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Šlo o třetí soutěž v programu, v předchozích dvou kolech stát podpořil kolem 80 projektů.
Rozvoj city logistiky v Praze se netýká pouze řízení dopravních toků a přepravních řetězců, ale úzce souvisí se zaváděním nízkoemisních či bezemisních vozidel a také s rozvojem dopravní infrastruktury. O vyjádření k těmto oblastem jsme požádali náměstka primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Ing. Adama Scheinherra, Ph.D., MSc.
30.11. – Česká republika bude mít zástupce ve vedení evropské podnikatelské konfederace BusinessEurope. Jedním z viceprezidentů největšího evropského zaměstnavatelského svazu bude od ledna 2022 Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Do funkce ho schválila Rada prezidentů (COPRES), nejvyšší orgán BusinessEurope.
27.11. - Energetický regulační úřad připravil návrh cenového rozhodnutí pro rok 2022, které velkým průmyslovým odběratelům elektřiny může navýšit platbu za podporované zdroje energie o 50 %. Tímto rozhodnutím by se firmám ještě více zvýšila cena elektřiny, což omezí potřebné investice a ještě více zvýší inflační tlaky. Podniky budou nuceny vyšší cenu elektřiny aspoň zčásti promítnout do koncových cen svých produktů. Svaz průmyslu a dopravy ČR žádá MPO a vládu, aby vyslyšelo návrh Svazu průmyslu a snížilo poplatek za POZE.
25.11. - Svaz průmyslu a dopravy ČR představil členům bankovní rady České národní banky dopady rostoucích cen na firmy. Podle průzkumu mezi průmyslovými firmami přibývá těch, které se za poslední půlrok setkaly s nárůstem cen hlavních surovin potřebných pro výrobu. Více než čtvrtině dotázaných přitom zdražily důležité vstupy o více než 50 %. Po loňské pauze Svaz průmyslu s dalšími zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů navázal na pravidelná setkání a diskuze, na kterých si vyměňují s představiteli ČNB pohled na měnovou politiku a ekonomický vývoj.
Právě vychází v DN 23
Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Za poslední roky jsme dosáhli výrazných úspěchů a obstáli v mezinárodní konkurenci
Sdružení ČESMAD Bohemia nedávno oznámilo, že dopravci budou muset zvýšit ceny za dopravu. Co je k tomu vedlo, ale také co očekávají od nové vlády a jak vidí budoucnost kamionové dopravy v kontextu Green Dealu, o tom jsme hovořili s Josefem Melzerem, prezidentem sdružení a jednatelem společnosti M+L Logistik.