Dopravní politika

Firmy jsou závislé na Ukrajincích, příští rok musí prodloužit „dočasnou ochranu“

20.9. - Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 74 % výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zaměstnává cizince a 97 % z nich má pracovníky z Ukrajiny. 65 % personalistů uvedlo, že odchod Ukrajinců by byl pro firmu určitou komplikací. Na podzim bude Poslanecká sněmovna schvalovat novelu Lex Ukrajina 7, která zahrnuje prodloužení dočasné ochrany o jeden rok do března 2026 a nový návrh tzv. „zvláštního dlouhodobého pobytu“. Podle průzkumu 62 % personalistů o této plánované změně vízového režimu neví.

​Drees & Sommer povede v Dolním Sasku jeden z největších vodíkových projektů v Evropě

14.9. – Severoněmecký dodavatel energie EWE plánuje do roku 2027 postavit ve městě Emden v Dolním Sasku jeden z největších evropských závodů na výrobu vodíku. Řízení rozsáhlého projektu zadala společnost EWE stuttgartské poradenské společnosti Drees & Sommer SE, která se specializuje na energetiku, infrastrukturu, výstavbu a nemovitosti. Drees & Sommer je speciálně pověřena vedením projektu, povolovacími procesy stavby a detailní koordinací projekčních prací. Rovněž dohlíží na výběrové řízení a zadání zakázky na elektrolyzér, který je hlavní součástí závodu. „Jsem potěšena, že se na projektu podílí právě společnost Drees & Sommer, která je spolehlivým poskytovatelem služeb s dlouholetými zkušenostmi s řízením takto velkých projektů,“ říká Kerstin Kuwan, hlavní manažerka projektu ve společnosti EWE.


​Filip Budník (Thein Industry): Český průmysl čeká brzké oživení

12.9. – „Jako investiční ředitel, který rozhoduje o investicích do různých průmyslových firem a odvětví, vnímám současný útlum českého průmyslu jednoznačně jako výzvu. Vidíme pokles zakázek a ceny materiálů se rovněž snižují. Přestože se nyní nacházíme v určitém poklesu, jsem přesvědčen, že už na podzim a v průběhu příštího roku bychom mohli zaznamenat obrat k lepšímu. Největším faktorem, který ovlivňuje český průmysl, je pokles poptávky v Evropě, zejména v Německu. Nicméně i v Německu očekávám, že se průmysl ke konci roku začne zotavovat, což by mělo pomoci i nám. Spousta firem nyní vyčkává, co se bude dít, a zda se například sníží úrokové sazby v EU, což by mohlo podpořit investice.“ Uvedlo to Filip Budník, investiční ředitel Thein Industry, v komentáři, který přinášíme v původním znění.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Kam se ztrácejí peníze z dotací do železniční a vodní dopravy? V průběhu měsíce července se nejprve v České televizi a poté návazně v některých tištěných médiích objevil komentář k nálezu NKÚ ve vztahu k efektivitě dotací poskytovaných českým státem odvětvím železniční a vodní nákladní dopravy, tedy nositelům potřebně změny v multimodální dopravě ve prospěch emisně příznivějších módů.

​HK ČR a Czech BCSD podepsaly Memorandum o vzájemném partnerství a spolupráci

10.9. – Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček a Kateřina Šveřepová, prezidentka České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD), včera v sídle Hospodářské komory v budově Florentina podepsali Memorandum o vzájemném partnerství a spolupráci. Obě strany deklarovaly zájem na aktivní informovanosti podnikatelů a firem o významu a důležitosti udržitelného rozvoje podnikání a také celé České republiky coby silné a vyspělé evropské ekonomiky.

​Návrh státního rozpočtu na rok 2025 vzbudil u Svazu průmyslu a dopravy ČR překvapení

5.9. – Návrh státního rozpočtu pro rok 2025, zveřejněný v sobotu pozdě večer, počítá s deficitem 230 miliard korun. Na včerejším jednání předsednictva Rady hospodářské a sociální dohody České republiky se projednávaly zásadní body týkající se státního rozpočtu na rok 2025 a hospodářské strategie České republiky. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) považuje tyto otázky za klíčové pro zajištění dlouhodobé konkurenceschop­nosti české ekonomiky.

​Výdaje ministerstva dopravy by v příštím roce měly vrůst na 139,4 miliardy korun

3.9. – Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 139,4 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly růst téměř o 36 miliard korun. Meziročně vzrostou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2025, který o víkendu ministerstvo financí zveřejnilo na svém webu. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září, jeho podobu může ještě změnit. Navýšení rozpočtu podle resortu umožní udržet tempo aktuální rozestavěnosti.

Martin Kupka: Česko chce hrát roli v automobilové výrobě i autonomní mobilitě

26.8. - Česko chce hrát ve světě roli v automobilové výrobě, autonomní mobilitě, letecké dopravě či v kosmických aktivitách. V projevu k českým velvyslancům působícím v zahraničí to dnes v Praze řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Síť kosmických inkubátorů ESA BIC slaví 20 let

13.8. - Evropská kosmická agentura (dále ESA) v roce 2004 otevřela v Nizozemsku svůj první ESA BIC. Jedná se o podnikatelský inkubátor, který podporuje startupy využívající kosmické technologie nebo družicová data. Postupně začala ESA otevírat inkubátory i v dalších zemí. Český ESA BIC vznikl v roce 2016 a podpořil již více než 50 startupů. V letošním roce díky propojení s Technologickou inkubací svou podporu navyšuje z 50 000 EUR až na 200 000 EUR a posouvá se tak z hlediska výše podpory do popředí.

Roman Srp (SDT): Přichází nová evropská legislativa, bude mít velký dopad na ITS

Loni byla přijatá nová evropská směrnice o ITS, která si vyžádá transpozici do české legislativy. O tom, co z toho pro český stát vyplývá, ale také o dalších aktivitách, jimž se v současnosti věnuje Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), jsme hovořili s jeho prezidentem Romanem Srpem.

spinner