Vláda Ruské federace v lednu oznámila, že hodlá poskytnout dotace ve výši pěti miliardy RUB (asi 62,2 milionu USD) na podporu vývozu vozidel z montážních linek v zemi. Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov uvedl, že poskytnuté finanční prostředky budou sloužit k pokrytí nákladů, které subdodavatelům (OEM) vznikají při přepravě sestav a částí vozů v rámci vnitřního ruského trhu pro následný export do zahraničí.
Dopravní politika
Přinesl ještě mnohé dozvuky a reakce ohledně světové konference o ochraně klimatu, konané nedávno v Paříži, a také vůči jejímu hlavnímu výsledku – světové úmluvě o klimatu. Ta sice výslovně nehovoří o tom, jak z tohoto hlediska pojímat dopravu a logistiku, je ale
Nové partnerství s Maersk Line, které poskytlo finanční podporu a záštitu, umožnilo otevření protikorupčních kurzů jako povinné součásti výuky všech studujících. Projekt byl připravován velmi dlouho, první studenti se do kurzů mohou podle právní expertky Maersk Line Kristin Berglundové zapisovat ve druhé polovině roku 2016. „Maersk Line má mnoholeté zkušenosti v boji s korupcí. Partnerství s WMU umožní sdílení našich poznatků a pomůže vybudovat společnou platformu pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru při odstraňování korupce,“ dodala Kristin Berglundová.
29.1. – Tvůrce smlouvy s firmou Kapsch na provoz mýtného systému buď vůbec nepočítal s výběrem mýta i po roce 2016, nebo se změnou provozovatele, případně s tím, že změna bude drahá a obtížná. V Poslanecké sněmovně to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Vláda bude s firmou podle něho chtít zjednat nápravu chyb v uzavřených dodatcích. Mimořádná schůze svolaná k mýtnému z popudu pravicové opozice se však podle očekávání neuskutečnila, protože koalice nepřipustila schválení programu.
29.1. – Oslovení odborníci a profesní sdružení chválí ministerstvo dopravy za čerpání evropských dotací na výstavbu dopravních projektů. Mezi neúspěchy resortu, vedeného poslední dva roky ministry za hnutí ANO, uvádí zejména problémy s posudky dopadu řady významných staveb na životní prostředí, které EU odmítá uznat a které mohou výstavbu nejdůležitějších infrastrukturních projektů mohou zdržet i o několik let. Kritizované jsou i časté neúspěchy při vypisování veřejných zakázek.
26.1. – Projekty za 90 miliard korun zejména u velkých dopravních staveb mohou být ohroženy, pokud vláda účinně nezasáhne v Bruselu a nebyla by úspěšná při jednání o aplikaci nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Zastavení těchto projektů by přineslo i další náklady a výrazné negativní dopady na ekonomický růst a zaměstnanost. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy.
Pravomoc policie zadržet řidičské průkazy, jak navrhoval lidovecký poslanec Petr Kudela, se nerozšířila. V prosinci při třetím čtení novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, to odmítl nejdříve zpravodaj zákona a poslanec vládního ANO Martin Kolovratník a poté i poslanecká sněmovna.
Zaměstnavatelské a podnikatelské průmyslové svazy zemí střední a východní Evropy ve svém společném prohlášení adresovaném eurokomisařce Věře Jourové a premiérům i ministrům svých zemí vyjádřily v prosinci hluboké obavy z vývoje jednání o textu nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů.
Vybrat nového provozovatele mýtného systému v řádném výběrovém řízení už nelze stihnout do vypršení smlouvy s Kapschem ke konci roku 2016. V materiálu pro jednání řídícího výboru to připustilo ministerstvo dopravy. Úřad místo toho nabízí čtveřici řešení, ta ale vždy počítají s prodloužením smlouvy i po roce 2016. Podle nejoptimističtější varianty bude nutné firmě zadat další provoz mýtných bran bez soutěže minimálně na rok a čtvrt.
14.1. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila využití spolupráce veřejného sektoru se soukromým kapitálem (tzv. PPP projektu – Public Private Partnership) na 32 kilometrů dlouhém úseku D4 mezi Příbramí a Pískem. Půjde o první projekt, který bude financován na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Výstavba by mohla začít v druhé polovině roku 2017.