15.2. - Česká republika se musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. Jinak hrozí, že zejména firmy budou po roce 2030 platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a budou mít také dražší emisní povolenky. Pokud navíc Česko podcení nástup vodíkové ekonomiky, může to mít v příštích letech dopad na růst HDP, zaměstnanost i příliv nových investic. Takové jsou závěry studie o využití a budoucnosti vodíku v ČR, kterou si u společnosti PwC nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR s podporu firmy ORLEN Unipetrol.
Dopravní politika
12.2. – Žádosti o převod vlastníka vozidla nebo o vydání doplňkové registrační značky mohou nově podávat fyzické osoby přes Portál dopravy. Novinky šetří nejen čas, ale díky slevě i peníze, za správní poplatky. „Pokračujeme v digitalizaci dopravních agend a rozšiřujeme digitální služby například o elektronické podání žádosti ke změně vlastníka vozidla nebo vydání doplňkových registračních značek. Systém do žádosti automaticky předvyplní všechny známé údaje. Žadatel také díky on-line žádosti ušetří 20 procent z výše správního poplatku,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.
10.2. – Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) bude spolupracovat s vodíkovými asociacemi ze střední Evropy a Pobaltí a rovněž z Ukrajiny na rozvoji vodíkového hospodářství. Dne 31. ledna 2024 se totiž stala jedním ze signatářů nově vzniklé vodíkové iniciativy 3Seas Hydrogen Council (3S). Iniciativa, do které je zapojeno dalších osm národních vodíkových asociací, usiluje o koordinovanou podporu robustního vodíkového hospodářství ve střední Evropě a Pobaltí a zdůrazňuje význam udržitelného rozvoje energetiky a ekonomického modelu zaměřeného na vodík.
2.2. – Největší bateriový systém České republiky začíná fungovat. Zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra postavila v ostravských Vítkovicích společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO. Baterie je výkonem 10 MW o více než 30 % větší než současný lídr trhu. Pojme energii pokrývající denní spotřebu 1 300 domácností a současně přispívá ke stabilizaci sítě i k zajištění požadovaných parametrů elektřiny. Díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 procent vyšší kapacitu. ČEZ tak naplňuje jeden z cílů oznámených ve strategii Čistá Energie Zítřka: postavit do roku 2030 úložiště energie o výkonu 300 MW a podpořit transformaci české energetiky.
31.1. – Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl hrubý domácí produkt ČR očištěný o cenové vlivy meziročně ve 4. čtvrtletí o 0,2 %. Za celý loňský rok pak HDP reálně klesl o 0,4 %. V mezičtvrtletním pojetí ekonomika vzrostla o 0,2 % díky pozitivnímu vlivu zahraniční poptávky a spotřeby domácností. Výsledky ale celkově nejsou příliš povzbudivé. Uvedl to Svaz průmyslu a dopravy ČR.
26.1. - Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, míří do Prahy. Ve dnech 20.–22. března 2024 se v české metropoli uskuteční již 14. ročník tradiční evropské odborné konference s názvem Hydrogen Days 2024. Konference vedle výzkumných a strategických přednášek nabídne také řadu vzdělávacích seminářů.
24.1. - Financování formou PPP, tedy formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru, by podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) urychlilo výstavbu dopravní infrastruktury v Česku. Rada také navrhla zapojení krajů do financování infrastruktury, zejména strategických dopravních liniových staveb. NERV vládě předložila návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky.
Britský regulační úřad pro reklamu ASA minulý týden zakázal reklamy leteckých společností Lufthansa, Air France‑KLM a Etihad Airways. Podle názoru úředníků vytvářely zavádějící dojem o vlivu leteckých společnV reklamách na stránkách Googlu, které se daly vidět v červenci, Lufthansa uváděla, že lidé budou s touto leteckou společností „létat udržitelněji“. Reklama společnosti Air France-KLM pak tvrdila, že se firma „zavázala chránit životní prostředí“ a pomáhá lidem „cestovat lépe a udržitelně“. Aerolinky Etihad lákaly zákazníky sloganem, že mohou prozkoumávat svět s „naprostým klidem“, a zároveň zmínily své angažmá pro ekologii.
Úřad pro reklamu uvedl, že reklamní upoutávky porušily pravidla reklamy a v této podobě se už nesmějí objevit. Úřad zkoumal všechny tři reklamy kvůli obavám, že vytvářejí zavádějící dojem ohledně vlivu leteckých společností na životní prostředí. Jeho výbor pro reklamní praxi požaduje, aby tvrzení leteckých společností o dopadech jejich působení na životní prostředí byla podložená a zdůvodněná. Podle agentury Reuters to není poprvé, co britský úřad pro regulaci reklamy rozhodl v neprospěch letecké společnosti z důvodu ochrany životního prostředí. V roce 2020 úřad ASA rozhodl, že zavádějící byly tři reklamy společnosti Ryanair.
(čtk)
Foto: Heathrow Airport
Mezinárodní unie silniční dopravy IRU vítá dohodu Rady o přístupu well-to-wheel (od zdroje ke kolu) pro počítání emisí v odvětví dopravy. Hlavní nejasnosti však přetrvávají v otázce, jak zacházet se subdodávkami, které jsou v silniční dopravě běžnou praxí, a kolik byrokracie a nákladů nové výpočty dopravcům přinesou.