Dopravní politika

​IRU opatrně vítá balíček Fit for 55, varuje ale před dvojím dopadem na dopravu

19.7. – Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) opatrně uvítala některé části návrhů Evropské komise v rámci iniciativy Fit-for-55. Zároveň však varovala, že energetická daň a obchodování s emisemi dohromady představují riziko nevyváženého dvojího zásahu do nákladů na silniční dopravu pro občany a podniky v EU. Balíček Fit-for-55 zahrnuje širokou škálu návrhů, jejichž cílem je snížit emise CO2 o 55 % do roku 2030 a zajistit, aby EU byla do roku 2050 klimaticky neutrální.

​Analytici: Nejdůležitějším výsledkem vlády v dopravě jsou legislativní změny

18.7. – Nejdůležitější výsledky současné vlády v dopravě přišly až v závěru jejího funkčního období v podobě stavebního a liniového zákona, které by měly urychlit dopravní stavby. Jinak je hodnocení kabinetu mezi odborníky rozporné. Česko podle nich nadále zaostává v tempu dálniční výstavby, vyzdvihují naopak pokrok u železničních projektů včetně vysokorychlostních tratí. Vyplývá to z komentářů analytiků. Během současného funkčního období se v čele resortu dopravy vystřídali tři ministři.

​JUDr. Václav Kobera: Zapojení českých firem do kosmických aktivit každoročně stoupá

Ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl v červnu zvolen předsedou správní rady letos ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze. Při této příležitosti jsme ho požádali o přiblížení situace v oblasti kosmických aktivit v České republice.

​EK chce výrazně rozšířit prodej emisních povolenek, chystá kompenzační fond

15.7. – Evropská komise včera představila balíček „Fit for 55“, v rámci něhož (ve snaze splnit přísnější cíle na ochranu klimatu) chystá rozšíření systému emisních povolenek. Evropská komise navrhla, aby se jejich prostřednictvím nově platilo i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov. Průmyslové podniky by zároveň měly přijít o bezplatné povolenky. V rámci dosud nejzásadnějšího souboru klimaticky šetrných opatření komise počítá i s vytvořením fondu, který by měl lidem pomoci kompenzovat očekávané zdražení tepla či pohonných hmot.

​Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon

14.7. – Poslanecká sněmovna včera schválila nový stavební zákon. „Konečně se firmy i občané dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení. Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení. Jsme rádi, že se podařilo zúročit téměř čtyři roky dlouhou přípravu a díky novému stavebnímu zákonu se konečně začnou rychleji stavět nejen dálnice, ale třeba i rodinné domy. Nyní je na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona včetně digitalizace potřebných procesů," reagoval na schválení zákona František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

SP ČR: Průmysl v květnu dál rostl, brzdí ho ale nedostatek lidí i drahé suroviny

7.7. - Průmysl v květnu opět meziročně rostl, i když meziměsíčně to bylo méně než v dubnu. Může za to jednak velmi vysoký dubnový růst oproti loňskému roku, tak některé faktory jako třeba zdražení či nedostatek surovin a materiálů, které dalšímu průmyslovému růstu brání.

Sdružení automobilového průmyslu a OS KOVO vyzývají vládu ke koncepční připravenosti na další vývoj pandemie

1.7. - Ačkoliv se může zdát, že pandemie covidu-19 bude brzy minulostí, Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) a OS KOVO jednoznačně podporují obezřetný přístup. Firmy automobilového průmyslu ve spolupráci se zaměstnanci tím, že v průběhu posledních více než dvanácti měsíců přijali a dodržovali přísná hygienická opatření, zajistili bezpečné pracovní prostřední pro stovky tisíc pracovníků a významně tak přispěli k zabránění šíření pandemie v ČR. Proto apelujeme na představitele ČR směrem ke koncepční připravenosti na další vývoj pandemie a k udržení těchto přínosů, uvedli zástupci AutoSAP a OS KOVO.

ČESMAD Bohemia: Dopravci si podporu z fondu zaslouží

„Silniční doprava stojí při změnách, jaké přinesl brexit, vždy v první linii, v dobrém i ve zlém. Brexit se chystal velmi dlouho, přesto nebylo do poslední chvíle jasné, za jakých podmínek proběhne. Dopravci se snažili vstřebat maximum informací a zvládnout vyžadované postupy, zejména při odbavení zboží a průjezdu hraniční linie, ať už na trajektu nebo vlakem,“ upozornil na to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

SPČR: Věříme v širokou kompenzaci nákladů spojených s brexitem

Problémy způsobené odchodem Británie z Evropské unie se nás rozhodně týkají a je potřeba se jim věnovat. Velká Británie je 5. až 6. nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Objem exportu je téměř dvojnásobný oproti vývozu do Ruska, jeho přidaná hodnota je spíše vyšší a s Británií máme aktivní obchodní bilanci. České firmy na tamním trhu dosud zaznamenávaly velké úspěchy především v automobilovém průmyslu, letectví, elektrotechnice nebo ve zdravotní technice. Upozornil na to Lukáš Martin, ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR).

Komentář: Požadavky spedice a dopravců vůči Evropské unii

Dnes přibližujeme požadavky evropských spedičních a dopravních svazů a firem z poslední doby, které požadují od vedení Evropské unie urychlený zásah.

spinner