Výběr z článků DN č. 20 přineseme 17. října.
(red)
30.9. - Minulý týden byly zveřejněny výsledky rozsáhlého průzkumu, z něhož vyplývá, že evropští občané podporují energetickou politiku EU v posledních pěti letech. Pokud jde o budoucnost, vyjadřují silnou podporu větší koordinaci v rámci celé EU, a ještě většímu úsilí na úrovni EU i na vnitrostátní úrovni, aby byly ceny energie dostupnější.
24.9. - Posílení a rozvoj spolupráce v oblasti vodíkového hospodářství mezi Jižní Koreou a Českou republikou, vzájemná výměna zkušeností v oblasti investic, výzkumu a vývoje či společné pilotní projekty v oblasti vodíkových technologií. Ale také spolupráce v oblasti výroby vodíku pomocí jaderných technologií či součinnost na zlepšování právních předpisů v této oblasti. I takové jsou cíle dvou Memorand o porozumění, které dne 20. září v Praze podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP) s jihokorejskou asociací H2KOREA a společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Podepsání memorand se uskutečnilo v rámci státní návštěvy prezidenta Jižní Koreje Jun Sok-jola v České republice.
23.9. - Česká republika podniká kroky pro to, aby splnila své závazky redukovat emise CO2 a v dlouhodobém horizontu přispěla ke snížení závislosti na zahraničních energetických zdrojích v dopravním sektoru ČR. Výstupy z projektu zaměřeného na progresivní rozvoj vodíkového hospodářství v dopravě ČR se tak stanou nástrojem orgánů státní správy pro efektivní a koncepční rozvoj vodíkové mobility, především s ohledem na využití nízkoemisního vodíku.
20.9. - Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 74 % výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zaměstnává cizince a 97 % z nich má pracovníky z Ukrajiny. 65 % personalistů uvedlo, že odchod Ukrajinců by byl pro firmu určitou komplikací. Na podzim bude Poslanecká sněmovna schvalovat novelu Lex Ukrajina 7, která zahrnuje prodloužení dočasné ochrany o jeden rok do března 2026 a nový návrh tzv. „zvláštního dlouhodobého pobytu“. Podle průzkumu 62 % personalistů o této plánované změně vízového režimu neví.
14.9. – Severoněmecký dodavatel energie EWE plánuje do roku 2027 postavit ve městě Emden v Dolním Sasku jeden z největších evropských závodů na výrobu vodíku. Řízení rozsáhlého projektu zadala společnost EWE stuttgartské poradenské společnosti Drees & Sommer SE, která se specializuje na energetiku, infrastrukturu, výstavbu a nemovitosti. Drees & Sommer je speciálně pověřena vedením projektu, povolovacími procesy stavby a detailní koordinací projekčních prací. Rovněž dohlíží na výběrové řízení a zadání zakázky na elektrolyzér, který je hlavní součástí závodu. „Jsem potěšena, že se na projektu podílí právě společnost Drees & Sommer, která je spolehlivým poskytovatelem služeb s dlouholetými zkušenostmi s řízením takto velkých projektů,“ říká Kerstin Kuwan, hlavní manažerka projektu ve společnosti EWE.
12.9. – „Jako investiční ředitel, který rozhoduje o investicích do různých průmyslových firem a odvětví, vnímám současný útlum českého průmyslu jednoznačně jako výzvu. Vidíme pokles zakázek a ceny materiálů se rovněž snižují. Přestože se nyní nacházíme v určitém poklesu, jsem přesvědčen, že už na podzim a v průběhu příštího roku bychom mohli zaznamenat obrat k lepšímu. Největším faktorem, který ovlivňuje český průmysl, je pokles poptávky v Evropě, zejména v Německu. Nicméně i v Německu očekávám, že se průmysl ke konci roku začne zotavovat, což by mělo pomoci i nám. Spousta firem nyní vyčkává, co se bude dít, a zda se například sníží úrokové sazby v EU, což by mohlo podpořit investice.“ Uvedlo to Filip Budník, investiční ředitel Thein Industry, v komentáři, který přinášíme v původním znění.
Kam se ztrácejí peníze z dotací do železniční a vodní dopravy? V průběhu měsíce července se nejprve v České televizi a poté návazně v některých tištěných médiích objevil komentář k nálezu NKÚ ve vztahu k efektivitě dotací poskytovaných českým státem odvětvím železniční a vodní nákladní dopravy, tedy nositelům potřebně změny v multimodální dopravě ve prospěch emisně příznivějších módů.
10.9. – Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček a Kateřina Šveřepová, prezidentka České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD), včera v sídle Hospodářské komory v budově Florentina podepsali Memorandum o vzájemném partnerství a spolupráci. Obě strany deklarovaly zájem na aktivní informovanosti podnikatelů a firem o významu a důležitosti udržitelného rozvoje podnikání a také celé České republiky coby silné a vyspělé evropské ekonomiky.
5.9. – Návrh státního rozpočtu pro rok 2025, zveřejněný v sobotu pozdě večer, počítá s deficitem 230 miliard korun. Na včerejším jednání předsednictva Rady hospodářské a sociální dohody České republiky se projednávaly zásadní body týkající se státního rozpočtu na rok 2025 a hospodářské strategie České republiky. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) považuje tyto otázky za klíčové pro zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti české ekonomiky.